Boris Johnson, İngiltere Başbakanı’nın sürpriz ziyaretinin ardından Ukrayna’ya yeni askeri yardım sözü verdi

Johnson ve Avusturya Cumhurbaşkanı Carl Nehmmer, devam eden Rus işgali sırasında ülkeyi terk eden bir dizi liderin sonuncusu olan Cumartesi günü Zhelensky’ye ayrı ziyaretlerde bulundu.

Birleşik Krallık’taki Ukrayna büyükelçiliği tarafından tweetlenen fotoğraf, Johnson’ın pembe ve yeşil sıvalı bir odada bir masada Zhelensky’nin karşısında oturduğunu gösteriyordu. Bu yazının başlığı “sürpriz” kelimesi ve göz açıp kapayıncaya kadar geçen emojidir.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Güvenlik Konseyi Basın Servisi, resmi Twitter hesabından iki liderin Kiev’de görüştüğünü ve çiftin önceden duyurulmamış toplantının birkaç fotoğrafını yayınladığını söyledi.

Johnson, Kiev ziyaretinin “Ukrayna halkına verdiğimiz sarsılmaz desteğin bir göstergesi” olduğunu tweetledi ve yeni bir mali ve askeri yardım paketini duyurdu.

İngiltere Başbakanı yaptığı açıklamada, “Ukrayna, çatışmaya meydan okuyarak Rus güçlerini Kiev kapılarından geri itti ve 21. yüzyılın en büyük silahlı başarısını elde etti.” Dedi.

Zhelensky’nin “sağlam liderliğini” ve “Ukrayna halkının yenilmez cesaretini ve cesaretini” övdü ve “İngiltere, devam eden bu savaşta … uzun süredir onlarla birlikte duruyor” dedi.

Toplantının ardından Downing Street, İngiltere hükümetinin Cuma günü açıkladığı “100 milyon sterlin değerinde yüksek kaliteli askeri teçhizata” ek olarak zırhlı araçlar ve gemisavar füze sistemleri sağlayacağını duyurdu.

Zhelensky’nin resmi telgraf kanalına göre, Zhelensky ile Nehammer arasındaki görüşme Johnson ile yapılan görüşmeden ayrıydı ve Cumartesi günü erken saatlerde gerçekleşti.

Son haftalarda birçok lider Ukrayna’yı ziyaret etmiş olsa da, Nehemya’nın ziyareti ülkesinin tarafsız konumu göz önüne alındığında önemli. Anayasasında yer alan.
Rusya ya da öl: Putin'in bombalamasından haftalar sonra, bu Ukraynalılara yalnızca bir seçenek verildi.
Avusturya bir parçası değil NATO Ve Ukrayna’ya silah tedarik etmiyor. Ancak öyle Ukrayna’ya insani yardım yapıldı Avusturya Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan gelen bir rapora göre, sivil kullanım için kask ve koruyucu iç çamaşırı.

Nehemya Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesinin askeri açıdan tarafsız olmasına rağmen, “adaletsizlik ve savaş suçlarının işlendiği yere yardım etmemiz gerektiğini anlıyoruz” dedi.

READ  Dizi

Ofisine göre, Cumartesi akşamı Avusturya’ya dönmeden önce Nehmar, Başbakan Denis Schmidt ve Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko ile görüşmeye hazırdı.

Nehemya’nın Kiev’in banliyölerini ziyaret etmesi planlandı burç, Yaklaşık beş hafta boyunca sürekli yangınlara dayanan; Rus kuvvetleri şehri terk ettikten sonra en az 20 sivil ceset vardı Onu bir sokakta yatarken gördüm, Bazıları kelepçeli.
Ukrayna'daki savaş, dünyanın iklim değişikliğiyle mücadele etme kabiliyetini kovalıyor

Nehemya, Pucha’nın “savaş suçlarının işlendiği yer” olduğunu söyledi.

Zelensky ile düzenlediği basın toplantısında bakan, “Bu savaş suçlarını BM’ye bildirmeliyiz ve uluslararası adalet bu suçları soruşturmaya ve bunlarla mücadele etmeye başlamalıdır.”

Johnson’s ve Nehemiah’ın ikili ziyaretleri, üst düzey AB yetkililerinin Ukrayna’ya yaptığı ziyaretten bir gün sonra gerçekleşti. AB Başkanı Ursula von der Leyen ve kampın büyükelçisi Josep Borrell, Slovakya Başbakanı Eduard Heger ile birlikte Cuma günü Kiev ve Bucha’yı ziyaret etti.

Ziyaret sırasında Van der Lion resmen Zelensky bir AB anketi sundu Tamamlandı – Ukrayna Federasyonu’nda sembolik ama önemli bir adım. Van der Leyen, hareketle ilgili tweet attı: “Tüm koşullara uyulmasını sağlarken, süreci mümkün olduğunca hızlandıracağız.”
Ülkenin başbakanları Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovenya Geçen ay, sürekli Rus saldırılarının hedefi olduğu bir dönemde Kiev’i ziyaret etti. Johnson’ın Cumartesi günü gelişi gibi, gezi de üç lider doğu Ukrayna’dan trenle seyahat edene kadar gizli tutuldu.

Polonya, Przemysl’den CNN’den Sarah Dean tarafından rapor edildi ve Londra’da Ivana Kottasova tarafından yazıldı. CNN’den James Frater, Radina Djikovic, Alex Hardy, Tara John ve Max Foster habere katkıda bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.