ABD hisse senetleri, artan petrol fiyatlarının enflasyon korkularını körüklemesi ile düşük işlem gördü

Wall Street hisseleri önceki kazanımlarından vazgeçti ve petrol fiyatlarındaki keskin artış, ABD enflasyon verilerinin önemli bir bileşeninin beklentilerin altında kalmasına rağmen enflasyonist endişeleri yeniden alevlendirmeye yardımcı oldu.

S&P 500 New York öğleden sonra ticaretinde Salı günü yüzde 1.3 artışla yüzde 0.3 düştü. Teknoloji meraklısı Nasdaq bileşiği yüzde 0.2 düştü.

Petrol fiyatları, Salı sabahı açıklanan yeni ABD enflasyon verilerine verilen ilk olumlu tepkiyi baltalayarak yüzde 6’dan fazla yükseldi.

“Çekirdek” ABD tüketici fiyat endeksi, gıda ve enerji gibi değişken emtialardaki fiyat artışlarını ortadan kaldırdığı için ekonomistlerin tahminlerinin altında aylık yüzde 0,3 arttı.

Ancak, başlık tüketici fiyatları Yüzde 8,5 arttı Çalışma İstatistikleri Ofisi’ne göre, her yılın Mart ayında, Şubat ayında yüzde 7,9 ile 1981’den bu yana en hızlı yıllık artış oldu.

Düşük seviyeli enflasyon okuması başlangıçta, ABD Merkez Bankası’nın enflasyon yükselirken faiz oranlarını çok hızlı yükselterek fiyat artışını frenleyeceğinden korkan yatırımcılara bir miktar rahatlama sağladı – bu son aylarda küresel piyasaları tersine çevirmedi.

The Leuthold Group’un baş yatırım stratejisti Jim Paulsen, beklenenden “çok daha zayıf” olan enflasyon ekseninin merkez bankasının Mayıs’taki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını agresif bir şekilde artırma planlarını engellemesinin olası olmadığını söyledi.

Merkez bankası, geçen ay gösterge faiz oranını çeyrek puan artırarak hedef limiti yüzde 0,25 ila yüzde 0,50’ye getirdi. 2018’den sonraki ilk artış.

Devlet borç piyasalarında, küresel borçlanma maliyetlerini destekleyen 10 yıllık ABD Hazine gelirleri 0,06 puan azalarak yüzde 2,72’ye geriledi. Faiz beklentilerini yakından takip eden iki yıllık tahvilin getirisinin daha da düşmesi, verilerin açıklanmasının ardından yatırımcıların faiz artırımı beklentilerini yeniden gözden geçirdiklerini gösteriyor.

Avrupa borçlanma maliyetlerini temsil eden 10 yıllık Alman tahvilinin getirileri 0,03 puan düşerek yüzde 0,79’a geriledi. Hükümet bonosunun getirisi, yılın başında eksi yüzde 0.12 idi.

READ  Dizi

Zew Araştırma Enstitüsü’nün Ekonomik Duyu Endeksi tarafından ölçülen Alman yatırımcı güveni, korona virüsü salgınının ilk ayından bu yana en düşük noktasına geriledi.

Diğer yerlerde, Avrupa Stoxx 600 endeksi yüzde 0,4, Alman Dax yüzde 0,5 ve Fransız Cac 40 yüzde 0,3 düştü. Londra FTSE 100 yüzde 0,5 düştü. Avrupa Bankası’nın hisseleri, Alman borç verenlerin hisseleriyle birlikte kötü performans gösterdi Deutsche Bank ve Commerzbank Sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 8’den fazla.

Fidelity International’ın küresel baş yatırım yetkilisi Andrew McAfee, bir Avrupa hisse senedi ve euro resesyonunun “potansiyel”ine karşı “özellikle temkinli” olduğunu söyledi.

Asya’da Hong Kong’un Hong Cheng endeksi yüzde 0,5 ve Çin’in CSI 300 endeksi yüzde 1,9 arttı. Japonya’nın Konuları yüzde 1.4 ve Güney Kore’nin Kospi’si yüzde 1 düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.