Beş görsel sanatçı, 1984’ü çizgilerle yorumladı!

George Orwell’in bugüne ışık tutan distopik bilim kurgusu 1984, beş farklı sanatçı tarafından illüstrasyonlara dönüştürüldü.

George Orwell’in bilim kurgu klasiği 1984, bugünlerde çok satanlar listesinden düşmüyor. Elbette bu durum çok şaşırtıcı değil, zira Orwell’in 1949’da yayımladığı romanında tanımladığı faşist yönetim biçimleriyle bugünün politik gündemi içinde yaşananlar arasında çok kolay ilişki kurulabiliyor.

Varlık, Gerçek, Sevgi, Barış Bakanlığı gibi isminin tam tersi işler yapan totaliter yönetim birimleri üzerinden gündeliğin karanlık panoramasını sunan romanda merkezi tek partili rejim, toplumu güç, korku, propaganda gibi yöntemlerle sindiriyor ve akla aykırı bile olsa itaate zorluyordu. Kitapta geçen “büyük birader”, “düşünce polisi” gibi kavramlar bugünün literatüründe kullanılıyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘1984’ün karanlık atmosferini yeniden yorumlayan illüstrasyonlar

Bu gündemi takip eden Creators, beş farklı görsel sanatçıdan George Orwell’in kült romanından yola çıkarak illüstrasyonlar yapmalarını istedi. Ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

Joe Baker, Room 101

Bu görselde okul çıkışı olmayan bir yer, öğretmense öğrencileri zincirlerle kontrol eden ve her birini gözetleyen dev bir güvenlik kamerası olarak resmedilmiş.

Alex Gamsu Jenkins, Two Minutes of Hate

Bu çizim nefret fikrini betimliyor. Burası, bilgisayar ekranlarının karşısında kızgınca bağırmayı karşılıklı iletişime tercih eden insanların bulunduğu bir ofis ortamı.

Jennifer Hershey, The Ministry of Truth

Metroda iki kişi, birisi yoksul ve çaresiz. Gazetede de “Yoksulluk bitti!”, “Herkes için uygun fiyatlı konutlar!” yazıyor.

Corrine James, Doublethink

Orwell’in 1984’te kullandığı ‘çiftdüşün’ tekniğiyle vurguladığı zıtlıkların bir arada kabul edilmesi durumuna atıfta bulunan bu görselde de öğrenciler “Bilim gerçektir.” isimli kitaplarını çöpe atıp yerine “Bilim gerçektir, eğer uygunsa.” isimli kitapları kullanmaya başlıyorlar.

Alex S. Martin, News Maze

Medya üzerindeki baskılara ve insanların çevrede olup bitenlere kayıtsızlaşmasına dikkat çeken bu görsel, bir bilim kurgu alt türü olan cyberpunkla özdeşleşmiş renklerle tasarlanmış.

İLGİLİ İÇERİK: Cyberpunk ve distopya hiç bu kadar renkli olmadı!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.