Sanata artırılmış gerçeklik dokunuşları: Mirages & Miracles

Fransa’da açılan Mirages & Miracles sergisindeki enstalasyonlar ve çizimler, sanal gerçekliğin imkânlarıyla şaşırtıcı bir deneyim sunuyor.

Fransa Scène Nationale d’Albi‘de açılan Mirages & Miracles sergisi, sanal gerçekliğin sanat biçimlerini değiştirmeye başladığının başarılı bir kanıtı. “Sanal olanla materyal olan arasında hassas bir rastlantı” olarak tanımlanan etkinlikte sergilenen çizimler ve heykeller, Microsoft HoloLens gibi artırılmış gerçeklik gözlükleriyle izlendiğinde ortaya çıkan animasyon katmanlarıyla başka anlamlar kazanıyor.

mirages

Görsel: Next Reality

Claire Bardainne ve Adrien Mondot tarafından tasarlanan serginin hayata geçmesinde dijital ve analog yaratıcılar görev alıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Mark Zuckerberg ve sanal gerçeklik başlıkları

Farklı ölçeklerdeki enstalasyonlar ve çizimler, artırılmış gerçekliğin imkânlarıyla, doğrunun ve yanlışın, gerçek olanla aldatıcı olanın sınırlarında dolaşırken büyüleyici ve şaşırtıcı bir sanat deneyimi sunuyor. Bir kağıt üzerinde duran taşların arasında birden bir gölge beliriyor ve taşlar üzerinde sekmeye başlıyor. Sergi salonunun ortasına, bir anda hiç de gerçek olmayan yağmur damlaları düşüyor. Bir duvar panosunun üstünde soyut çiçekler ortaya çıkıyor.

Görsel: Next Reality

Arttırılmış gerçekliğin ve hologram teknolojileri, yanıtlanması güç olan temel sanat problemlerine yenilerini ekleyecek gibi gözüküyor.

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.