Çin’in 2022 Hükümet Kilitlemeleri Enflasyon riski 2020’ye karşı çok büyük

Bernstein araştırmacıları, Çin’in otomobil ve yedek parçalarının 2021’de bir önceki yıla göre iki katından fazla artarak Çin’in toplam ihracatını %30 oranında aşacağını buldu.

Yi Fan | Görsel Çin Ekibi | Getty Resimleri

PEKİN – Bernstein analistleri, Çin’in son zamanlardaki hükümet kilitlerinin bugün 2020’de olduğundan daha büyük bir küresel enflasyon riski oluşturduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, dünyanın salgından bu yana büyük ölçüde Çin ürünlerine güvendiğini söyledi.

Çin’e yapılan küresel ihracatın 2021’de %15,4 artarak 2012’den bu yana en düşük seviye olacağı tahmin ediliyor.

Ülkenin ilk hükümet patlamasını haftalar içinde kontrol edip üretime devam edebilmesi, dünyanın diğer bölgelerinin virüsü kontrol altına almak için mücadele etmesi nedeniyle Çin’in ihracatı son iki yılda arttı. Çin, sıfır hükümet politikasını sürdürürken, diğer ülkeler geçtiğimiz yıl kısıtlamaları hafifletti.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, Çin anakarası, yabancı iş liderlerinin 2020’nin başlarında olduğundan daha sert kilitler ve seyahat kısıtlamaları ile en kötü Hükümet dalgasıyla uğraştı. Şanghay gibi.

Bernstein’dan Jay Huang ve bir ekip yaptığı açıklamada, “Çin’deki karantinaların makro etkisinin çok büyük olacağına ve pazarın hala kararsız olduğuna inanıyoruz” dedi.

Salgın öncesi koşullara kıyasla, Şanghay ihracat konteyner maliyetleri beş kat daha yüksek ve hava navlun oranları iki kat daha yüksek, raporda, tedarikçi teslimat zamanında benzer baskılara atıfta bulunuluyor. “Bu nedenle, özellikle Çin’in büyük ticaret ortaklarına daha yüksek enflasyon ihracatı olacak, ancak aynı zamanda Çin’in kendi talebinde toparlanması gecikecek.”

Çin elektrikli otomobil şirketi tedarik zinciri kesintilerini temsil ediyor Neo Duyuruldu Üretimi durdur Hafta sonu boyunca, bazı üretim Perşembe günü yeniden başlayacak. Alman otomobil üreticisi Volkswagen Şanghay ve Jilin’in kuzey eyaletlerindeki fabrikaları en az Perşembe gününe kadar kapalıydı.

READ  Dizi

Bu son kilitlenmeler, küresel tedarik zincirlerinin zaten zor durumda olduğu bir noktada… Bu lokavtın etkisinin küresel enflasyon ve büyüme görünümü açısından 2020’de gördüğümüzden daha büyük olacağını umuyoruz.

Bernstein’ın analizi, Çin’in konteynerler, gemiler, nadir toprak elementleri ve güneş modülleri için dış talebin çoğunu toplu cep telefonları ve PC’lerle ürettiğini buldu.

Raporda, Çinli fabrikaların artık sadece bu elektronik ürünler için son montajı tamamlamakla kalmayıp, aynı zamanda LCD paneller ve entegre devreler gibi bileşenler de ürettiği belirtiliyor.

Çin’in ilk çeyrek ticaret verileri, ihracatta istikrarlı bir büyüme gösterdi. Pazartesi günü açıklanan verilere göre, ülkenin üretici fiyat endeksi ve tüketici fiyat endeksi Mart ayında beklenenden hızlı yükseldi.

Çin, büyüyen bir otomobil ihracatçısı

Şimdi, teslaBernstein raporuna göre, BMW ve diğer otomobil üreticileri, Çin’de diğer ülkelere ihracat için giderek daha fazla elektrikli araç üretiyor. Rapora göre, yakıtla çalışan devlete ait otomobil üreticileri SAIC ve Chery, Çin’den giderek daha fazla binek araç ihraç ederken, Çin’de üretilen otomobillerin Şili, Mısır ve Suudi Arabistan’a satışları artıyor.

Rapor, Covid kilitlerinin otomatik tedarik zincirleri üzerindeki özel etkisini tartışmasa da analistler, Covid’in 2020’de Wuhan’ı kilit altına almaya zorlamasıyla birçok Koreli ve Japon otomobil üreticisinin üretim kesintileriyle karşılaştığına dikkat çekiyor.

CNBC Pro’dan Çin hakkında daha fazla bilgi edinin

Çin Binek Araçlar Birliği’ne göre, Mart ayında binek otomobil ihracatı bir önceki yıla göre %14 artışla 107.000 adet olurken, yeni binek otomobiller %10.7’yi oluşturdu. Rapor, dış belirsizliğin etkisine ve Avrupa’ya yapılan ihracattaki düşüşe dikkat çekti.

Çin’in otomobil ihracatı yaklaşık olarak tahmin ediliyor Bernstein raporuna göre ülke dışındaki araç satışları, önceki iki yıldaki %2’den 2021’de %3,7 olacak.

– CNBC’den Michael Bloom bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.