ABD SEC’den Elon Musk’a: Tweetlerinize göre anlaşma anlaşmadır

NEW YORK, 22 Mart (Reuters) – Tesla Inc.’e göre, Salı günü ABD’nin en üst düzey menkul kıymetler düzenleyicisi, bir federal yargıcı Elon Musk’ın Twitter kullanımını izlemek için yapılan bir anlaşmadan kaçmasına izin vermemeye çağırdı. (TSLA.O) CEO bunu bir taciz kampanyasının parçası olarak görüyor.

Manhattan’daki federal mahkemeye gönderilen bir gönderide, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Musk’ın Tesla avukatlarının 2018 onay emrini iptal etmek için tweet’leri ve diğer kamu açıklamalarını onaylaması gerektiği “ağır yükünü” yerine getirmediğini söyledi. Araba firması.

Musk, “beklediğinden daha az uygun”un yeterli olmadığını veya SEC’in Tesla’nın ifşa uygulamalarını incelemeyi bırakmasını istedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

SEC, “Medeni çözümler söz konusu olduğunda, bir sözleşme bir sözleşmedir, burada sağlanandan daha zorlayıcı koşullar yoktur.” Dedi.

Geçen Kasım ayında düzenleyici kurum, emri denetleyen ABD Bölge Yargıcı Alison Nathan’ı Musk’ın Sapona’nın Tesla hisselerinin %10’unu satıp satamayacağına ilişkin kayıt talebini iptal etme girişimini reddetmeye çağırdı.

Musk’ın avukatı Alex Spiro yorum yapmayı reddetti. Tesla, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Hukuk uzmanları, Musk’ın emri iptal etme olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Salı günü erken saatlerde, Alman Şansölyesi Olaf Scholes Tesla’nın Berlin yakınlarındaki ilk Avrupa fabrikasının açılışını denetlerken Musk hayranlarıyla dans edip dalga geçti. daha fazla oku

Şanghay’da da bir Tesla fabrikası var. Forbes dergisine göre şirket, Musk’ı dünyanın en zengin adamı yaptı.

SEC skandalı, 7 Ağustos 2018’de düzenleyicinin Musk’ın elektrikli otomobil şirketini özel olarak bir prim karşılığında satın almak için “finansal güvencesi” olduğunu tweetleyerek yatırımcıları aldattığını iddia etmesiyle patlak verdi.

Tesla ve Musk, her ikisi de 20 milyon dolar para cezası ödedi ve Musk, Tesla’nın başkanlığından istifa etti.

READ  Dizi

Musk, SEC’i, Birinci Değişiklik kapsamında hükümeti eleştirdiği ve anayasal ifade özgürlüğü hakkını kullandığı için itibarını sarsmak amacıyla “tarama ve sınırsız” soruşturmalarla onu taciz etmekle suçladı. daha fazla oku

Ancak SEC, Musk ve Tesla’yı soruşturmak için geniş yetkiye ve “meşru bir amaca” sahip olduğunu ve Musk’ın Sappona’ya ancak yaptırım eylemiyle karşı çıkabileceğini söyledi.

SEC, “Musk, SEC’in 2018’den günümüze kadar taciz olarak sınıflandırdığı ‘çok sayıda iddiadan’ şikayet ediyor” dedi.

Ancak Musk’ın kendi zaman çizelgesi, iddia edilen iddialardan daha az ve Tesla ile Musk’ın yeni potansiyel davranış ihlaline ilişkin meşru soruşturmaları yansıtıyor” dedi.

Sapona, Musk’ın, kullanıcıların onaylaması halinde Tesla hisselerinin %10’unu yükleyeceğini tweet’i ile ilgili.

Çoğunluk ve anket Tesla’nın hisse fiyatında düşüşe yol açtı. Musk o zamandan beri 16 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Jonathan Stempel’in New York’taki raporu; Washington DC’de David Shepherdson, San Francisco’da Hyun Joo Jin ve Groenheid, Almanya’da Victoria Waltersy ve Nadine Shimrosik tarafından ek raporlama; Düzenleme Jonathan Odyssey

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.