Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri: Macron, anketlerin ilk turunda Le Pen’i önde götürdü

Paris – Başkan Emmanuel Macron kazandı Pazar günkü Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, dünya siyasetini sarsmak için milliyetçi bir meydan okuma şimdilik askıya alındı. Ancak aşırı sağcı lider Marine Le Pen’in ikinci sırada yer alması, 24 Nisan için rekabetçi bir seçim belirliyor.

Oyların yüzde 97’sinin sayılmasıyla Macron yüzde 28 oyla ve Le Pen yüzde 23 ile önde gidiyor. Aşırı solcu rakibi Jean-Luc Mன்சlenchon yüzde 22 ile üçüncü oldu – gece yavaş yavaş Le Pen yakınlarında devam etti, ancak bunu yapmaya yetmedi. Akış

Beş yıllık ikinci bir dönem için yarışan bir centurion olan Macron, 2017 başkanlık seçimlerinde Le Pen’i yüzde 30’dan fazla mağlup ettiğinde olduğundan çok daha zorlu bir yarışla karşı karşıya.

Son seçmen katılım anketleri, şimdi kendisine karşı ikinci turu yüzde dört ila altı puan kazanacağını gösteriyor – halkın başkanlığından duyduğu memnuniyetsizliğin, artan yaşam maliyetiyle ilgili halkın endişesinin ve Le Pen’in imajını zedeleme girişiminin bir yansıması.

Fransız yayıncı Ipsos-Chopra Steria’nın ilk turunun yayınlanmasından kısa bir süre sonra Pazar gecesi Le Pen, Fransa’nın iki hafta sonra oylanacak olan “gelecek için iki zıt vizyon”dan alıntı yaptı.

Destekçilerine ikinci tur oylamanın “toplumun seçimi, uygarlığın seçimi” olduğunu söyledi.

Fransa ve AB bayrakları sallayarak tezahürat yapan taraftarlara seslenen Macron, “herkes için çöküşe” neden olacak değil, “daha güçlü bir Avrupa’nın parçası” olacak bir Fransa istediğini söyledi.

Le Pen ikinci turu kazanırsa, Fransa tarihindeki ilk aşırı sağcı başkanlık olacak. Aynı zamanda, AB karşıtı söylemleriyle tanınan biriyle AB işbirliğinin en aktif savunucusu olmak ve birçok Avrupa ülkesinde milliyetçilerin mücadele ettiği bir zamanda aşırı sağ için resmi bir platform sağlamak yerine, Avrupa’daki siyaseti yükseltecek.

Pazar günü mağlup olan bazı Fransız adaylar, Le Pen’in zaferini önlemek için hemen destekçilerini Macron’a oy vermeye çağırdı. Bunlar arasında sol kanat adaylar Fabien Roussel, Anne Hidalgo ve Yannick Jadot ile seçmenleri özellikle Le Pen’i desteklemeyi düşünmek istediği merkez sağ aday Valérie Pécresse de var.

READ  Boeing 737-800: Çin'de düşen uçak hakkında bildiklerimiz

Paris Belediye Başkanı Hidalgo, “Bu gece derinden endişeliyim: aşırı sağ hiçbir zaman zafere bu kadar yakın olmamıştı” dedi.

M மெlenchon, “Madame Le Pen’e oy bile vermemelisiniz,” cümlesini birkaç kez tekrarladı.

Macron, Pazar gecesi bu ivmeden yararlanmaya hevesli göründü, siyasi yelpazedeki rakiplerine kampanya çabaları için teşekkür etti ve diğer adayları dışlayan veya destekleyen seçmenlere ulaştı.

“Önümüzdeki günlerde onları, planımızın aşırı sağın korkularından ziyade korkularına daha kesin bir cevap vereceğine ikna etmek istiyorum” dedi.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca Macron daha belirleyici işler yapacak.

Nice Üniversitesi’nden siyaset bilimci Vincent Martini, “Oyların varlığına bakarsanız, prensipte Emmanuel Macron kazanmalı” dedi. “Fakat Fransa’nın üçte ikisi ona oy vermedi. Soru şu: bu insanlara ne diyebilir?”

Martini, “Son iki haftadan görebileceğiniz gibi, işler artık çok daha hızlı hareket edebilir” dedi.

Macron, 12 resmi aday alanında iyi ilerleme kaydetmişti, ancak The Bir uyarıcının buharlaşması Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, Le Pen’e verilen desteğin gecikmesiyle birlikte, 2017’de Fransa’nın en genç cumhurbaşkanı seçilen merkezci politikacının ikinci dönem için aday olup olmayacağı konusunda belirsizlik yaşandı.

Macron Pazar günü beklenenden daha iyi bir performans sergiledi ve Le Pen’in sonuçlarının beş yıl öncesine göre daha yüksek olduğu 2017’deki ilk turda, ilk turda yüzde 21’lik bir oranla daha iyi performans gösterdi.

Bu seçimden altı hafta önce Le Pen gibiydi Yeterince imza bile toplayamayabilir Oy pusulasına girmek için. Ancak kendini geçmişe göre daha ılımlı bir insan olarak tanımladı ve sert kampanyalar yürüttü. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana, kendisini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den uzaklaştırdı ve Ukraynalı mültecilerin istisnai göçüne karşı sert tutumunu değiştirdi.

Bu arada Macron sadece büyük bir kampanya mitingi düzenledi, rakipleriyle doğrudan tartışmalara girmedi ve bilinen büyük vizyon konuşmalarından hiçbirini yapmadı.

Fransız yetkililerin kampanya izinden kaçınmaları alışılmadık bir durum olmasa da, bu taktik, onu sıradan insanların endişeleriyle ilgisi olmayan seçkin bir politikacı olarak gören insanların gözünde itibarına yardımcı olmayacak.

