İngiltere’nin GCHQ istihbarat şefi, Rus birliklerinin Ukrayna’da verilen emirleri yerine getirmeyi reddettiğini söyledi

LONDRA, 30 Mart (Reuters) – İngiltere’nin GCHQ başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çarşamba günü yeni istihbaratın Ukrayna’daki bazı Rus askerlerinin emirleri yerine getirmeyi reddettiğini, kendi ekipmanlarına zarar verdiğini ve yanlışlıkla kendi uçaklarından birini düşürdüğünü gösterdiğini söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali binlerce insanı öldürdü, milyonlarca insanı yerinden etti ve Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri arasında daha geniş bir çatışma korkusunu artırdı. daha fazla oku

Devlet İletişim Başkanlığı (GCHQ) başkanı Jeremy Fleming, Ukrayna halkının muhalefetini ve Batı’nın kararlılığını hafife alırken, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın güçlü silahlı kuvvetlerinin yeteneklerini “büyük ölçüde yanlış değerlendirdiğini” söyledi. .

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada Fleming, “Putin durumu büyük ölçüde yanlış değerlendirdi” dedi. “Putin’in danışmanlarının ona gerçeği söylemekten korktuklarına inanıyoruz.”

Yeni istihbarata atıfta bulunan Fleming, Rus askerlerinin düşük moralli ve zayıf silahlı olduğuna dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Fleming, “Silahsız ve akıl hastası Rus askerlerinin emirleri yerine getirmeyi reddettiğini, kendi ekipmanlarını yok ettiğini ve yanlışlıkla kendi uçaklarını düşürdüklerini gördük” dedi.

Reuters, GCHQ’nun analizini bağımsız olarak doğrulayamadı.

İngiltere’ye yönelik tehditleri tespit etmek ve bozmak için dünyanın dört bir yanından gelen iletişimleri toplayan GCHQ, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı ve “Beş Göz” konsorsiyumundaki Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda Taktik Ajansları ile yakın bir ilişki içindedir.

GCHQ Direktörü Jeremy Fleming, İngiltere, Londra’daki GCHQ’nun (Hükümet İletişim Merkezi) yüzüncü yılı münasebetiyle 14 Şubat 2019’da Kraliçe II. Elizabeth ile Watergate House toplantısında bir açılış konuşması yapıyor. REUTERS / Hannah McKay / Havuz / Dosya Fotoğrafı

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin Ukrayna’da görevlerini profesyonelce ve önemli bir başarıyla yerine getirdiğini söyledi. Batılı ulusların Rusya’yı devirmek amacıyla hareket hakkında yalanlar yaydıklarını iddia ediyor.

ABD’li üç istihbarat yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, ABD’nin Rusya’nın hassas güdümlü füzelerinin bazılarında %60’a varan bir başarısızlık oranına sahip olduğunu tahmin ediyor. daha fazla oku

READ  Dizi

ABD’li ve Avrupalı ​​yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Putin’in danışmanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini ve Ukrayna’daki savaşın ne kadar kötü olduğunu ve Batı yaptırımlarının kendisine ne kadar zarar verdiğini söylemekten çok korktuğunu söyledi. Devamını Oku Kremlin hemen bir yorumda bulunmadı.

Putin, ABD’nin Ukrayna’yı Rusya’yı korkutmak ve Moskova’yı Ukrayna’nın Rusça konuşan insanlara zulmüne karşı korumak için kullandığı için Ukrayna’da “özel bir askeri operasyona” ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ukrayna, emperyalist tarzda toprak gaspıyla mücadele ettiğini ve Putin’in soykırım iddialarının saçmalık olduğunu söylüyor.

Rusya, Batı’nın Rusya’ya etkin bir ekonomik savaş ilan ettiğini, bu yüzden şimdi doğuya, Avrupa’dan uzaklaştığını ve Çin ile ittifak kurduğunu söylüyor.

Fleming, “Ancak ikisinin (ve Çin’in) bu kadar yakın hizada olmasında tehlikeler var” dedi.

“Rusya, uzun vadede Çin’in askeri ve ekonomik olarak daha güçlü olacağını biliyor. Bazı çıkarları çatışıyor; Rusya denklemden çıkarılabilir.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Guy Balkanbridge Raporu; Grand McCauley’i düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.