‘İmparatorluk’ oyuncusu Juicy Smolett, Cook County Hapishanesinden serbest bırakılırken, düzensiz davranış cezasına itiraz edildi.

CHICAGO (WLS) – Juicy Smolett, temyiz mahkemesinin avukatlarıyla ırkçılık ve eşcinsellik hakkında polise yalan söylemekten hüküm giydiği için temyize gidene kadar serbest bırakılmasına karar vermesinin ardından Çarşamba günü Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldı.

Karar, Cook İlçesi Yargıcı Smolett’in geçen hafta polise yalan söylemekten beş adet düzensiz davranıştan 150 gün hapis cezasına çarptırılmasının ardından geldi. Temyiz mahkemesi, Smolett’in herhangi bir ödeme gerektirmeyen 150.000 dolarlık kişisel garanti ücretini imzaladıktan sonra serbest bırakılabileceğini söyledi.

İZLE: Juicy Smolett, Cook County Hapishanesinden serbest bırakıldı

39 yaşındaki tutuklu gazetecilerin yanından güvenliğe ve iki kardeşine tek kelime etmeden geçerek akşam saat 20.00’de tahliye edildi. Savunma paneli, temyiz mahkemesinin onu serbest bırakma kararını övdü ve avukatlarından biri Perşembe günü ABC7’ye Smolett’in hala Illinois’de olduğunu ve ailesinin ve hukuk ekibinin temyiz üzerinde çalışmayı planladığını söyledi.

Smolett’in Cook County’de mi yoksa Chicago’da mı kalacağından emin değil; Daha önce, Yargıç James Lynn, hapishane sonrası bir duruşma sırasında eyaleti terk etmesine ve şartlı tahliye memurunu uzaktan kontrol etmesine izin verileceğini söyledi.

İZLE: Jesse Smolett’in savunma avukatları serbest bırakıldıktan sonra konuşuyor

Smolett’in ailesi rahatladı.

Smolet’in kardeşi JoJo, “Sevilen birinin böyle gittiğini görmek aile üyeleri için dayanılmaz ve onu bu durumdan kurtardığı için Tanrı’ya şükrediyorum” dedi.

Smolett altı geceyi hapiste geçirdi. Avukatları, aktörün o sırada hiçbir şey yemediğini ve sadece su içtiğini söyledi.

İZLE: Adli tabip, Juicy Smolett’in hapisten nasıl çıktığını tartıyor

Avukatları, aktörün serbest bırakılacağı haberi verildiğinde fenalaştığını söyledi.

Avukat Neni Uche, “Ellerini camın üzerine koydu ve gözlerinde yaşlar vardı, orada çok güçlü olduğu için onu hiç görmedim” dedi. “Anayasal sistemimize olan inancımı neredeyse kaybettim” dedi.

READ  Dizi

Smolett’in avukatları, temyiz sürecinin sonunda cezasını tamamlayacağını ve Smolett’in Cook County’de hapsedilmesi halinde fiziksel zarar göreceğini savundu.

İlgili: Aile, tehditler aldıktan sonra, Juicy Smolett’in ‘özel muamele’ görmeden ‘akıl koğuşunda’ olduğunu söyledi

Smolett, Chicago’da kendisine yönelik bir nefret suçu saldırısı hakkında polise yalan söylemekten 30 ay denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı ve ilk 150 gün Cook County hapishanesindeydi. Bir haftadan kısa bir süre sonra serbest bırakıldı.

Avukat Shay Allen, “Sanırım buraya bir temyiz mahkemesi bunu yapmanın doğru olduğunu düşündüğü için geldik. Umarım herkes o mahkemedeki tacizin saçma olduğunu fark etmiştir” dedi.

Mahkeme kararı, Ocak 2019’da başlayan siyahi ve eşcinsel bir adam olan Smolet’in Chicago polisine iki kar maskeli adamın ırkçı ve eşcinsel saldırı kurbanı olduğundan şikayet ettiği tuhaf bir hikayenin son bölümünü işaret ediyor. Saldırganların aranması kısa sürede Smolet hakkında soruşturmaya dönüştü ve Smolet, saldırıyı planladığı ve polise yalan söylediği suçlamasıyla tutuklandı.

Soruşturma sırasında, Smolett’in “İmparatorluk” adlı TV programı için işinden tanıdığı iki kişiye saldırıyı gerçekleştirmesi için para ödediği ortaya çıktı.

Ayrıca bkz. | Juicy Smolt 150 gün hapis cezasına çarptırıldı, savcılar temyizde serbest bırakılmasını talep etti

Bir tahkim mahkemesi Aralık ayında Smolett’i görevi kötüye kullanmaktan suçlu buldu – bir kişinin polise yalan söylemesi üzerine açılan bir suçlama. Altıncı davada beraat etti.

İzleyin: Smolet’in tahliye ve temyiz sürecinin yasal analizi

Yargıç Lynn Smolett onu 150 gün hapis cezasına çarptırdı ve iyi hal ile 75 yaşında serbest bırakılabilirdi. Avukatları, temyiz kararı verilene kadar cezasını tamamlamış olacağını savundu.