READ  Sıralamak

Ukrayna savaşı Macron’u yükseltti, ancak aşırı sağ Fransız oylarının çok ötesine geçti

Macron, her zamanki gibi Pazar günü sahil tatil kentinde oy kullandı İş listesi. Le Pen oy kullanmak için sırada bekliyordu Henin-BeaumontAşırı sağcı bir kale ve eski bir kömür madenciliği şehri, özellikle sanayileşme ve işsizlikten etkileniyor.

Paris’in güney banliyösü Paray-Vieille-Poste’deki bir sandıkta, Macron’un kampanyasına yönelik eleştiriler Pazar günü Le Pen’e oy verdiğini söyleyen 38 yaşındaki Sabrina Famibelle tarafından tekrarlandı.

“Belki fikrimi değiştirdim… Sonunda dedim ki, neden Emmanuel Macron olmasın?” Famibelle, anne ve babasının yurt dışından olduğunu söyledi. Ama onun bakış açısına göre biz onun dikkatine ya da güvenine layık değiliz” dedi.

Macron, ulusal güvenlik gibi konularda sağa kaymaya karşı çıkan ve iklim değişikliğiyle mücadele çabalarından hüsrana uğrayan solcu seçmenleri de yabancılaştırdı.

Kampanya boyunca Le Pen, en tartışmalı planlarına odaklanmaktan kaçındı ve ekonomi ve enflasyonla ilgili popüler endişeleri dile getirmeye odaklandı. Ama onlara göre, Le Pen’in pozisyonlarının çoğu beş yıl önceki kadar radikal. Geçen hafta, halka açık yerlerde başörtüsü takan Müslümanlara para cezası verileceği sözünü verdi.

Ana aşırı sağ rakibi Eric Zemorin’in kampanyası Le Pen’in eline geçti. Gemmor bazen aşırı sağcı bir provokatördür Başkan Donald Trump ile karşılaştırıldığında ve olmuştur Irkçılığı kışkırtmaktan defalarca hüküm giydi.

Fransa’da aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Eric Gemmore, ırkçı nefreti kışkırtmakla suçlanıyor.

Science Po Bordeaux’da araştırmacı olan Vincent Dieberg, Le Pen’in seçmenlere göre nispeten ılımlı göründüğünü, “O çok saygısız” dedi. “Ama kıpırdamadı” dedi.

Pazar günü yüzde 7 ile dördüncü olan Zemmour, destekçilerini ikinci turda Le Pen’e oy vermeye çağırdı.

Böyle sıkı bir akış olasılığı bazı siyasi analistleri hayrete düşürdü.

Veri analitiği firması Kantar Public’in uluslararası referandumunun direktörü Emmanuel Rivier, “Bu beni şaşırtıyor çünkü çok mantıklı değil” dedi.

READ  Dizi

Nispeten çok sayıda Fransız, “Yüzde 43’ü Emmanuel Macron’un başkan olarak büyük sorunlarla karşı karşıya olduğuna inandığını söyledi.”

Riviere, Le Pen’in seçmenlerin belirli kesimleri içinde cumhurbaşkanı olması fikrine zayıf bir muhalefet olduğunu belirtti ve ikinci turun “fırsatımız olduğu sürece Fransız seçmenleri görevden almanın köklü geleneğine” çok yakın olmasını bekliyor. 2017 yılında.

Pazar günü Eyfel Kulesi yakınlarındaki bir sandıkta 57 yaşındaki Eric Darty, Macron’un eleştirisine katılmadığını söyledi. “Tatmin edici sicili” nedeniyle görevdeki adaya oy verdi ve Macron’un başlattığı reformları sürdürmesini umduğunu söyledi.

Ancak soldaki birçok seçmen, Macron’dan hayal kırıklığına uğradıklarını ve görev süresi boyunca onu sağcı bir değişiklik olarak gördüklerini söylüyor. Melanson’ın Pazar günkü dar üçüncüsü, Macron’un politikalarıyla sol kanadın hayal kırıklığının en görünür işaretlerinden biriydi. Sonuçlar, Fransız siyasetindeki büyüyen bölünmeleri üç kampa ayırıyor: güçlü aşırı sol, cesur aşırı sağ ve Macron tarafından simüle edilen merkez.

Sciences Po Lill direktörü Pierre Mathieu, “Macron sol seçmenleri etkilemeye çalışacak – ve sol seçmenleri üzmek veya kızdırmak için bunu çok yapay gösterme riskiyle karşı karşıya” dedi.

İkinci turda nasıl oy kullanılır sorusu önümüzdeki günlerde büyük ölçüde gündeme gelecek. Beş yıl önce, Macron’un memleketi Amiens ezici bir çoğunlukla ona oy verdi ve bu hafta sonu sola eğilimli seçmenleri ikiye böldü.

61 yaşındaki Mary Rawlt, ilk turda kendisine oy vermese bile Macron’u ikinci turda destekleyeceğini, sadece “Le Pen’i engellemek için” olacağını söyledi. Nihai kararının, ikisinin oy pusulasında ne kadar yakın olduğuna bağlı olacağını söyledi.

62 yaşındaki sol görüşlü seçmen Claude Watel, seçimini çoktan yaptığını söyledi: boş oy kullanacaktı.

“Cumhuriyet Cephesi” – 2017’de Le Pen’i durduracak seçmen koalisyonu – geriye dönüp bakıldığında “çok fazla engel” olmadığını söyledi. “Beş yıl sonra, aşırı sağ hala güçlü.”

New York’tan Lenny Bronner bu rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.