Tek hücreli canlıdan Homo sapiens’e: Santiago

Makyaj sanatçısı Emma Allen tarafından üretilen Santiago isimli kısa video, insan evrimini sanatçının portresi üzerinden görselleştiriyor.

Çalışmalarını Londra’da sürdüren ve insan bedeni üzerine yaptığı boyamalarla tanınan sanatçı Emma Allen’in yeni stop motion video çalışması Santiago, insanın evrimini özetliyor. Bir buçuk dakika kadar süren video tek hücreli canlılardan Homo sapiense kadar olan dereceli metamorfoz sürecini sanatçının kendi portresi üzerinde görselleştiriyor. Homo sapiens’e ulaştıktan sonra mavi neon ışıklar tarafından çevrilen yüzü, videonun sonunda bir elektronik devre kartına dönüşüyor. Sanatçı video açıklamasında şöyle soruyor: “Evrimimiz biyolojik olandan teknolojik olana dönüşürken, bizler yalnızca eski ve yeni arasında bir köprü müyüz?”

İLGİLİ İÇERİK: ‘Dünyevi Zevkler Bahçesi’ne çağdaş bir yorum: Cennet

Santiago, 12 gün boyunca çekilen 1250 fotoğraftan oluşuyor. Videonun her karesindeki görüntü için makyaj ve resim teknikleriyle yüzünü boyayan Allen, tutarlı bir akış oluşturabilmek için ayna karşısında saatlerini harcamış.

Videonun ismi ise sanatçının yeniden doğuş ve ölümden sonraki hayatı tasvir ettiği başka benzer video projesi Ruby için Reddit’te yorum yapan ve bu çalışmayı öneren kullanıcı Justin Santiago’dan geliyor.

Sanatçının diğer işlerine bu bağlantıdan ulaşılabilir.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.