Çalışma, aşırı uykunun bunama belirtisi olabileceğini söylüyor

Alzheimer ve bunama konusunda Perşembe günü yayınlanan bir araştırmaya göre, günde bir veya bir saatten fazla uyuyan yaşlı yetişkinlerin Alzheimer geliştirme olasılığı, her gün uyumayan veya bir saatten az uyuyanlara göre %40 daha fazladır. : Alzheimer Derneği Dergisi.

Kıdemli yazar Dr. San Francisco’daki California Üniversitesi’nde psikiyatri yardımcı doçenti Yu Leng yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Sonuçlar bulgulardan birini yansıtıyor Leng’in önceki çalışması Günde iki saat uyumak, günde 30 dakikadan az uykuya kıyasla bilişsel bozulma riskini artırır.

Yeni çalışmada, yaşları 74 ile 88 arasında (ortalama 81 yaşında) 1.400 kişiyi izleyen Rush Memory and Aging Project tarafından 14 yıllık bir süre boyunca toplanan veriler kullanıldı.

Florida’daki Atlantic Üniversitesi Schmidt Koleji’ndeki Beyin Sağlığı Merkezi’nde Alzheimer Önleme Kliniği müdürü Dr. Richard Isaacson, halkın Alzheimer’ın bir beyin hastalığı olduğunu bilmediğini düşündüğünü söylüyor. İlaç.

Çalışmaya dahil olmayan Isaacson, “Aşırı uyku, bir kişinin bilişsel gerileme yolunda olabileceğinin birçok işaretinden biri olabilir ve tedaviyi yapan hekimi bizzat değerlendirmeye yönlendirebilir” dedi.

Uyku ihtiyacı arttı

Uyku kalitesi ve miktarı, genellikle ağrı veya sık banyo molaları gibi kronik rahatsızlıkların komplikasyonları nedeniyle yaşla birlikte azalır. Bu nedenle, yaşlı insanlar genç olduklarından daha sık uyurlar.

Ancak gündüz uyku hali, “gece uykusundan bağımsız” beyin değişikliklerinin bir işareti olabilir, dedi Leng. O bahsetti ön araştırma Bu, Alzheimer hastalığının ana semptomu olan ve beynin kilit bölgelerindeki uyarı nöronlarını etkileyebilen ve böylece uykuyu etkileyen güvercin dongle’larının gelişimini düşündürür.

Her yıl 14 gün boyunca, mevcut çalışmaya katılanlar, hareketleriyle ilgili verileri toplayan bir izleyici taktı; Sabah 9’dan akşam 7’ye kadar uzun bir süre hiçbir hareket uyku olarak tanımlanmadı.

İnsanların TV okuması veya izlemesi mümkün olsa da, uykuyu tanımlamak ve uykuyu diğer faaliyetlerden ayırt etmek için benzersiz bir mekanizma geliştirdik. Değişim, “Leng CNN’e bir e-postada söyledi.

READ  Dizi

Isaacson, “Uyku ve hareketsiz davranışları tespit etmek için doğrulanmış cihazlarla daha fazla çalışma garanti edilir” dedi. “Fakat aynı zamanda uzun süre oturmak ve hareket etmemek, bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığı için bilinen bir risk faktörüdür.

“Nedeni ne olursa olsun, gün içinde uyumak veya çok fazla uyumak, antenimi yükselterek kişinin Alzheimer hastalığı veya bilişsel gerileme için yüksek risk altında olup olmadığına odaklanıyor” dedi.

Çalışma, 14 yaşında, bilişsel bozukluk gelişmeyen yetişkinlerde günlük gündüz uykululuğunun yılda ortalama 11 dakika arttığını buldu. Bununla birlikte, hafif bilişsel bozukluk tanısı toplam uyku süresini ikiye katlayarak günde 24 dakikaya çıkardı. Alzheimer teşhisi konan insanlar uyku sürelerini neredeyse üç katına çıkararak günde ortalama 68 dakikaya çıkardılar.

Araştırmalar, günde bir içkinin beyninizi küçültebileceğini gösteriyor.

Leng, yıllar içinde uyku süresinde ve sıklığında “keskin bir artış”ın önemli bir sinyal gibi göründüğünü söyledi.

“Bilişsel yaşlanmaya neden olan nedensel bir ilişki hakkında sonuca varmak için yeterli kanıtımız olmadığını düşünüyorum, ancak çok fazla gündüz uykusu, hızlandırılmış bir yaşlanma veya bilişsel yaşlanma sürecinin bir işareti olabilir” dedi.

ne yapalım?

Leng, tercihen yetişkinlerin gece uykusuna zarar vermemek ve uykudan en iyileştirici faydaları elde etmek için gündüz uykusunu öğleden sonra 15 ila 20 dakika ile sınırlaması gerektiğini söyledi.

Araştırmalar, doğru yiyecekleri yemenin daha uzun yaşamanıza yardımcı olduğunu gösteriyor.  İşte nasıl başlayacağınız

Ayrıca yaşlıların ve Alzheimer hastalarının bakıcılarının gündüz uyku davranışlarına daha fazla dikkat etmesi ve aşırı ya da aşırı uyku belirtilerine karşı uyanık olması gerektiğini söyledi.

Isaacson, uyku davranışındaki önemli artışların bir doktorla tartışılması gerektiğini söyledi.

Isaacson, “Bence birisinin sağlıklı beyin yaşam tarzını değiştirmesi veya beyin sağlığına daha fazla odaklanması için asla geç değildir.” Dedi. “Uykuya öncelik vermek, uyku kalitesine odaklanmak ve doktorunuzla uyku hakkında konuşmak: bunların hepsi önemli şeyler.”

READ  Sıralamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.