Kramatorsk tren istasyonu: Yetkililer, Ukrayna’da bir Rus saldırısında en az 30 kişinin öldüğünü söylüyor

Saldırının gerçekleştiği Donetsk bölgesinin sözcüsü Tetiana Ihnatchenko, ilk müdahale ekiplerinin ilk kaza rakamlarını doğruladığını ve sayının artabileceği konusunda uyardı. Şu ana kadar en az 100 kişi yaralandı.

Yerel polis, roketlerin “yüzlerce insanın tahliye trenini beklediği” derme çatma bir bekleme odasına çarptığını söyledi.

Gramadorsk belediye başkanı yaptığı açıklamada, “Bu, Rusya’nın tek bir amaç için Ukraynalıları vahşice ve vahşice öldürdüğünün bir başka kanıtıdır – öldürmek” dedi.

Belediye başkanı, son iki hafta boyunca her gün günde yaklaşık 8.000 kişinin karakola gittiğini söyledi. Füze vurduğunda 4 bin kişi oradaydı.

Kremlin henüz iddialar hakkında yorum yapmadı.

Doğu şehri Gramadorsk idi. İlk yerlerden biri 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgali başladığında Rus ordusu tarafından hedef alınacak. Ihnatchenko’ya göre, Ukraynalılar Şubat ayının sonundan beri bölgeyi tahliye etmek için tren istasyonunu kullanıyorlar.

Ruslar her gün binlerce insanın (tren istasyonunda) olduğunu biliyor” dedi.

Ukrayna Ulusal Demiryolları başkanı Oleksandr Kamyshin, iki füzenin istasyona çarptığını söyledi. Donetsk Bölgesel Askeri İdaresi başkanı Pavlo Kyrylenko, Rus ordusunun İskender kısa menzilli balistik füzeler kullandığını söyledi.

CNN’in uluslararası sunucusu Christian Amanpur, Bosna’daki savaş sırasında Saraybosna’da bir pazara yapılan ve “sivillerin işlerini yaparken katledildiği” bir saldırıyı hatırlatıyor.

Amanpur, sivillere yönelik bu tür saldırıların Batı’nın çözümünü zorlaştıracağını ve AB’yi Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamaya iteceğini söyledi. Brüksel zaten var Onaylı Ukrayna’nın işgalinden bu yana Rusya’ya beş kez yaptırım uygulandı.
6 Nisan'da siviller, doğu Ukrayna'daki savaş bölgelerinden tahliye edilmek üzere Gramadorsk istasyonunda toplanıyor.

AB üst düzey diplomatı Joseph Borel “ayrım gözetmeyen saldırıyı” kınarken, AB Başkanı Charles Michel bunu “korkunç” olarak nitelendirdi.

Borel, “Bu, adaletsiz savaştan sağ kurtulanların kaçış yollarını kapatmaya ve insanlara acı çektirmeye yönelik bir başka girişimdir” dedi.

Borrell ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, bu hafta Kiev’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile bir araya gelecek.

READ  Dizi

Ukrayna’daki yetkililer, saldırının Rus kuvvetlerinin doğu Ukrayna’da büyük bir taarruza hazırlanırken geldiğini söylüyor.

Sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kısa bir süre önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından resmen tanınan iki ayrılıkçı bölge olan Donbass’tır.

Yaklaşık sekiz yıldır, iki bölge Rus destekli ayrılıkçılar ile Ukrayna güçleri arasında daha az ciddi bir savaşın yeri oldu. Çatışmada 14.000’den fazla insan öldü ve şimdi Kiev daha fazla kayıpla karşı karşıya.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, “Donbass için savaş”ın çoktan başladığını söyledi. Moskova’nın saldırısı “binlerce tank, zırhlı araç, uçak, topçu” içerdiğinden, Moskova’daki savaşın II. Dünya Savaşı’nın yıkıcı savaşlarını anımsatacağını söyledi.

İngiliz istihbaratı, Rus birliklerinin kuzey Ukrayna’dan Beyaz Rusya ve Rusya’ya “tamamen çekildiğini” ve birçoğunun Donbass’ta savaşmak için doğu Ukrayna’ya transfer edilebileceğini tahmin ediyor. Ukraynalı askeri yetkililer, Rus güçlerinin doğuda yoğunlaştığını da gözlemlediklerini söylüyorlar.

CNN’den Joshua Berlinger, Ivan Watson ve Christina Pondarenko rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.