Modern sinirbilimin kurucusu Cajal’dan sinir sistemi illüstrasyonları

Sinirbilimin öncülerinden Santiago Ramon y Cajal’ın sinir sistemi çizimleri, bugünün bilimsel çalışmalarına rehberlik ediyor.

Bir fotoğrafçı ve sanatçı olmak istemesine karşın babası tarafından tıp alanına yönlendirilen Santiago Ramón y Cajal, bu ilgisini uzmanlaştığı alanda da kullandı. Abrams Books’tan çıkan The Beautiful Brain: The Drawings of Santiago Ramón y Cajal isimli kitapta ve Minnesota Üniversitesi Weisman Sanat Müzesi’nde açılan bir sergi, Cajal tarafından çizilmiş ayrıntılı beyin ve sinir görsellerini içeriyor.

Serebral kortekste yer alan bir nöron. / Kaynak: HyperAllergic

Bir kısmı bilimsel makaleler hariç herhangi bir yerde yayımlanmamış olan bu görseller serebral korteksten hippokampusa kadar birçok bölgenin detaylı tasvirlerinden oluşuyor. Sinirbilimci Larry Swanson, Cajal’ın 1906 yılında Nobel Ödülü’ne lâyık görülmesine rağmen çağdaşları Louis Pasteur ve Charles Darwin kadar iyi tanınmamasını şöyle açıklıyor: “Bunun sebebi Cajal ve arkadaşlarının beynin biyolojik işleyişini tümüyle yepyeni bir yolla göstermeleriydi.” Gerçekten de Cajal’ın açık çizgileri ve açıklamaları konuyu oldukça anlaşılır kılıyor.

2900’den fazla sinir sistemi çizimi yapan Cajal’ın bilimsel hassasiyetle estetiği aynı potada eriten illüstrasyonları, bugün sürdürülmekte olan bilimsel çalışmalara öncülük ediyor.

Serebral kortekste yer alan bir nöron. / Kaynak: HyperAllergic

Hasarlı nöronlar. / Kaynak: HyperAllergic

Kaynak: HyperAllergic

Kaynak: HyperAllergic

İLGİLİ İÇERİK: Kuantum fiziği soyut resimle kesişti!

Retinadaki bir hücre. / Kaynak: HyperAllergic

Hipokampusteki astrositler / Kaynak: HyperAllergic

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kozmik mikrodalga ışıması’ bir sanat eserine dönüştü

 

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.