Öğleden sonra Kiev’de. İşte bilmen gereken

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 12 Nisan’da Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen bir kampanya etkinliğinde konuşuyor. (Ludovic Marin / AFP / Getty Images)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini “soykırım” olarak nitelendirmeyi reddetti.

ABD Başkanı Joe Biden gibi Rus ordusunun Ukraynalıları öldürmek için “soykırım” kelimesini kullanıp kullanmayacağı sorusuna Macron, “Bugün bu iki terim konusunda dikkatliyim. [Russians and Ukrainians] Kardeşler. ”

“Bu savaşı durdurmak ve barışı yeniden inşa etmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam etmek istiyorum. Retoriğin artması bu amaca yardımcı olur mu bilmiyorum” diye ekledi.

“Durumun kabul edilemez olduğunu ve bunların savaş suçları olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz. Bizim topraklarımızda – Avrupa topraklarımızda benzeri görülmemiş savaş suçlarıyla yaşıyoruz.

Şu anda yeniden seçilmek için yarışan Fransa cumhurbaşkanı, Fransa’nın iddia edilen savaş suçlarını soruşturmak için Ukrayna ile işbirliği yaptığını da kaydetti.

Macron, “Rusya tek taraflı olarak acımasız bir savaş başlattı. Rus ordusunun savaş suçları işlediği artık tespit edildi. Artık sorumluları bulmalıyız.” dedi.

Bazı bağlam: Biden, Salı günü Ukrayna’da patlak veren vahşetlerin haklı olduğunu söyledi Soykırım“(Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin) Ukraynalı olma fikrini bile ortadan kaldırmaya çalıştığı açık ve açıktır” dedi.

Bu, Biden’ın daha önce savaş suçu olarak gördüğü Ukrayna’da sahada olup bitenlere ilişkin ABD görüşünün dramatik bir uzantısı.

Biden ülkeleri Moskova’yı tecrit etme ve cezalandırma stratejisinin arkasında seferber etmeye çalışırken, ABD’nin pozisyonu herhangi bir yasal değişikliğe uğramadı.

Birleşik Krallık’tan Boris Johnson ve Polonya’dan Andrzej Duda gibi diğer dünya liderleri, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini tanımlamak için “soykırım” terimini kullandılar.

READ  Dizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.