CNN, Rus birlikleri tarafından tahrip edilen Ukrayna köylerini gezdi

(CNN)

Başkent Kiev’in doğusunda, Rus güçlerinin geri çekildiği Ukrayna köylerinde sakinler yavaş yavaş ortadan kayboluyor ve karşılaştıkları yeni gerçeklik felaketten başka bir şey değil.

CNN’den Clarissa Ward, bir aydan fazla bir süredir Ruslar tarafından işgal edilen birkaç köyü geziyor. “Sonsuz korku, infaz, keyfi gözaltı ve daha fazlasını bulduklarını” söyledi.

Yerel bir okul Vladimir Putin’in işgalci ordusu tarafından ele geçirildi, üs olarak kullanıldı ve askerler tarafından yağmalandıktan sonra yıkıldı.

Okul müdürünün böyle korkunç bir şeyin nasıl olabileceğini merak ettiği ana girişte kan lekeleri var.

“Eğitim için varız. Eğitim gelecek. Öğrencilerimiz, ”dedi kadın Ward. “İşgalcilerimizin bunu anlamaması çok yazık. Neden her şeyi çalıyoruz? Bu bir okul.

Eskiden Ruslar tarafından kullanılan bir sınıf koğuşundaki kara tahtada “Affedersiniz, bu savaşı istemiyoruz” yazıyordu.

Yetkililer, Rusların geldiği ilk gün yakınlarda yerel bir mezarlıkta altı Ukraynalı erkeğin cesedinin bulunduğunu söylüyor.

CNN’e konuşan bir kadın, “Bizi vurmasınlar diye çok hızlı kazdık” dedi. “Ama silah sesleri ve ağır topçu ateşi vardı.”

Ölenler arasında birkaç kardeş, Igor ve Oleg de vardı. Anneleri hayatta kaldı, ama şimdi yas tutuyor.

“Onlar çok iyi adamlar,” dedi. “Nasıl olduklarını tekrar görmek istiyorum.”

Ukraynalı bir anne, Ward’a kızının 25 Mart’ta götürüldüğünü söyledi. İki hafta sonra nerede olduğunu ya da Rus işgalinden sağ çıkıp çıkmadığını bilmiyordu.

Annem Ward’a, “Telefonda güçleri hakkında bilgi bulduklarını söylediler” dedi. “Bana onun sıcak bir evde olduğunu söylediler. Onlarla çalışıyor ve yakında eve gelecek.

Ama Ward’ın açıkladığı gibi, “Victoria asla eve gelmedi.”

Kesin ölüm riskinin ortasında, Koğuş, Ukraynalıların birbirine sarıldığını ve gururlu bir kadının mavi ve sarı çizgiler arasında teselli bulduğunu söyledi.

READ  Sıralamak

Kadın, Ward’a kocasına askerlik için verilen Ukrayna bayrağını göstererek, “Bizdeydi, bizdeydi” diyor. “Biz sakladık.”

Artık Rus kuvvetleri geri çekildiğine göre, bayrak gizlenip ortaya çıkabilir. Köy yıkıldı, ama şimdilik tekrar özgür.

Ward Grounds ile ilgili haberlere bakın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.