ABC7 hukuk analisti Gil Sofer, “Temyiz Mahkemesi zaman alacak” dedi. “İçinde sunulan özetleri değerlendirecek ve iki konuda hüküm verecek: Birincisi, cümleyi değiştirmeli mi? Ve iki, cümle kalsa bile, cümle uygun mu?”

READ  Dizi

Smolett duruşma sırasında masumdu. Karar sırasında yargıcı masum olduğu, intihar etmediği, gözaltında ölürse başka biri olacağı ve kendi canına kıymayacağı konusunda uyardı.

Bkz | Juicy Smolett’in sahadaki duygusal patlaması

Cook County Yargıcı James Lynn, Smolett’e Chicago şehrine 120.106 dolar tazminat ve 25.000 dolar para cezası ödemesini emretti.

Doğrudan hapse gireceğini öğrendikten birkaç dakika sonra Smolett, “Ben intihar etmedim!” diye bağırdı. Ve “Bunu ben yapmadım!” Yumruk havadayken gözaltına alınıp mahkeme salonundan çıkarıldı.

Lynn, Smolett’i “suistimal ve uygunsuz davranışlar” olarak adlandırdığı suçlardan mahkum edilmeden önce taciz etti.

Lynn, “Size söyleyeceğim Bay Smolet, bugün sizin kendi hayatınızda vermiş olduğunuz zararı vermeyeceğimi biliyorum,” dedi.

Lynn, cezayı değerlendirirken, Smolett’in “yüksek” önceden tasarlanmış suçluluğunu kötü bir faktör olarak gösterdi. Aktörün gerçek nefret suçu mağdurlarının deneyimlerini karaladığını ve ona “Charlton” ve yalancı dediğini söyledi.

Lynn, “Tanık kürsüsüne geldiniz. Zorunda değildiniz. Geldiniz. Kesinlikle hakkınız var. Ama saatlerce yalan ifade verdiniz” dedi.

Bkz | Yargıç Lynn’in tam cümle notları

Mahkemeden sonra, Smolett’in ailesi, Smolet’in hapsedilmesiyle ilgili hayal kırıklıklarını açıkça dile getirdi ve masumiyetini savunmaya devam etti.

Küçük kardeşi Jokey Smolett, “Kardeşimin tam bir kurban olduğunu gördüm, hala orada. Dövüldü, şimdi dövüldüğü için hapse girecek” dedi. “O hayatta kaldı. Tamamen kötü muamele gördü. Durdurulmalı!”

Smolett’in savunma avukatları da öfkeliydi.

Savunma avukatı Neni Uche, “Hayatım boyunca hiç avukat görmedim ve buradaki diğer avukatlardan herhangi birinin 4. Sınıf bir suç için şiddet içeren bir suçla aynı muameleyi gördüğü bir durum hiç görmedim” dedi.

Uzun bir yargılamadan ve mahkemede birkaç yıl geçirdikten sonra Smolett, polise yalan söylemekten dolayı altı düzensiz davranış suçundan beşinden mahkum edildi. Tüm suçlamalardan en fazla üç yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

READ  Dizi

ABC hukuk analisti Gill Sofer, “Çok az sayıda suça ve sabıka kaydına sahip bir kişinin bu suçlardan dolayı hapis cezasıyla karşı karşıya kalması alışılmadık bir durum, ancak bu normal bir durum değil” dedi.

Bkz | Juicy Smolet davasında önemli anlar

Sofer, Smolet’in serbest bırakılma şartlarını ihlal etmesi halinde hapse geri dönebileceğini ancak bunun mümkün olmadığını söyledi.

Birçok büyük isim Smolett’in savunmasına geldi ve yargıca özür dileyen mektuplar yazdı.

İlgili: Juicy Smolett, yargılamada yalnızca Siyah Jüri davasını ‘üzücü’ buluyor, hala amacı merak ediyor

Bunlar arasında, Papaz Jesse Jackson, “Juicy’nin derin katılımı ve katkısı olan bir vatandaş olarak uzun bir sicili var” ve “Juicy zaten acı çekiyor” yazdı.

İZLE: Juicy Smolett’in avukatı Illinois’de serbest bırakıldıktan sonra diyor

Oyuncu Samuel L. Jackson ve eşi aktris Latanya Jackson, yargıca bir mektup yazdılar ve mektubun bir bölümünde “Sizden hapsedilmeye bir alternatif bulmanızı alçakgönüllülükle rica ediyorum.”

Cook County Eyalet Savcısı Kim Fox’un ofisi tarafından sorulduğunda, “Şiddet suçlarına odaklanıyoruz” dedi.

Temyiz Mahkemesi’nin kararına yanıt veren Jussie Smolett’in avukatı Nenye Uche şunları söyledi:

“Illinois Bölge Temyiz Mahkemesi’nin kararından memnunuz.
“Üç yıl önce, Jussie ve Illinois eyaleti, toplum hizmeti için on bin dolar para cezası ödediği ertelenmiş bir duruşma anlaşmasına vardı. Sonuç olarak, dava reddedildi.
“Aynı şey için ikinci kez suçlanıp yargılanmak sadece ahlaki olarak yanlış değil, kesinlikle çifte riskli ve anayasaya aykırı. Özellikle masum bir adamla ilgili.”

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Telif hakkı © 2022 WLS-TV. Her hakkı saklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.