Macron ve Le Pen, Fransa cumhurbaşkanlığı için kampanyalarına başladı

PARİS (AP) – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazartesi günü merkezci vizyonunu desteklemek için çok sayıda Fransız seçmeni “istikrarlı hale getirme” arzusunu açıkladı ve aşırı sağcı rakibi Marine Le Pen’e karşı iki haftalık bir savaş başlattı. cumhurbaşkanlığı seçimi. İkinci oylama.

Bu arada, Le Pen savaşa hazır ve Macron, Ukrayna’daki savaşa diplomatik bir çözüm bulma çabalarına odaklanırken, yoksul aileleri sert bir şekilde vuran artan enerji ve gıda maliyetlerini vurgulamak istiyor.

İki aday, Pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunu geçerek 24 Nisan 2017’de kavgalarının tekrarını belirledi. Macron, beş yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Le Pen’i mağlup etti, ancak tüm kamuoyu yoklamaları Ulusal Miting’in liderinin kim olduğunu gösteriyor. Bu yöntem olası başarıya çok yakındır.

Avrupa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin yol açtığı yıkımı kontrol altına almak için mücadele ederken, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları geniş bir uluslararası etkiye sahip olacak. Macron, Rusya’ya yönelik AB yaptırımlarını güçlü bir şekilde desteklerken, Le Pen bunların Fransız yaşam standartları üzerindeki etkilerinden endişe duyuyor. Macron, NATO’nun sadık bir destekçisi ve Avrupa Birliği’nin 27 üyesinin yakın bir müttefiki.

Macron Pazartesi günü kuzey Fransa’nın ekonomik olarak ezilen bölgesine gitti ve seçmenlerin çoğunluğu, seçim kalesi Henin-Beaumont’a yakın olan Le Pen’i seçti.

44 yaşındaki cumhurbaşkanı Danimarka şehrine yaptığı ziyarette, iş bulmak ve daha fazla kazanmak için mücadele eden insanların endişelerini duyduğunu söylediğinde, “Buradayım, savaşmaya kararlıyım” dedi. Para.

“Onların güvenceye alınması gerekiyor” dedi.

Le Pen ise fiyatları artırma ve “Fransızların satın alma gücünü korumak için güçlü, acil kararlar” alma stratejisini planlamak için ulusal ralli yetkilileriyle bir araya geldi ve Burgonya bölgesindeki bir tahıl üreticisiyle bir araya geldi. Bu yıl kampanyasının merkezinde konu vardı, ancak Ukrayna’daki savaşın ekonomik etkisi nedeniyle Macron’un grubu, Fransa’nın Le Pen’in kampanya vaatlerini yerine getirmek için mali kaynaklara sahip olmadığını savunuyor.

Youtube videosu küçük resmi

Macron, “aşırılıkçılığa” oy verenleri veya evde kalanları yargılamak istediğini söyledi. Asgari emeklilik yaşının 62’den 65’e yükseltilmesi de dahil olmak üzere önerilen emeklilik değişikliklerini eleştiren çoğu Denin sakinleriyle bir araya geldi.

READ  Dizi

Denain Belediye Başkanı Anne-Lise Dufour-Tonini gazetecilere verdiği demeçte, ikinci turda “hiç tereddüt etmeden” Macron’a oy vereceğini, ancak daha fazla “sol teklif” kabul etmekte ısrar etmek istediğini söyledi.

Muhafazakar aday Valerie Pécresse ve Yeşil ve Sosyalist adaylar da dahil olmak üzere Pazar günü ilk turda mağlup olan 10 başkan adayının çoğu, seçmenleri ikinci turda Macron’u seçmeye teşvik etti. Beckress, Le Pen seçilirse “karışıklık çıkacağı” konusunda uyardı.

Pazar günkü ankette üçüncü olan aşırı sol aday Jean-Luc Mélenchon, seçmenleri Le Pen’i seçmemeye çağırdı ve dolaylı olarak evde kalmanın da bir seçenek olabileceğini öne sürdü.

Le Pen’i mağlup eden diğer aşırı sağ aday, eski televizyon uzmanı Eric Jemmoor tarafından desteklendi.

Fransa’nın ilk kadın cumhurbaşkanı olma yolundaki üçüncü girişiminde, Pazar günü ödülü Le Pen kazandı. Ancak Macron bunu satın almadı ve Le Pen’i tehlikeli bir ırkçı, yıkıcı politikalar beyanı sunmakla suçladı. Le Pen, Müslümanların bazı haklarını iptal etmek, toplum içinde başörtüsü takmalarını yasaklamak ve Avrupa dışından göçü büyük ölçüde azaltmak istiyor.

Macron ve Le Pen önümüzdeki hafta ulusal televizyonda tartışacaklar.

Sen, “Şu anda odak noktamız planlama ve değerler üzerinde” dedi. Macron’un partisinin bir üyesi olan Said François Patriat.

Bu arada, Le Pen’in kampı, Macron’un zengin yanlısı olarak görülen politikalara duyduğu öfkeden yararlanmayı umuyor.

Güneydeki Sete kentindeki Le Pen partisinin meclis üyesi Aurélien Lopez Liguori, “Artık her şey mümkün” dedi ve “Artık Macron bir rekor, kötü bir rekor” dedi.

Fransa’nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Clement Beyonc, AP’ye yaptığı açıklamada, “Le Pen’in Avrupa’dan ayrılmayı teklif etmesinden sadece beş yıl önceydi, Brexit ve Frexit modayken – eurodan ayrılmak.”

READ  Dizi

Le Pen, daha önce Fransa’yı AB’den çıkarma ve seçilirse ortak euro para birimini terk etme tehditlerini bırakmıştı, ancak ulusal bir sınır kontrolü kurulması da dahil olmak üzere bazı planları AB kurallarına aykırı.

Pazartesi günü tüm ilk tur oyları sayıldığında, Macron %27,8 destekle üçüncü olurken, onu %23,1 ile Le Pen ve %22 ile Mலlenchon izledi.

___

Paris’te John Leicester ve Elaine Conley katkıda bulundu.

___

Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tüm Andhra haberlerini https://apnews.com/hub/french-election-2022 adresinde görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.