Iowa Yüksek Mahkemesi: Fingenair Senato oylamasına hak kazandı

Des Moines, Iowa (AP) – Iowa Yüksek Mahkemesi Cuma günü bir alt mahkemenin Demokratik Senato adayı Abby Finkenawar’ın birincil oylama için uygun olduğuna dair kararını bozdu. Ve atanması için kampanyaya devam etmesine ve uzun süredir Cumhuriyetçi Senatör Charles Grossley ile yüzleşme şansı vermesine izin verdi..

Mahkemenin oybirliğiyle aldığı karar, Finkenoyer’i Iowa’nın 7 Haziran’daki ön seçimleri öncesinde daha az bilinen iki adaydan oluşan bir yarışta ön saflarda bırakıyor. Kazanan, Senato’da sekizinci kez yarışan Crosley’e karşı yarışacak.

Finkenauer yaptığı açıklamada, “Bu, demokrasinin tüm savunucuları – Demokratlar, Cumhuriyetçiler ve bağımsızlar – demokratik sürecimizin kalıcı gücünü kutlamak ve bunu asla hafife almamak için bir an” dedi.

ABD Demokrasi İttifakını desteklemek için konuştu, ancak bir miktar bağımsızlığı korumanın cevap olmadığını söyledi.

Avukatı Gary Tiki, mahkemenin uygun bir yasal karara varmak için siyaseti bir kenara bıraktığını söyledi.

Cumhuriyetçi bir muhalefet avukatı olan Alan Ostergren, yasama meclisinin yasayı değiştirmesi gerektiğini, bir atama dilekçesinde neler olması gerektiğini ve bunu yapmamanın sonuçlarını listelemesi gerektiğini söyledi.

“Bu sorunların kovuşturulmasının tek nedeni, Abby Finkenawar kampanyasının rahat bir sınır elde etmek için yeterli imza alamamasıdır – diğer tüm siyasi kampanyalar bu döngüyü yapabildi” dedi.

Crosley kampanya sözcüsü Michael Sunderman, Finenoyer’i, meydan okumayı suçunu kabul etmek yerine daha önce ayrımcı bir saldırı olarak nitelendirdiği için eleştirdi. Crosley, Iowa’daki her 99 ilde imza aldığını ve yasaların gerektirdiği 3.500’ün yaklaşık üç katını topladığını söyledi.

“You are. Chuck Crosley, Iowa halkını hafife almıyor. Yasalara uyuyor ve uygunluk şartlarının ötesine geçiyor” dedi.

Mahkeme, Finkenauer’in eyalet yasalarına uymadığını tespit eden alt mahkeme kararını bozdu Adayların oy kullanabilmeleri için en az 19 bölgeden en az 100 imza göndermeleri gerekiyor. İki bölgeden gelen üç imza geçersiz sayıldığında, yargıçlar Polk County yargıcının hatalı olduğunu kabul etti.

READ  Dizi

Mahkeme, geçen yıl yasama organının dilekçelere itirazların sürmesi gereken belirli durumları belirleyen yasanın yeni bölümlerini kabul ettiğini söyledi.

“Dilekçeye yapılan itirazın muhafaza edilme sebeplerinden biri, yasa koyucunun eksik veya yanlış tarihleri ​​içermemesiydi. Son yasanın yürürlükte olduğu sonucuna varıyoruz” dedi.

Mahkeme bunun kolay bir karar olmadığı konusunda hemfikirdi.

“Hukuki yorum, matematiksel teoremlerin ispatı gibi değildir ve bazen entelektüel olarak tatmin edici zarif bir cevap bulmak zordur. Sonunda, yasama meclisinin bu konudaki son sözünün bize rehberlik edeceğini umuyoruz” dedim.

Karar, Fingenair’in Seçim Komisyonu’nun önceki bir kararıyla oylamaya hak kazandığını doğruladı. İki Cumhuriyetçi eylemci ilk itirazı gündeme getirdi ve komitenin kararına bölge mahkemesine itiraz etti.

Polk County Yargıcı Scott Beatty, Finkena aleyhine karar verdi. Beatty, 2018 yılında Iowa Yüksek Mahkemesine dört yargıç atayan Cumhuriyetçi Hükümet Kim Reynolds tarafından atandı.

Cedar Rapids’den Finkenauer, Iowa’dan Meclis’e seçilen ilk kadınlardan biriydi ve Amerikan tarihinde Temsilciler Meclisi’nin 29 yaşında ve Delege Alexandria Ocacio’dan 10 ay büyükken 2018 seçimlerini kazanan en genç ikinci kadın üyesiydi. . – Cortes, New York.

Emekli bir Donanma Amirali olan Mike Franken ve bir doktor ve Mindon Kent Konseyi üyesi olan Glenn Hurst, Demokrat bir aday arıyor.

Demokratların hiçbiri 1959’dan beri görevde olan Crosley’e karşı uzun atışlar olarak görülmeyecek. 1974’te ABD Meclisi’ne ve 1980’de Senato’ya seçildi.

___

Hikaye, Fincenair’in memleketinin Tobacco değil Cedar Rapids olduğunu gösterecek şekilde düzeltildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.