Howard Schultz, geçici CEO olarak Starbucks’a geri döndü

Johnson yaptığı açıklamada, “Bir yıl önce, küresel salgın sona ermek üzereyken Starbucks’tan emekli olmayı düşündüğümün işaretini kurula verdim” dedi. “Bunun şirkette geçirdiğim 13 yıl için doğal bir kitap olduğunu hissediyorum.”

Johnson katıldı Starbucks (SBUX) 2009’da Yönetim Kurulu, 2015’te Başkan ve CEO oldu. 2017 yılında CEO olarak Schultz’un yerini aldı.

Eylül ayına kadar Johnson, şirkete ve yönetim kuruluna özel danışman olacak.

Johnson, “Bu değişikliği yaparken, geçici olarak devreye girebilecek ve yönetim kuruluna potansiyel adayları daha fazla araştırmak ve şirket için doğru uzun vadeli halef kararı vermek için zaman tanıyabilecek bir kurucuya sahip olduğumuz için çok şanslıyız” dedi. .

Bir video mesajında ​​Johnson, Starbucks’ın “hayatımdaki bir hediye” olduğunu ve “gelecek için şükran ve umutla dolu” olduğunu söyledi. O, bağımsız yönetim kurulu başkanı Melody Hobson ile birlikte şirketin Çarşamba günkü yıllık hissedar toplantısında çok daha fazlasını paylaşacak.

Johnson, salgından önce şirkete zor zamanlar yaşattı. Örneğin, 2018’de Philadelphia Starbucks’ta bir arkadaşını beklerken iki siyah adam tutuklandı. Yaygın eleştiri Şirketin. Johnson Yol için özür diledi Tedavi ederler ve bir tane kurarlar. Personel için eğitim sınıfı.

Temmuz 2021’de Starbucks hissesi, yaz aylarında yüksek olan diğer restoran stoklarıyla birlikte tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Johnson, şirketin ödül programını genişletmek, iyileştirmek ve teknolojisini geliştirmek dahil olmak üzere Çin’de bir dizi strateji uyguladı.

Ama geçen yıl, Paydaşlar karşı oy kullandı Şirket CEO’su ödeme teklifi – bazılarının Johnson’a fazla ödeme yapıldığını düşündüğünü gösteren nadir bir hareket. Şirket, 2021 mali yılı için toplam 20.4 milyon dolar tazminat aldı.
2019 anlaşmasına göre Johnson, şirketin 2022 mali yılında bu pozisyondan performans hedeflerine ulaşması halinde 50 milyon dolara kadar kazanabileceğini söyledi. bu Wall Street Journal Şirket, performans primine Eylül ayında karar verecek, ancak şu anda bu ücreti ödemeyi beklemiyor. Bir Starbucks sözcüsü, raporun CNN Business’a “doğru” olduğunu doğruladı.

Bu arada Starbucks hisseleri, Çarşamba günkü haberlerde %7 artmasına rağmen geçen yıla göre yaklaşık %24 düştü.

READ  Sıralamak

Schultz’a dönüş

Şirket, geçen yıl Starbucks yönetim kurulunun Johnson’a bir alternatif araması için yönetim arama şirketi Russell Reynolds Associates’i tuttuğunu söyledi. Starbucks, Schultz’un yeni, kalıcı bir CEO bulmaya ve günlük işleri yönetmeye yardımcı olacağını söyledi. Hizmetleri için 1 dolar kazanıyor.

Schultz yaptığı açıklamada, “Bir şeyi sevdiğinizde, çağrıldığında yardım etme konusunda derin bir sorumluluğunuz vardır.” Dedi. “Starbucks’a geri dönmeyi planlamıyor olsam da, şirketin tüm ortaklarımızın birbiri üzerinde başarılı olduğu yeni ve heyecan verici bir gelecekle tanışmak için bir kez daha hareket etmesi gerektiğini biliyorum.”

Schultz, 1987’den 2000’e kadar Starbucks’ın CEO’suydu. 2008’de CEO olarak geri döndü ve 2017’de Johnson’a yetki verene kadar görevde kaldı. 2018 yılında icra başkanı ve üye olarak görevinden ayrıldı.

Ama Schultz o zamandan beri işin içinde. Kasım, Açık mektup yazdı Starbucks web sitesinde daha önce yayınlandı Sendikalaşma için başarılı oy Buffalo, New York’ta bir Starbucks mağazasında.

“Starbucks’ta bir ortak olarak, hepimizin sahip olduğu ürünleri almak için hiçbir ortağın bir temsilcisine ihtiyacı yok” diye yazdı. “Şu anda bunun gerekli olduğunu düşünen biri olursa üzgün ve endişeliyim.”

Schultz bir fikirle oynadı 2019’da Cumhurbaşkanlığı Girişimi Önce koşmamaya karar verdiStarbucks tetikleyicileri Çalışanlara rehberlik etmek Mağazalardaki planlarıyla ilgili siyasi soruları nasıl ele alacağız.

Edward Jones analisti Brian Yarbro CNN Business’a verdiği demeçte, “Howard, şirketi başarıyla yönetme konusunda muazzam bir geçmişe sahip” dedi.

Cowan analisti Andrew Charles Çarşamba günü bir notta, “Howard Schultz altında çalışan birçok üst düzey yöneticiyi hatırladığımız için, şirketin harici adayları dikkate almasına biraz şaşırdık” dedi. “Ancak sendika reklamları, bir şirketi dışarıya bakmaya motive etmede bir faktör olabilir.”

Halihazırda yarım düzine mağaza, kendi oylarına hazırlanan birçok mağazayla birleşmek için oy kullandı.

“Birlik diyaloğu ön ve merkezdir.” Hobson, CNBC’ye şunları söyledi: Çarşamba günü. “Burada bazı hatalar yaptık. Bizden istenmedi. Yapmalıydık.”
Bu, Starbucks’ın son yıllardaki ilk yüksek profilli lansmanı değil. 2021’de Rosalind Brewer COO olarak istifa etti CEO ol İle ilgili Walgreens (WBA).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.