AB, yeni umutsuz kuralları genişleterek Big Tech’i hedefliyor

Avrupa Dijital Çağ Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaret Vestager.

Teori Monass | Getty Images Haberleri | Getty Resimleri

AB, Amerikan teknoloji devlerinin iş modellerini yeniden tasarlayabilecek yeni umutsuz kuralları kabul etti. Meta, elma, Amazon Ve Google Dramatik olarak. Kuralların Ekim ayında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Avrupa Parlamentosu ve AB üye ülkeleri, internet ekonomisinin sıkı pençesindeki şirketlerin pazar gücünü kısıtlamayı amaçlayan bir dizi kapsamlı kural olan dijital pazar yasası konusunda Perşembe günü tarihi bir anlaşmaya vardılar.

Kurallar, son üç yılda AB’de en az 75 milyar avro (83 milyar dolar) piyasa değeri veya en az 7,5 milyar avro yıllık geliri olan teknoloji şirketlerinin sözde “bekçileri” için geçerlidir. AB’nin aylık en az 45 milyon kullanıcısı veya 10.000 iş kullanıcısı olması gerekir.

Yasa geçmedi. Nihai sürüm, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülke tarafından henüz resmi olarak kabul edilmedi.

AB rekabet lideri Margrethe Vestager, kuralların “Ekim ayında” yürürlüğe girmesini beklediğini söyledi. DMA’yı bankacılık, enerji ve telekomünikasyon sektörleri için tarihsel olarak umutsuz reformlara benzetti.

Westerger Cuma sabahı düzenlediği basın toplantısında, “Yıllar içinde öğrendiklerimiz, belirli vakaları düzeltip yasa dışı davranışları cezalandırabileceğimizdir.”

“Fakat işler düzenli hale geldiğinde, disipline de ihtiyacımız var çünkü sistematik bir suistimal varsa, köklü koşullar varsa, o zaman kontrolün gelmesi gerekir.”

Kapı bekçisi olarak katılan şirketler için artık oyunun kurallarını dijital piyasalar yasası belirleyecek” dedi.

Büyük teknoloji için ne anlama geliyor?

Reformların temel amacı, teknoloji şirketlerinin pazardaki konumlarını daha küçük rakiplerin zararına olacak şekilde kötüye kullanmalarını önlemektir. Büyük İnternet şirketleri genellikle, bir kullanıcının bir sağlayıcıyı diğerine zorlamasını zorlaştıran kapalı sistemler olan “duvar bahçeleri” işlettikleri için eleştirilir.

Gatekeeper olarak nitelendirilen şirketler, bir kullanıcı cihazını kurduğunda en önemli yazılımlarını (Google’ın Chrome web tarayıcısını) varsayılan seçenek olarak ayarlamaktan kaçınmalıdır. Ayrıca, kendi hizmetlerine diğerlerine göre öncelik vermeleri de engellenecektir.

Ek olarak, ağ geçidi bekçilerinin, anlık mesajlaşma servisleri arasında “hareketlilik” veya farklı uygulamaların birbirleriyle etkileşim kurma yeteneği sağlaması gerekir. Bu, Apple’ın iMessage’ının Meta’nın Facebook Messenger veya WhatsApp ile veri alışverişi yapmaya zorlandığı anlamına gelir.

Şifreli bir mesajlaşma işlemcisi olan Element’in CEO’su Amandin Le Babe, “Big Tech, yeni bir inovasyon çağını başlatacak olan platformu benimsemeye zorlanıyor” dedi. “Tüketiciler ve işletmeler için daha fazla seçenek, daha iyi özellikler ve gelişmiş gizlilik olacak.”

Apple, DMA’nın belirli bileşenlerinin kullanıcılar için “gereksiz gizlilik ve güvenlik açıklarına” yol açabileceğini ve “fikri mülkiyetin ücretlendirilmesini engelleyebileceğini” iddia ediyor.

Rekabete inanıyoruz ve dünya çapında yükselen rekabetçi pazarlar yaratıyoruz ve bu güvenlik açıklarını azaltmak için Avrupa’daki ortaklarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Meta ve Amazon, AB anlaşması hakkında yorum yapmaktan kaçındı. CNBC ile iletişime geçtiğinde Google hemen yorum yapmak için müsait değildi.

‘Karkanduwan’ kural kitabı

Kuralları çiğnemenin sonuçları ağır olabilir. DMA’yı ihlal eden kapı bekçileri, küresel gelirlerinin %10’una kadar para cezasına çarptırılır. Bu, mükerrer suçlular için %20’ye çıkar. Bağlamına koymak gerekirse, Meta gibi bir şirket için 23 milyar dolar olurdu.

Sekiz yılda kuralları en az üç kez ihlal eden kapı bekçileri, piyasa incelemesi ve gerekirse şirketlerin çöküşü de dahil olmak üzere “davranışsal” veya “yapısal” çözümlerle karşı karşıya kalma riskiyle karşı karşıyadır.

Hukuk firması Linklaters’ın ortağı Bernd Mering, “Avrupa, dijital yaptırımda lider bir rol oynamaya hevesli” dedi.

“Gözler şimdi Komisyonun dijital sektör için heyecan verici yeni bir kural kitabını nasıl uyguladığına çevrilecek, kapı bekçileri ve diğer piyasa katılımcıları, kuralların pratikte nasıl uygulanabileceği konusunda savaşmaya başlamalı.”

READ  Dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.