Türk sinemasının kilometre taşları tek bir sayfada!

Türk sinemasının yüz yılı aşkın serüveni, BİSAV Türk Sineması Araştırmaları birimi tarafından yayınlanan internet sitesinde derlendi.

Bilim ve Sanat Vakfı Türk Sineması Araştırmaları birimi tarafından yayınlanan tsa.org.tr internet sitesi, zaman çizelgesi adını verdiği köşesinde yerli sinema tarihinin köşe taşlarını tek bir sayfada topluyor.

Lumière Kardeşler’in 1896 yılında İstanbul’da yaptığı ilk gösterimlerden başlayarak, ilk süreli yayın, ilk belge film, ilk kurmaca denemeleri, ilk sesli filmler, ilk yapım şirketi, ilk film yarışması, ilk film festivali, ilk ödüller gibi yerli sinemanın birçok ilki, tek bir sayfada gösteriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: 1917 Ekim Devrimi’ni gerçek zamanlı deneyimleyin!

TSA’nın web sitesinde ayrıca güncel sinemanın nabzının tutulduğu yayınlar yapılırken, arşiv bölümünde tez, makale, söyleşi, kitap, dergi gibi birçok yazılı ve görsel materyale de erişilebiliyor.

Bilim ve Sanat Vakfı’nın bir projesi olarak 1 Haziran 2014’ten bu yana yayında olan internet sitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Tanıtma Ofisi tarafından destekleniyor.

Sayfaya bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Kapak Görseli: tsa.org.tr

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.