BuzzFeed yatırımcıları CEO Jonah Beretti’yi haber odasını kapatmaya zorladı

BuzzFeed Kurucusu ve CEO’su Jonah Beretti

Manuel Sarışın | AOP.Basın/Corbis | Getty Resimleri

BuzzFeed Şirket, Salı günü yaptığı açıklamada, şirketin para kaybeden haber ajansını küçülttüğünü ve konuya aşina olanların şirkete bölünmeyi tarttığı konusunda daha geniş yatırımcı endişesini açıkladı.

Bazı büyük hissedarlar, BuzzFeed CEO’su Jonah Beretti’yi, tartışmalar özel olduğu için ismini vermek istemeyenlerle birlikte tüm haber kampanyasını kapatmaya çağırdı. BuzzFeed yorum yapmayı reddetti.

İkili, içerik bölümünün bir parçası olan BuzzFeed News’in yaklaşık 100 çalışanı olduğunu ve yılda yaklaşık 10 milyon dolar kazandığını söyledi. Şirketin ayrıca reklam ve iş bölümleri vardır. Salı dedi Tüm yıl içerik geliri 2021’de %9 artarak 130 milyon dolara ulaştı.

Bir hissedar CNBC’ye, Newsroom’u kapatmanın mücadele hissesine 300 milyon dolarlık piyasa değeri ekleyebileceğini söyledi. Digital Media, Aralık ayında Özel Amaçlı aracın satın alınmasıyla halka açıldı. Hisse senedi, ticaretin ilk haftasında hemen yaklaşık %40 düştü ve toparlanmadı.

BuzzFeed’in hissesi, şirketin gelir bildirip hikayeyi yayınlamasının ardından Salı günü düştü.

Beretti, yıllardır BuzzFeed haberlerinin öneminin sesi olmuştur. “Dünya için iyi, iş için iyi ve kurumsal kültürümüz için iyi.” Örgütün haber odası, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı. Bir Pulitzer Ödülü Ve George Polk Ödülü.

Ferretti Salı günü yaptığı açıklamada, “Bu sabah, liderlik değişiklikleri, özel bir iş geliştirme ekibinin eklenmesi ve planlı bir azalmayı içeren BuzzFeed News için kârı hızlandırma planlarını duyurduk.” Dedi. “Günün en büyük haberleri, kültürü ve eğlencesi, ünlüler ve internetteki yaşam hakkındaki bilgilere yatırım yapmaya öncelik vereceğiz.”

daha fazla oku: BuzzFeed, insanların Facebook’ta daha az zaman harcadığını söylüyor

Şirket, 30’dan az çalışanına gönüllü alım teklifinde bulundu ve konuya aşina olan bir kişiye göre, kararın kişisel olduğu için ismini açıklamaması istendi. Satın alma işlemleri yalnızca davaları, eşitsizlikleri, siyasi veya bilimsel konuları kapsayan ve bir yıldan fazla bir süredir şirkette çalışan muhabirler ve editörler tarafından kullanılabilir. BuzzFeed inşa etmeyi planlıyor New York News Guild için ABD personeliyle ilgili satın alma planı.

READ  Dizi

Beretti, BuzzFeed News’i kapatmak yerine bölümü karlı hale getirmeye çalışıyor. Hazır bir şablonu var: karar verdi Geçen yıl 70 HuffPost çalışanını işten çıkardı O zamanlar Şirketin Verizon Media’dan satın alınması.

Ferretti, “BuzzFeed kar amacı gütmeyen bir şirket olmasına rağmen, hala iki yıllık bir kaybı destekleyecek kaynaklara sahip değiliz,” dedi. “Yapabileceğimiz en sorumlu şey, harcamalarımızı yönetmek ve BuzzFeed’in – ve HuffPost’un – uzun vadede başarılı olmasını sağlamaktır. Bu nedenle, HuffPost’u hızlı bir şekilde karlı hale getirmek için zor bir karar aldık.

Şirkete aşina olan biri, HuffPost’un artık kâr ettiğini söylüyor.

Yazı işleri müdürü ayrılıyor

BuzzFeed News’in genel yayın yönetmeni Mark Scoofs, işten çıkarmalar öncesinde çalışanlara bugün şirketten ayrıldığını söyledi. BuzzFeed News stratejisinin baş editörü Samantha Henick, haber odasını geçici olarak yönetecek.

Baş Editör Yardımcısı Tom Namago ve Genel Yayın Yönetmeni Ariel Kaminer, İstifa. Namoko NBC News’in dijital sürecine katıldı Yönetici öğretmen olarak.

Dördüncü çeyrek gelir açıklamasında, Buzzfeed’in üç aylık geliri yıllık %18 artarak 146 milyon dolara ulaştı. Kâr, geçen yılın aynı dönemine göre %29 artarak 41,6 milyon dolara yükseldi.

Toplam yıllık gelir, bir önceki yıla göre %24 artarak 398 milyon dolara ulaştı. Net gelir geçen yıl iki katından fazla artarak 25.9 milyon dolara ulaştı.

Bakınız: SPAC aracılığıyla halka açıldıktan sonra BuzzFeed’de neden bu kadar çok oynaklık var?

Açıklama: NBC ve CNBC, NBC Universal’ın bölümleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.