SXSW’de bir Türk sanatçı: Refik Anadol

Görsel-işitsel işler yapan Refik Anadol’un Austin’de düzenlenen SXSW’de sergilediği Infinity Room isimli enstalasyonu büyük ilgi gördü.

Her bahar ABD’nin Texas eyaletinde, Austin’de düzenlenen ve bir dizi interaktif etkinlik ve festivaller içeren fuar South by Southwest’te bu yıl Türk sanatçı Refik Anadol’un Infinity Room isimli enstalasyonu büyük ilgi gördü.

Kapalı bir odanın her bir duvarının merkezinde yer alan ve birlikte çalışan projeksiyonlar ürettiği ışık, odanın zemininde ve tavanında yer alan aynalar tarafından yansıtılarak bir sonsuzluk hissi yaratıyor.

Anadol ışığın bu deneyimdeki iki farklı ana unsuru, gerçek olanla kurgusal olanı, fiziksel olanla sanal olanı bulanıklaştırmak ve birbirine bağlamak için kullanılan ana unsur olduğunu vurguladı.

Infınity Room, Refik Anadol / Fotoğraf: Dezeen

Infinity Room Anadol’un sürmekte olan ve görsel-işitsel enstalasyonlardan oluşan Geçici Sürükleyici Çevre Deneyleri isimli serisinin bir parçası. İlk olarak 2015’te Artnivo’nun katkılarıyla Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde, İstanbul Bienali kapsamında sergilenmişti.

Infınity Room, Refik Anadol / Fotoğraf: Dezeen

Sonsuzluk kavramı bu projede yanıltıcı boşluğun çerçevesini yapısöküme uğratmak için bir radikal çaba olarak seçildi. Çağdaş algoritmalar, alışıldık sinema projeksiyonunu üç boyutlu, kinetik ve mimarî bir görüntüleme alanına dönüştürerek, seyir deneyimini sınırların ötesine taşıyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kozmik mikrodalga ışıması’ bir sanat eserine dönüştü

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.