NASA astronotları, Rus astronotlarının sarı uzay giysisi ISS ile ilgili bir tartışma tarafından kör edildiğini söylüyor.

Vande Hay, astronotlar Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey Korsakov’un astronotlarının kostümleri konusunda bir tartışmaya bulaştıklarını söyledi.

Bir basın toplantısında, “Üçü de aynı üniversiteye bağlı ve bence bunu göremeyecek kadar körler” dedi.

Vande Hai, savaşı ISS personeli ile tartışmaktan utanmadığını söyledi.

“Çok uzun tartışmalar değildi, ama onlara nasıl hissettiklerini sordum ve bazen keskin sorular sordum ama odak noktamız birlikteydi.”

Vande Hey Kazakistan’a indi Rus Soyuz MS-19 uzay aracı, 30 Mart’ta uzayda 355 gün geçirerek rekor kırdı. Astronotlar Anton Schaplerov ve Pyotr Dubrov ile uzay istasyonundan döndü.

jeopolitik gerilimler

ISS’den dönüşü büyük bir merakla bekleniyordu ve Rusya’nın uzay ajansının başkanı Dmitry Rogozin’in tetiklediği artan jeopolitik gerilimler nedeniyle ABD’de çok sayıda agresif sosyal medya paylaşımında bulundu.

Rokosin’in bir kısmı, Rus astronotlarının Vande Hay’ı uzaya bırakmasıyla tehdit eden animasyonlu videonun bir retweetini içeriyordu. Rogos’un Twitter’ı, Vande Hey onu geçene kadar bir Amerikan astronotunun uzayda en uzun süre kalma rekorunu kıran emekli NASA astronotu Scott Kelly ile kavga etti.

NASA astronotu Mark Vande Hai, Roscosmos'un meslektaşları Pyotr Dubrov ve Anton Schaplerov'un Kazakistan'ın Jeskoskan yakınlarındaki Soyuz MS-19 uzay aracına inmesinden kısa bir süre sonra 30 Mart 2022'de çadıra uçtu.

Vande Hai, tweetleri eşinden duyduğunu söyledi. Yanındaki “farklı kitleleri” hedefleyen tweetlere bakarak, “Bu tweetleri asla ciddiye almadım” dedi.

“Ona odaklanmak için çok fazla duygusal enerji harcamadım. Duydum. Güldüm ve devam ettim” dedi.

Rus astronotlar, Uluslararası Uzay İstasyonuna Ukrayna renkleriyle geldikten sonra spekülasyonlara yol açtı.
Cumartesi günü, Rogozin bir dizi tweet’te önerdi Rusya Moskova’ya yönelik uluslararası yaptırımların ISS ile işbirliğini sonlandırabileceğini ve Rusya’nın ISS ile ABD, Kanada, Avrupa Birliği ve uzay ajansları ile işbirliğini askıya alma olasılığı konusunda “ülkemizin liderliği için kesin teklifler” hazırlayacağını söyledi. Japonya.

NASA, “Uluslararası ortaklarımız, astronotlar ve astronotlar arasındaki profesyonel ilişki, ISS’deki herkesin güvenliği ve görevi için devam ediyor” dedi.

Rusya’nın uzay programının diğer bölümleri Ukrayna’daki savaştan etkilendi. bu Ülke Mars Rover Projesi Avrupa Uzay Ajansı askıya alındı.
Soyuz MS-19 uzay aracı, 30 Mart Çarşamba günü, NASA'dan Mark Vande Hai ve Rus astronotları Pyotr Dubrov ve Anton Shkaplerov tarafından Kazakistan'ın Zhezkazgan yakınlarındaki uzak bir bölgeye indi.

Rus çalışanlar ‘sevgili dostlar’

Vande Hey, gemideki Rusların Ukrayna’nın işgali hakkında ne düşündükleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı. “Bu konuda nasıl hissettiklerini paylaşmak yerine doğrudan paylaşmalarını istiyorum” dedi.

READ  Boris Johnson, İngiltere Başbakanı'nın sürpriz ziyaretinin ardından Ukrayna'ya yeni askeri yardım sözü verdi

İstilayı “kırıcı, çok trajik” olarak nitelendirdi ve uzayda yaşarken bunu öğrenmenin “güçsüz” olduğunu söyledi. Vande Hey, bunun Rus personeli hakkındaki duygularını değiştirmediğini söyledi.

“Onlar benim için çok değerli arkadaşlardı, olmaya da devam edecekler. Her konuda birbirimize destek olduk. Onlarla çalışmaya devam edeceğim konusunda hiçbir endişem yok.”

Rekor yolculuğunun ardından indikten sonra Vande Hey, topalladığını söylemesine rağmen sekiz saat sonra yürüyebildiğini söyledi.

Bir yıl içinde ilk kez guacamole yemekten çok memnun olduğunu ve uzayda uzun bir süre kaldıktan sonra Dünya’ya dönmenin ne kadar normal olduğunu görünce şok olduğunu söyledi.

“Bu kadar normal hissettirmesi biraz hayal kırıklığı yaratıyor.”

CNN’den Rachel Crane ve Rose Levitt rapora katkıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.