Bob Adelman’ın fotoğrafları Kongre Kütüphanesi arşivinde!

Fotoğrafçı Bob Adelman’ın Sivil Haklar Hareketi’nden Andy Warhol’a kadar uzanan konularda çektiği binlerce fotoğraf, Kongre Kütüphanesi’ne bağışlandı.

Amerikalı fotoğrafçı Bob Adelman’ın 1960’lardaki Sivil Haklar Hareketi ve ilerleyen yıllardaki benzer sosyal adalet direnişlerini belgeleyen binlerce fotoğrafı, ABD Kongre Kütüphanesi arşivine bağışlandı. Bağışlanan fotoğraflar arasında negatifler ve basılmış fotoğraflarla beraber 575,000 eser bulunuyor.

Martin Luther King, ‘Bir Hayalim Var’ konuşmasından, 1963 / Kaynak: Hyperallergic

1930’da New York’ta doğan ve Long Island’da büyüyen Adelman, Columbia Üniversitesi’nde felsefe ve Harvard’da hukuk okuduktan sonra fotoğraf kariyerine başlamıştı. 2016 yılında yaşama veda eden fotoğrafçı, ABD’de gerçekleşen birçok tarihi olayı belgeleyen fotoğrafa imza atmıştı. Bir beyaz olarak, siyahîlerin haklarının savunuculuğunu üstlenmekte gönüllü olması, sözü edilen fotoğrafları yalnızca belge olmaktan çıkarıyor, eserlere bir aktivizm kimliği de büründürüyor.

Adelman’a ait fotoğraflarda Martin Luther King’in “Bir Hayalim Var” başlıklı konuşması, “I am a Man” direnişi, ilk kadın özgürlük hareketi gibi toplumsal olayların yanında, Andy Warhol gibi ünlü sanatçıların da fotoğrafları bulunuyor.

Andy Warhol, Fabrika’nın sokağındaki süper markette, 1965. / Kaynak: Hyperallergic

Sivil Hakları Hareketi’nin temsilcilerinden, Rosa Parks, 1963 / Kaynak: Hyperallergic

Kelly Ingram Park, Birmingham, Alabama’daki eylemlerden, 1963 / Kaynak: Hyperallergic

İLGİLİ İÇERİK: Wall Street’in yeni simgesi: ‘Korkusuz Kız’

Papaz Carter, oy kullandıktan sonra. Ku Klux Klan’ın muhtemel saldırısını bekliyor. / Kaynak: Hyperallergic

I Am a Man Strike, Memphis, Tennessee, 1968 / Kaynak: Hyperallergic

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.