Dünya Pucha’ya dehşetle tepki verirken, Çin devlet medyası farklı bir tonda saldırıyor

Yerel medya bu konuda haber yaptı Pucha’da sivil kayıplar Bu hafta ulusal olarak yayınlanan CCTV ile ilgili iki büyük televizyon raporu, Rusya’nın inkarının altını çizerek, Moskova’nın Rus birliklerinin bölgeden çekilmesinden sonra durumun tırmandığı yönündeki asılsız iddialarına dikkat çekti.

Bir açıklamada, “Ukraynalılar iyi bir şov sergilediler” sözleriyle Rusya’dan alıntı yapan bir manşet, Ukrayna kentinden oldukça loş sahnelerde parladı.

Bunu söylemek için hiçbir kanıt yok. Görgü tanıklarının söylediğine göre, uydu görüntüleri bazı cesetlerin en az 18 Mart’tan beri orada olduğunu gösteriyor. Katliam haftalar önce başladı.

Ayrı bir gelişmede, Salı günü Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Pucha’nın şok edici fotoğraflarının sivillerin “doğrudan hedef alındığını ve doğrudan öldürüldüğünü” gösteren “tüm işaretleri” gösterdiğini söyledi. Salı günü BM. Başkan Antonio Guterres, kentte sivillerin öldürülmesiyle ilgili bir savaş suçları soruşturması için uluslararası çağrıları hızlandırdı.

Savaş iddiaları Çin’in konumunu yükseltiyor. Pekin’in Rus harekâtının bariz yükselişi, onun konumuyla uyumlu İstilanın başlangıcından itibaren, Rusya’yı kınamayı reddettiği için – yurt içinde veya diplomasisinde – artan sivil ölümlerine rağmen.
Bunun yerine, Pekin kendisini tarafsız bir aktör olarak göstermeye çalışırken aynı zamanda barış çağrısında bulundu. Durumdan ABD sorumlu.

Bu, Çarşamba günü milliyetçi Global Times gazetesinde yayınlanan ve alıntılarda “Pucha olayı” dediği olayın doğruluğunu sorgulayan ve Rusya’yı beraat ettiren bir başyazıda gösterildi.

Başyazıda, “Pucha olayının” ortaya çıkmasından sonra Ukrayna krizini başlatan ABD’nin barış için baskı yapma ve müzakereleri teşvik etme yönünde hiçbir işaret göstermediği, ancak Rusya-Ukrayna gerilimini tırmandırmaya hazır olduğu belirtildi.

Pucha olayında ne olursa olsun, hiç kimse en azından bir şeyi inkar edemez: İnsani felaketin baş suçlusu Bore’dir.

ortak bir düşman

Rusya’nın işgaline kadar geçen haftalarda, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ittifaklarında “sınır” olmadığını ve ABD ile artan gerilimin son yıllarda Moskova ve Pekin’i yakınlaştırdığını açıkladı.

Rus işgalinden beri Pekin’de Önemli baskı altına girecek Rusya’nın eylemlerini kınayın ve dünyadaki ülkelere yaptırımlar uygulayın. Çinli yetkililer bunun yerine Rusya’nın eylemlerini tanımlamak için “istila” kelimesini kullanmayı reddettiler.

Salı günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin özel oturumunda, Çin Büyükelçisi Zhang Jun, Pucha’daki sivil ölümlerine ilişkin görüntülerin “derinden endişe verici” olduğunu kabul etti, ancak durumu suçlarken “tüm tarafları” “temkinli” olmaya çağırdı. Asılsız iddialardan kaçının.”

READ  Dizi

Zhang, “Olayın koşulları ve belirli nedenleri doğrulanmalı ve belirlenmeli. Herhangi bir iddia gerçeklere dayanmalıdır.”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin de Çarşamba günü düzenlediği olağan konferansta benzer yorumlarda bulunarak, “insani meseleler politize edilmemeli” dedi.

Gerçeği keşfetmeden önce Wang, “tüm taraflar itidalli olmalı ve asılsız suçlamalardan kaçınmalıdır” dedi ve Çin’in “halka herhangi bir zarar gelmesini önlemek için uluslararası toplumla çalışmaya devam etmeye hazır olduğunu” da sözlerine ekledi.

Ancak ülke içinde, Çin, Rusya ve Çin devlet medyası, uzun bir geçmişi olan – Rus karşıtı protestoların yürütülmesi, Hong Kong yanlısı demokrasi yanlısı mücadelelerin ortaya çıkması ve Govt-19’un inkar etmeye çalıştıkları haberler yayınlıyor. Batılı yetkililerin ve medyanın karakteri.

Salı günü, devlet tarafından işletilen Çin Haber Servisi, popüler Twitter hesabı gibi sosyal medya sitesi Weibo’da “Rusya, Pucca olayının gerçekleştiğini kanıtlamak için video gösteriyor” etiketiyle benzer bir gönderi yayınladı. Rus devlet haber ajansı.

Ancak Çin, yerel haberlerinde Rus söylemini güçlendirse bile, Çin’in en ılımlı sosyal medya platformlarından bazılarının kamuoyunda şüphecilik belirtileri gösterdiği görülüyor.

Yakın tarihli bir örnekte, Pazar günü geniş çapta takip edilen bir askeri blogcu, sivillerin “katliamından” Ukraynalıların sorumlu olduğunu yazdı – ancak aşağıdaki yorumlarda birçok kullanıcı yazının ayrıntılarının yanlış olduğunu öne sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.