Trump’ın duvarına karşı dijital sanat duvarı: The Most Beautiful Wall

The Most Beautiful Wall, Trump’ın Meksika sınırına inşa etmeyi planladığı duvara incelikli bir tepki olarak karşımıza çıkıyor.

ABD başkanı Donald Trump’ın Meksika sınırına bir duvar inşa etme fikri çok konuşuldu. Sanatçı Maddy Kramer, bu fikre dijital bir sanat duvarıyla incelikli bir tepki gösteriyor. The Most Beautiful Wall projesi ile Kramer, göçmen sanatçıları Meksika duvarının tahmini uzunluğu olan 1,926 sanal mil uzunluğundaki bir duvarı sanat eserleriyle süslemelerine teşvik ediyor. Sanatçı bu fikri hem siyaset diline ve mevcut Amerikan yönetimine karşı bir protesto olarak tasarlıyor; hem de sanatın birleştirici gücüne odaklanıyor. Kramer, projenin tanıtım videosunda duvarların yalnızca bölünme anlamına gelmediğini, her türden sanata da ev sahipliği yapabildiğini vurguluyor.

Bayo Flares, Meksika, İnimicus / Görsel: VICE

Proje ismini yine Trump’ın söylemlerinden alıyor. 2016 yılında Hillary Clinton’ın seçim projesini desteklemek amacıyla ürettiği Woman Card projesi gibi, sanatçı bu projede, sanatsal faaliyetin açık doğası sayesinde bir toplumsal işbirliği duygusu yaratmayı umuyor ve ekliyor:

“Sanat, ifadenin en saf biçimi. Her sanatçı hayata bir söylem getirmenin yolunu kendince bilir, benim de aradığım bu: Göçmenlerin ABD için güzel işler yaptığının bir temsili olarak, farklılıklar duvarı. Çeşitlilik, gerçekten güzel bir şey ve kimse bunun önüne geçmemeli.”

İnternet sitesine bu adresten erişilebilir.

RMS Vandals, Şili, Sur Uno / Görsel: VICE

İLGİLİ İÇERİK: Martin Scorsese: ‘Çeşitlilik, kültürel varlığımızı temin eder.’

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.