Nassan ve Asur, İran hapishane baskınından sonra İngiltere’ye geldi

Price Norton, İngiltere, 16 Mart (Reuters) – İngiltere-İranlı yardım görevlisi Nassan Zakari-Radcliffe ve ikiz Anushesh Assouri, İran’ı Batı ile müzakere etme çabalarının bir parçası olarak Perşembe günü İran’dan İngiltere’ye geldi. Nükleer programı.

Umman’da kısa bir duraktan geri uçtular ve yerel saatle 1’den hemen sonra Bryce Norton’un Oxfordshire’daki İngiliz askeri hava üssüne ulaştılar. Havaalanı binasına girdiklerinde uçaktan birlikte indiler ve gülümseyip el salladılar.

Zachary-Radcliffe ve Asur olay yerine geldikten kısa bir süre sonra İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, “Bu çok zor bir 48 saat” dedi. Serbest bırakılmaları bekleniyordu, ancak son dakikaya kadar tam olarak bilmiyorduk, bu yüzden aileler için çok duygusal ama çok mutlu bir an oldu.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Başbakan Boris Johnson daha önce çiftin serbest bırakılmasını Twitter’da kutlamıştı.

Johnson, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Nazanin Zaghari-Ratcliffe ve Anoosheh Ashoori’nin İran’da haksız yere tutuklanmasının bugün sona erdiğini teyit etmekten mutluluk duyuyorum. Şimdi İngiltere’ye dönecekler” dedi.

Zachary-Radcliffe’in kocası Richard, uzun yargılamanın sonunda sona erdiğini söyledi. Karısı inmeden önce Londra’daki evinin dışında Reuters’e verdiği demeçte, “Bu bir rahatlama, normal bir aileye dönebileceğimiz fikri, sürekli kavga etmek zorunda değiliz, bu uzun yolculuk neredeyse bitti” dedi.

Asur’un ailesinden yapılan açıklamada, onun serbest bırakılması için çalışan herkese teşekkür edildi. “1672 gün önce babamız ve kocamızın haksız yere gözaltına alınıp elimizden alınmasıyla ailemizin temelleri sarsıldı.

“Şimdi, aynı temelleri temel taşımızla yeniden inşa etmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Zagari-Radcliffe’in patronu Thomson Reuters Vakfı’nın CEO’su Antonio Chappell, dünyanın kargaşa içinde olduğu bir zamanda serbest bırakılmasını “ışık ve umut ışını” olarak nitelendirdi. Vakıf, Thomson Reuters ve onun haber yan kuruluşu Reuters’den bağımsız olarak faaliyet gösteren bir yardım kuruluşudur.

READ  Dizi

Şubat ayında, 2015 nükleer anlaşmasını yenilemek için aylarca süren müzakereler yaklaşırken, bir düzine Batılı çifte vatandaşa sahip olan İran, donmuş varlıkları dondurmak ve İranlıları serbest bırakmak karşılığında mahkumları transfer etmeye hazır olduğunu söyledi. Batı hapishanelerinde.

Nükleer müzakereler, 11 gün önce Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından uygulanan yaptırımları kaldırmak için son dakika garanti talepleri nedeniyle engellenen bir anlaşmaya yakındı.

Diplomatların Washington ile Tahran arasındaki az sayıda sorunun çözülmesi gerektiğini söylemesiyle, Rusya artık taleplerini yalnızca nükleer anlaşmayla ilgili çalışmaları kapsayacak şekilde daraltmış görünüyor.

Ayrı bir gelişmede İngiltere, İngiliz vatandaşı olan İranlı-Amerikalı çevre aktivisti Morat Tahbas’ın Çarşamba günü tatilde serbest bırakıldığını söyledi.

Tank kredisi

İran’ın yarı resmi Kuvvet Haber Ajansı, Zakari-Radcliffe ve Asurya’nın İngiltere’nin tarihi bir borcu geri ödemesinin ardından serbest bırakıldığını bildirdi.

İran’ın din adamları, İngiltere’nin İran’a 400 400 milyon (520 milyon dolar) borcu olduğunu ve eski İran hükümdarı Şah’ın 1979 İslam Devrimi’nden bu yana hiçbiri ödenmemiş olan 1.750 kafa ve diğer araçlar için avans ödediğini söylüyor. Başkan.

Truss, İngiltere’nin borcunu geri ödemenin yollarını aradığını söyledi.

Nassan, Anoshe ve Morad ve ailelerinin gösterdiği kararlılık, cesaret ve kararlılığı derinden takdir ediyoruz. Rapor.

Askeri teçhizat borcuna atıfta bulunarak, “Paralel olarak, söylediğimiz gibi IMS borcunu ödedik” dedi. Borcun İran’a yönelik uluslararası yaptırımlar doğrultusunda tamamen kapatıldığını ve fonların “insani mallar” satın almak için seferber edileceğini söyledi.

READ  Sıralamak

İran’ın üst düzey diplomatı Hüseyin Amirpollohian Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin borcunu birkaç gün önce ödediğini ve ödeme ile mahkumların serbest bırakılması arasında herhangi bir bağlantı olduğunu reddetti.

Kötü ziyaret

3 Nisan 2016’da Tahran havaalanında devrim muhafızları tarafından tutuklanan Zachary-Radcliffe, İran Yeni Yılı için ailesiyle birlikte İngiltere’ye dönmeye çalışan 22 aylık kızı Gabriella ile uzun süren çilesine başladı.

Daha sonra bir İran mahkemesi tarafından din adamlarını devirmek için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Ailesi ve vakıf iddiaları yalanladı.

İran yargısına göre Asur, 2019’da İsrail Mossad adına casusluk yapmaktan 10 yıl, “yasadışı varlık satın almak”tan ise iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Thomson Reuters Vakfı, Zaghari-Ratcliffe’nin şahsen İran’a gittiğini ve İran’da çalışmadığını bildirdi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Parisa Hafezi Raporu; Dan Whitcomb, Eric Beach ve Birleşik Krallık Bürosu tarafından hazırlanan ek rapor; Michael George ve Samia Nakol tarafından yazıldı; Düzenleme John Boyle ve Jerry Doyle

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.