Pakistan Başbakanı Imran Khan, Pakistan parlamentosunun kendisine karşı yapılan güven oylamasını reddetmesinin ardından erken seçim çağrısında bulundu.

Siyasi kariyerinin zorlu mücadelesiyle karşı karşıya kalan Khan, ülke halkını parlamentoyu feshetmeye ve yeni seçimlere hazırlanmaya çağırdı.

Khan, kendi siyasi partisinden ayrılan bir düzineden fazla kişi de dahil olmak üzere bir politikacı koalisyonu tarafından desteklenen bir güvensizlik hareketinde yenildi. Ancak kafası karışan lider için dramatik bir rahatlama olarak, oylama başkan yardımcısı tarafından “anayasaya aykırı” olduğu için engellendi.

Khan aylardır döviz rezervleri ve çift haneli enflasyonla mücadele ediyor ve gıda ve yakıt gibi temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarını yukarı çekiyor.

Oylamanın ardından Enformasyon Bakanı Fawad Chaudhry, Khan’ın artık ülke anayasasının 224. maddesi kapsamındaki sorumluluklarını sürdüreceğini söyledi. Ancak Pazar olaylarının gerçek bir paradigması olmadan, bundan sonra ne olacağı belli değil.

Muhalefet liderlerinden Butto Zerdari, Khan’ın eylemini “anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi ve konunun Yüksek Mahkeme tarafından ele alınacağını söyledi.

Pakistan’ın ana muhalefet partileri, seçimlerde hile ve hile iddialarıyla dramatik bir seçimin ardından 2018’de iktidara geldiğinden beri Khan’ın görevden alınması için kampanya yürütüyor.

Muhalefet grupları, cumhurbaşkanını ülke ekonomisini ve dış politikasını yanlış yönetmekle suçlayarak parlamentoda gensoru önergesi verilmesi çağrısında bulundu.

Oylamadan önce Khan’ın istifasını istediler. Khan onlara “hainler” diyerek misilleme yaptı ve oylamaya karşı savaşma arzusunu yineledi.

Khan’ın müttefikleriyle ve ülkenin güçlü ordusuyla çalışamaması, koalisyon hükümeti içindeki ilişkilerin bozulmasına neden oldu.

Khan daha önce partiye dönen milletvekillerine “bir babanın çocuklarını affettiği gibi” affedileceklerini söylemişti. Kendisine karşı oy verenlerin sosyal damgalanma ile karşı karşıya kalacağı ve hiç kimsenin çocuklarını evlendiremeyeceği konusunda uyardı.

Khan, 220 milyon ülkedeki destekçilerini, önerilen referandumu protesto etmek için Pazar günü başkent İslamabad sokaklarında miting yapmaya çağırdı. Polis sokaklarda devriye gezerken, şehir genelinde güvenlik artırıldı. Hükümet ve askeri binaların bulunduğu şehrin kırmızı bölgesi nakliye konteynırlarıyla kapatılmış.

READ  Sıralamak

Geçen hafta on binlerce insan şehrin ikonik Parade Ground’unda toplandı ve eski bir uluslararası kriket yıldızı ve politikacı olan Khan’ı desteklemek için sloganlar attı.

1947’de ülkenin kuruluşundan bu yana, hiçbir Pakistan lideri Başbakan olarak beş yılını tamamlamadı. Şimdi, Khan’ın erken seçim çağrısının Güney Asya ülkesindeki siyasi istikrarsızlığı daha fazla tehlikeye atabileceğine dair endişeler dile getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.