Kuzey Kore, 2017’den beri şüpheli ICBM’yi vuruyor

Japon Savunma Bakanlığı, şüpheli ICBM’nin Perşembe günü Japonya’nın batı kıyısındaki sulara inmeden 71 dakika önce 6.000 kilometre (3.728 mil) ve 1.080 kilometre (671 mil) yükseklikte uçtuğunu söyledi.

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı Makoto Oniki Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, yüksekliğin bunun “yeni bir ICBM türü” olduğunu düşündüreceğini söyledi. Oniki, füzenin Japonya’nın ana adası Honshu’nun kuzey ucundaki Cape Top’un 170 kilometre (106 mil) batısındaki Japonya’nın özel ekonomik bölgesine indiğini söyledi.

Perşembe günkü lansman, Kuzey Kore’nin 11. yılı 16 Mart’ta bir Hwasung-15 füzesini 950 kilometre (590 mil) uçuş süresiyle 4.475 kilometre (2.800 mil) yüksekliğe gönderdiği Kasım 2017’den bu yana yaptığı uzun menzilli testinin ve 53’ün başarısız olduğu düşünülüyor. Dakika.

ABD, Perşembe günkü fırlatmayı şiddetle kınamak için müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile güçlerini birleştirdi. Beyaz Saray yaptığı açıklamada, hareketin “bölgedeki güvenlik durumunu istikrarsızlaştırmaya yönelik gerilimleri ve riskleri gereksiz yere artırdığını” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile birlikte G7 zirvesine katılmak üzere şu anda Belçika’da bulunuyor. Toplantı, Batılı liderlerin Rusya’nın Ukrayna’yı vahşi işgaline karşı tepkilerini aynı hizaya getirmeye çalışırken, olağanüstü bir NATO zirvesi de dahil olmak üzere bir dizi toplantının parçası. Avrupa Konseyi toplantısı da Perşembe günü yapılacak.

Analistlere göre, Kuzey Kore’nin son füze testleri dünyaya Pyongyang’ın güç ve nüfuz mücadelesinde bir savaşçı olduğunu göstermeye çalışıyor.

Ewha Womans’ta uluslararası araştırma doçenti Leaf-Eric Easley, “Kuzey Kore bunu görmezden gelmeyi reddediyor ve Ukrayna’daki savaştaki küresel saldırganlığını nükleer silahlı bir devlet statüsünü sürdürmeye zorlamak için kullanmaya çalışıyor” dedi. Seul’deki üniversite CNN’e söyledi.

Easley, “Kuzey Kore, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı ölçeğinde hiçbir yerde bir saldırganlık başlatmadı, ancak Pyongyang’ın hırsları, Asya’daki savaş sonrası güvenlik düzenini baltalamaya çalıştığı için savunmayı ihlal ediyor” dedi.

Perşembe günkü test Güney Kore’den iki hafta sonra geliyor Yeni Muhafazakar Başkan seçildi, Yoon Chuck Yeol, Giden Başkan Moon Jae-in’in Kuzey Kore’ye karşı daha sert bir tavır alması bekleniyor.

kışkırtıcı eylem

Analistler, Perşembe günkü testin Kuzey Kore tarafından şimdiye kadar fırlatılan en uzun menzilli füze olabileceğini söylüyor.

READ  Dizi

Savunma ve askeri analiz araştırma ortağı Joseph Dempsey, “Kuzey Kore, bir ülkeyi fazla uzağa uçmaya zorlamadan uzun menzilli sistemleri test etmek için sıklıkla kullandıkları bir taktik olan ‘gizli’ bir füze testi gerçekleştirmiş görünüyor” dedi. Uluslararası organizasyon. Londra’da stratejik çalışmalar için.

Perşembe günkü testten elde edilen ön veriler, 2017’de test edilen Hwasong-15’ten çok daha büyük bir ICBM olan Hwasong-17 olabileceğini söyledi.

Seul’deki Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nde profesör olan Kim Dong-Yup, verilerin Jüpiter füzesinin maksimum yaklaşık 15.000 kilometre (9.320 mil) menzile sahip olduğunu gösterdiğini söyledi – bu da teorik olarak ABD kıtasının erişimini sağlıyor. Taşıdığı savaş gemisi – Hwasong-15’ten yaklaşık 3.000 kilometre (1.864 mil) daha fazla.

Kim, potansiyel genişletilmiş limite rağmen, Pyongyang’ın, uçağın Dünya atmosferindeki son aşamasına başarılı bir şekilde yeniden girmek için gereken teknolojiyi henüz göstermediğini söyledi.

Amerikan cevabı

Pyongyang’ın 26 Şubat ve 4 Mart’taki en son yayınları hedeflenebilir Yeni ICBM sistemini test edinABD Savunma Bakanlığı bu ayın başlarında söyledi.

Bu ayın başlarında, ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, son füze fırlatmalarının ardından Kuzey Kore’ye yönelik “istihbarat, hazırlık ve gözetim operasyonlarını” yoğunlaştırdığını duyurdu.

Biden yönetiminin bu hamlesi, ABD ile Güney Kore ve Japonya gibi bölgedeki müttefiklerinin Kuzey Kore’nin füze denemelerine karşı askeri pozisyonunu güçlendirmesi gerektiğinin bir işareti.

Komutanlık, “Sarı Deniz’deki istihbarat, gözetleme ve keşif operasyonlarının yoğunlaştırılmasının yanı sıra bölgedeki balistik füze savunma güçlerimiz arasında hazırlığın artırılması” emrini verdiklerini söyledi.

Geçen hafta ABD ordusu, Kore Yarımadası ve çevresindeki Kuzey Kore operasyonlarının ardından balistik füze savunma sistemlerini simüle etmek de dahil olmak üzere hazır olduğunu göstermek için tatbikatlar gerçekleştirdi.

Kore, yaptığı açıklamada, ABD ordusunun 35. hava savunma topçusunun “savaş zamanı savunmasını işgal ederek, Patriot füze sistemini kurarak ve simüle edilmiş savaş koşullarında hava ve füze savunma operasyonlarını yürüterek” mesafeye ulaştığını söyledi.

READ  Dizi

Denizde, F-35 ve F / A-18 savaş uçakları, bölgedeki ABD Hava Kuvvetleri varlıklarıyla birlikte USS Abraham Lincoln uçak gemisinde uçuyor ve Güney Kore’nin batı kıyısındaki Sarı Deniz’deki birlikleri açığa çıkarıyor. , Japonya’daki ABD Donanmasının 7. Filosuna göre.

Bu hikaye, füzenin yerini netleştirmek için güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.