Doğu Ukrayna’da savaş tezgahları, mezar Kiev yakınlarındaki bir şehirde bulundu

  • Yetkili, Kiev yakınlarında halka açık bir mezar bulunduğunu söyledi.
  • Zelenskiy petrol ambargosunda ısrar ediyor ve silah arıyor
  • Johnson araçlar, gemi karşıtı füzeler vaat ediyor
  • Vali, doğuda tahliye için dokuz tren yerleştirildiğini söyledi

Pusova, Ukrayna, 10 Nisan (Reuters) – Ukraynalı bir yetkili, Rus güçlerinin başkentin kuzeyinden çekilmesinin ardından yakın zamanda bir çukurun keşfedildiğini söyledi. Doğuda saldırı.

Pusova’nın da içinde bulunduğu Dmytrivka topluluğunun lideri Taras Didych, Ukrayna televizyonunun önünde bir benzin istasyonunun yakınındaki bir hendekte düzinelerce ceset bulunan bir mezarın bulunduğunu söyledi.

Ditch, Reuters’e telefonla verdiği demeçte, “Şu anda, konuşurken öldürülen köylülerin iki cesedini çıkarıyoruz. Başka ayrıntı veremem” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

“Bulamadığımız başka insanlar var. Farklı yerlerde olabilirler ama bu sevdiklerimizi kaybetmenin acısını hafifletmiyor.”

Reuters haberi hemen doğrulayamadı.

Artan sivil kayıplar, özellikle bir hafta öncesine kadar yüzlerce kişinin Rus güçleri tarafından öldürüldüğü Kiev’in kuzeybatısındaki Pucha şehrinde, yaygın uluslararası kınamaya ve yeni yaptırımlara yol açtı.

Moskova, Ukrayna ve Batı’daki savaş suçları iddialarını yalanladı. Güney komşularını militarize etmek ve “azaltmak” için “özel bir operasyon” dediği şeyde sivilleri hedef almayı reddetti. Ukrayna ve Batı, bunu savaş için temelsiz bir bahane olarak reddetti.

Rusya, 24 Şubat işgalinden bu yana hiçbir büyük şehri ele geçirmeyi başaramadı, ancak Ukrayna, Rusya’nın doğudaki güçlerini büyük bir saldırı için seferber ettiğini ve insanları kaçmaya zorladığını söylüyor.

Rusya savunma bakanlığı, 2014 yılında ilhak edilen Kırım’dan ve Moskova yanlısı ayrılıkçıların doğudaki Donbass bölgesinden bir kara yolu kurmaya çalıştığını söyledi.

Pazar günü rutin bir istihbarat güncellemesinde, Rus silahlı kuvvetlerinin 2012’den bu yana askerlik hizmetinden terhis olan personelle birlik sayısını güçlendirmeyi beklediği belirtildi.

READ  Dizi

ABD’li özel Maxar şirketi tarafından 8 Nisan’da yayınlanan uydu görüntüleri, Harkov’un 100 kilometre (62 mil) doğusunda, güneye, Donbass’a giden bir askeri konvoyda zırhlı araç ve kamyonların hareket ettiğini gösterdi.

Doğudaki bazı şehirler ağır bombardımana maruz kalırken on binlerce insan mahsur kaldı.

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy Cumartesi günü geç saatlerde yaptığı konuşmada Rusya’nın güç kullanımının “kaçınılmaz olarak herkesi etkileyen bir felaket” olduğunu söyledi.

Ukrayna, savaşa diplomatik bir son vermek isterken zafer için savaşmaya hazır ve Rusya, Ukrayna için enerji kaynaklarına tam bir ambargo ve daha fazla silah için Batılı müttefiklerine çağrısını yeniledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Cumartesi günü Kiev’de Gewenski ile bir araya geldi ve zırhlı araçlara ve gemisavar füze sistemlerine desteğin yanı sıra Dünya Bankası kredilerine destek ve İngiltere’nin Rus fosil yakıtlarını kullanmaktan kaçınma taahhüdünde bulundu. daha fazla oku

Cuma günü Rusya’nın diğer ülkelerden kömür ithalatını yasaklayan Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan petrol ve gaz ithalatına henüz değinmedi. daha fazla oku

Ukrayna, Cumartesi günü geç saatlerde Rusya’dan ithalata tam bir ambargo ilan etti ve savaştan önce ana ticaret ortağından yıllık 6 milyar dolarlık ithalat getirdi.

Ekonomi Bakanı Yulia Sverdenko Facebook’ta “Düşmanın bütçesi bu fonu almayacak, bu da savaşı finanse etme kabiliyetini azaltacak” dedi.

Johnson, Rus kuvvetlerinin bölgeden çekilmesinin ardından başkentte normale dönüşe işaret eden Kiev’i ziyaret eden en son yabancı lider oldu. İtalya, büyükelçiliğini bu ay yeniden açmayı planladığını söyledi.

READ  Dizi

Dokuz tren

Ancak doğuda, Donetsk bölgesindeki Kramatorsk kasabasındaki bir tren istasyonuna bir füzenin isabet etmesinden sonra, Ukraynalı yetkililerin kadınları, çocukları ve yaşlıları tahliye etmek isteyen kamuya açık tahliye çağrıları daha acil hale geldi.

Ukraynalı yetkililer, Cuma günkü saldırıda 50’den fazla kişinin öldüğünü söyledi.

Rusya, saldırının yalnızca Ukrayna ordusu tarafından kullanıldığını söyleyerek saldırıyla ilgisi olduğunu reddetti. ABD, Rus güçlerinin suçlanacağına inanıyor.

Saldırının detayları Reuters tarafından doğrulanamadı.

Luhansk bölgesi sakinleri Pazar günü dokuz trene binmek zorunda kalacaklar, bölge valisi Sergei Kaitoi Telegram haber hizmetinde yazdı.

Rusya’nın işgali, Ukrayna’nın 44 milyon insanının dörtte birini yerinden etti, 4 milyondan fazlası yurt dışına kaçtı, şehirleri harap etti ve binlerce insanı öldürdü veya yaraladı.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Reuters Bürosu tarafından hazırlanan Rapor Düzenleyen Michael Perry ve Tomasz Janowski Düzenleyen Robert Brussel ve Francis Kerry

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.