6 Ocak’ta Beyaz Saray kayıtları, Trump’ın telefon kaydında 7 saatlik bir boşluk olduğunu gösteren Meclis’e taşındı.

Beyaz Saray’ın ABD başkentine yapılan saldırı gününden itibaren Meclis Seçim Komitesi’ne teslim edilen iç kayıtları, Başkan Donald Trump’ın telefon kayıtları arasında, binanın şiddetli saldırıya uğradığı dönem de dahil olmak üzere yedi saat 37 dakika olduğunu gösteriyor. CBS News baş seçim ve kampanya muhabiri Robert Costa ve The Washington Post’un yardımcı editörü Bob Woodward tarafından elde edilen belgelere göre.

11 Ocak 2021, 11:17 – 18:54 – 457 dakika Trump tarafından yapılan herhangi bir aramanın kaydı yok çünkü yaptığı aramalara ilişkin resmi bir Beyaz Saray referansı yok. destekçiler American Capitol’e indiMuhalefet polis ve binaya girmek için uğraştı ve milletvekilleri ve Başkan Yardımcısı Mike Benz kaçtı.

11 sayfalık günlük – Başkanın resmi günlük günlüğü ve Beyaz Saray santral çağrı kaydı – bu yılın başlarında Ulusal Arşivler tarafından 6 Ocak Saldırısını Soruşturmak İçin Meclis Seçim Komitesine teslim edildi.

Kayıtlar, Trump’ın günün bir bölümünde telefonda aktif olduğunu, sabahları en az sekiz, akşamları ise 11 kişiyle görüştüğünü gösteriyor. Bu aralık, saldırı sırasında müttefikleriyle yaptığı telefon görüşmelerinin ayrıntılı kamu raporundan da tamamen farklıydı.


6 Ocak’ta Trump, 7 saatlik House show üzerinden Beyaz Saray transferlerini aradı.

05:30

Ocak 6. Meclis Seçim Komitesine başkanlık eden Mississippi’den bir Demokrat olan Benny Thompson, kayıttaki boşluğa dikkat çekti. “Hakkında.”

Thompson, Salı günü Beyaz Saray tasarısının imza töreninden sonra CBS News’e verdiği demeçte, “Açıkçası, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından günün tek bir saniyesi kaydedilmedi.” Takımın bir araya getirip getiremeyeceğimizi görmesi gerektiğini söyledi.

Thompson, “Başkanın o gün ne yaptığının kaydını tutmak, komitenin çalışması için kesinlikle çok önemlidir.” dedi.

Thompson, komitenin o sırada cumhurbaşkanı tarafından yapılan veya alınan herhangi bir çağrı olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını, ancak “ABD başkenti ihlal edilirse, birileri bazı çağrılar yaptı. Bunu yapmalıyız. Onları bulun” dedi.

Meclis paneli şimdi, soruşturmayı bilen iki kişiye ve raporla röportaj yapan diğerlerine göre, Trump’la arka kanallar, yardımcıların telefonları veya “yakıcı telefonlar” olarak bilinen kişisel atık telefonları aracılığıyla iletişime geçilip geçilmediğini inceliyor. Önemli bilgileri tartışmak için anonimlik. Ekip ayrıca, kaydın tamamının o gün alınıp alınmadığını da inceliyor.

Beyaz Saray eski genelkurmay başkanı Stephen K. 5 Ocak’taki podcast’inde “yarın kıyamet kopacak” diyen Bonan, 6 Ocak’ta Trump ile iki kez konuştuğunu kaydediyor.

Grubun bir sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Pazartesi gecesi yaptığı açıklamada Trump, “Bekleyici telefonun ne olduğunu bilmiyorum ve bildiğim kadarıyla bu kelimeyi hiç duymadım bile” dedi.

Ama eski Trump bir ulusal güvenlik danışmanı John Bolton bir röportajda şunları söyledi: Salı günü, CBS News-Washington Post raporunun yayınlanmasının ardından Trump, “yakıcı telefonlar” terimini çeşitli tartışmalarda kullandığını ve bunun ne anlama geldiğini bildiğini hatırlattı.

Bolton, kendisinin ve Trump’ın, insanların aramalarını keşfetmekten kaçınmak için “yakıcı telefonları” nasıl kullandıkları hakkında konuştuklarını söyledi.

Bir Trump sözcüsü, Trump’ın kayıtlarla hiçbir ilgisi olmadığını ve tüm telefon görüşmelerinin kaydedilmesini ve korunmasını düşündüğünü söyledi.

Ayrıca, okumaya devam edin Washington Post Costa ve Woodward tarafından yazılan hikaye.

Ed O’Keefe ve Arden Farhi bu rapora katkıda bulundu.

READ  Sıralamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.