Schrödinger’in Kedisi fantastik bir animasyona dönüştü

Modern fiziğin en ünlü düşünce deneylerinden Schrödinger’in Kedisi, bir video animasyonla karikatürize edildi.

Avusturyalı fizikçi Erwin Schrödinger’in 1935 yılında öne sürdüğü düşünce deneyi Schrödinger’in Kedisi, dijital animasyon sanatçısı Chavdar Yordanov tarafından karikatürize biçimde yeniden yorumlandı.

Varsayımsal bir düzende bir kedi, tamamen kapalı ve gözlemlenemeyen bir kutuya bir radyoaktif madde örneği, bir Geiger sayacı ve bir şişe de zehir ile birlikte konur. Eğer Geiger sayacı radyoaktif maddede bir bozunma ölçerse düzenek zehir şişesini tetikler ve kedi ölür. Bu deney, kuantum fiziğinin Kopenhag ekolü yorumuna göre bir parçacığın gözlemlenmeden önce tüm durumlarda var olduğunu, parçacığın birden fazla geçmişinin olduğunu gösterir. Kapalı ve gözlemlenmeyen bir çevrede parçacık aynı anda hem bozunur hem de bozunmaz; yani kutu açılana, bilinçli bir gözlemci deneye dâhil olana dek kedi hem ölüdür, hem de diridir.

Müzikleri ve ses efektleri Sian Smith tarafından yapılan bu çizgi animasyonda ise, düşünce deneyi karikatürize edilerek radyoaktivite ile mutasyona uğrayan bir kedi canlandırılıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Kuantum fiziği soyut resimle kesişti!

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.