Elon Musk, Twitter’da 41 milyar dolarlık nakit teklif aldı

Elon Musk, 13 Ocak 2015’te Detroit, Michigan’daki Rönesans Merkezi’nde düzenlenen Otomotiv Dünya Haberleri Kongresi’nde konuşuyor. REUTERS / Rebecca Cook / Dosya Fotoğrafı

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

14 Nisan (Reuters) – Elon Musk, Twitter’ı satın almayı teklif etti (TWTR.N) Yaklaşık 41 milyar dolar nakit karşılığında, sık sık eleştirdiği sosyal medya şirketinin etkili değişiklikleri görmek için özele gitmesi gerektiğini söyledi.

Muskin’in Perşembe günü düzenleyici bir dosyada açıklanan hisse başına 54,20 dolarlık fiyatı, 1 Nisan’da sona eren Tesla’dan önceki son işlem günü olan Twitter’da %38’lik bir primi temsil ediyor. (TSLA.O) Şirketin CEO’larının %9’undan fazlası halka duyurulmuştur.

Analistler, şirketteki payını açıkladıktan sonra bu hafta başında Twitter grubuna katılma teklifini geri çevirdi, analistler şirketi grup koltuğuna alma niyetinin payını %15’in altına düşüreceğini söyledi. daha fazla oku

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Musk, Twitter başkanı Brett Taylor’a yazdığı bir mektupta, “Yatırımımı yaptığımdan beri, şirketin mevcut haliyle bu sosyal ihtiyaca hizmet etmeyeceğini veya büyümeyeceğini anlıyorum. Twitter’ı özel bir şirkete dönüştürmemiz gerekiyor.” Dedi.

Kendisini ifade özgürlüğü savaşçısı olarak nitelendiren Musk, sosyal medya sitesini ve politikalarını eleştirdi ve geçtiğimiz günlerde Twitter’da bir anket yaptı.

Musk, “Teklifim en iyi ve nihai teklifim ve kabul edilmezse ortak olarak konumumu yeniden gözden geçirmem gerekecek” dedi.

Bir kaynak Reuters’e Twitter’ın Musk’ın teklifini Goldman Sachs & Co ve Wilson Sonsini Goodrich & Rosati ile istişare halinde gözden geçireceğini söyledi.

Şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %12 yükselirken Tesla hisseleri %1 düştü. Toplam sözleşme değeri, Refinitiv verilerine göre 763,58 milyon hisse senedi üzerinden hesaplandı.

Musk, 2009 yılında siteye katılmasından bu yana 80 milyondan fazla takipçi topladı ve platformu, Tesla’nın kendisini düzenleyicilerle sıcak suya sokan özel sözleşmesiyle alay etmek de dahil olmak üzere bir dizi duyuru yapmak için kullandı.

READ  Dizi

Eski Twitter hissedarları tarafından, hisselerini serbest bırakmak için çok uzun süre beklediği için hisse fiyatında son bir koşuyu kaçırdığı iddiasıyla dava edildi. daha fazla oku

Twitter’da son aylarda beklenenden daha az kullanıcı eklenmesi, uzun vadeli durgunluğu sona erdirmek için sesli sohbet odaları ve haber bültenleri gibi daha büyük projeler yürüttüğü için büyüme beklentileri hakkında şüpheler uyandırdı.

Wetbush Securities analisti Daniel Yves bir müşteri notunda, “Diğer teklif sahiplerinin / federasyonların ortaya çıkması zor olacak ve Twitter yönetim kurulu teklifi kabul etmek ve / veya aktif Twitter satış sürecini yürütmek zorunda kalacak.”

Ives, “Önümüzdeki günlerde Musk’ın zamanını (Tesla, SpaceX) finanse etmek, düzenlemek ve dengelemek hakkında çok fazla soru olacak, ancak nihayetinde Twitter’da veya dosyalama açısından teklif vermiyor” dedi.

Musk, teklifin mali danışmanının Morgan Stanley olduğunu söyledi.

Musk mektubunda “Twitter’ın olağanüstü bir enerjisi var. Açıyorum” dedi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Chavi Mehta, Uday Sampath ve Greg Romliotis’in raporu; Anil de Silva’nın düzenlemesi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.