Yerinden edilme hikâyeleri: Map of Displacement

Map of Displacement, Orta Doğu’da yıkımlarla göçe zorlanan ailelerin hikâyelerini birinci elden, fotoğraflarla belgeliyor.

2009 yılında Irak’ta fotoğrafçı Kamaran Najm ve gazeteci Sebastian Meyer tarafından kurulan ilk fotoğraf ajansı Metrography, 2014 yılından bu yana Orta Doğu’da süren savaş ve iç karışıklıklar sebebiyle yaşadıkları yerlerden göç etmek durumunda kalan sivillerin hikâyelerini Map of Displacement isimli bağımsız dijital projeyle anlatıyor.

28/08/15. Şaklava, Irak. — Fawziya ve oğlu Mohamed. Felluce bölgesinden Shaqlawa’ya göç etmek zorunda kalmış bir aile. / Kaynak: Map of Displacement

Dinlerine ve etnisitelerine bakılmaksızın hikâyelerine yer verilen siviller, özellikle IŞİD’ın yol açtığı yıkımla yaşamlarını tehdit ettiği ve göçe zorladığı kadınlar, erkekler ve çocuklar. Gittikleri yerlerde kendilerine ayrı bir yaşam kurmuşlar. Stefano Carini ve Dario Bosio’nun küratörlüğünde görsel ve yazılı olarak birinci ağızdan belgelenen bu hikâyeler, bölgede yaşanan krizin boyutlarını gösteriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Termal kameraların gözünden mülteci kampları

Hikâye anlatımını önemseyen projede belge fotoğrafçıları ve yazarlar ortak çalışıyor. Ana ekranda büyükçe bir Orta Doğu haritasının yer aldığı internet sitesinde, ziyaretçiler belirlenen bölgelere tıklayıp açılan seçeneklerde yaşanan göçlerin yönlerini takip edebiliyorlar. Ayrıntılı söyleşiler ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarla desteklenen proje 2014 yılında başlamış olsa da, her bir hikâye vakti geçmeyecek bir belge niteliğinde.

Siteye bu bağlantıyı kullanarak ulaşabilirsiniz.

15/11/14. Alqosh, Irak. Wassam (Sarı tişörtlü, ortadaki.) / Kaynak: Map of Displacement

27/01/2015 — Kerkük, Irak Abdullah Hazbar, çadırının arkasında. Ailesini Irak savaş uçaklarının bombaladığı köyde kaybetti. / Kaynak: Map of Displacement

22/01/2015 — Kerkük, Irak — Mülteci kampında bir berber çadırı. / Kaynak: Map of Displacement

4.4..2015, Kerkük, Irak: Asma, Marwa, Marta ve Abdullah. / Kaynak: Map of Displacement

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.