BM paneli, iklim değişikliğini durdurmak mümkün, ancak zaman kısa, uyarıda bulundu

Ancak pasif maliyet, ölümler, yerinden edilme ve hasar açısından da önemlidir. ABD’de geçen yıl sel, orman yangını, kuraklık ve diğer hava ve iklim kaynaklı afetlerin yol açtığı zarar yaklaşık 145 milyar dolardı. Ulusal Denizcilik ve Atmosfer İdaresi’ne göre. Ajans, “en yüksek” felaketlerin “yeni normaller” haline geldiğini söyledi.

Rapora katkıda bulunan Norveç, Oslo’daki Uluslararası İklim Araştırma Merkezi’nden Glenn Peters, “Salımları önemli ölçüde azaltmak, düşündüğünüzden çok daha az acı verici ve daha az etkili olacak” dedi.

Yeni rapor, ülkelerin bilim adamları ve enerji uzmanları tarafından önerilen düzinelerce stratejide değişiklik yapmasına yardımcı olacak.

Birincisi, ülkeler, dünyadaki evler ve fabrikalar için elektrik üreten tüm enerji santrallerini temizlemeli. Bu, rüzgar, güneş, nükleer, jeotermal veya hidroelektrik gibi enerji kaynaklarına daha fazla güvenmek anlamına gelir. Dünyadaki kömür ve doğal gaz santrallerinin çoğunun kapatılması veya kurulması gerekiyor Karbon yakalama teknolojisi Emisyonları kontrol edebilir ve onları yeraltına gömebilir. Bu teknoloji, yüksek maliyeti nedeniyle yavaş yavaş alınmaktadır.

Bir sonraki adım, dünya ekonomisinin ulaşım, sanayi ve diğer sektörlerini fosil yakıtlar yerine temiz elektrikle çalışacak şekilde yeniden yapılandırmak. Benzinle çalışan arabalar, düşük karbonlu şebekelerle şarj edilen elektrikli araçlarla değiştirilebilir. Evlerdeki gaz yakan fırınlar, elektrikli ısı pompalarına dönüştürülebilir. Çelik fabrikaları kömür yakmak yerine hurdayı eriten elektrikli fırınlara geçebilir.

Aynı zamanda ülkeler toplam enerji taleplerini azaltmak için harekete geçebilirler. Bu, toplu taşımayı genişletecek, yalıtımı iyileştirecek, böylece evlerin daha az enerji kullanmasına, daha fazla hammaddenin geri dönüştürülmesine ve fabrikaların daha enerji verimli hale gelmesine neden olacaktır. Rapor, üst düzeyde, bu tür talep odaklı politikaların, 2050 yılına kadar kilit sektörlerdeki emisyonları yüzde 40 ila 70 oranında azaltmaya yardımcı olacağını belirtiyor.

READ  Sıralamak

Ancak birçok ekonomik faaliyet kolayca elektriklendirilemez. Piller çoğu uçak için hala ağırdır. Çimento ve cam gibi birçok endüstri daha fazla ısı gerektirir ve şu anda kömür veya gaz yakar. Raporda, bu emisyonlar için hükümetlerin ve işletmelerin yeni yakıtlar ve endüstriyel süreçler geliştirmesi gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.