Günün kısa filmi: ‘Alike’

69 ödüllü kısa animasyon film Alike, okul ve iş arasında geçen modern yaşamın distopyasını ‘sevimli’ bir dille anlatıyor.

69 ödülü bulunan ve 120 seçkide yer alan Alive isimli kısa animasyon film, okulların çocukların öğrenme sevgisini körelttiğini incelikli bir dille ortaya koyuyor. Diyalogsuz şekilde ilerleyen film, düzenin ve iş dünyasının tam anlamıyla yaratıcılığı boğduğu bir geç kapitalist dönem distopyası çiziyor. Oscar Araujo tarafından bestelenen piyano ağırlıklı özgün müzikler ise, bu kabus içinde ümitlerin nasıl yaşayabileceğini ve modern iş kültürünün gerçek yansımalarını vurguluyor.

Madrid’de çalışmalarını sürdüren sanatçılar Daniel Martinez Lara ve Rafa Cano Mendez yönetimindeki bir ekip tarafından açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux ve ücretsiz animasyon programlarıyla yapılan sekiz dakikalık animasyon, bağımsız bir kısa film olma özelliği taşıyor.

İlk gösterimi 2015 yılında Mundos Digitales’de yapılan filmin 30. Edmonton Uluslararası Film Festivali, 20. Seul Uluslararası Karikatür ve Animasyon Festivali, 15. San Diego Film Festivali gibi birçok yarışmadan aldığı 69 ödüllü filmi aşağıdan izleyebilir, internet sitesinden film ve ekip hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Günün kısa filmi: ‘Nolya

Yazar:

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde felsefe lisansını sürdürüyor. Müzik ve sinemayla ilgileniyor.