Rus birlikleri Ukrayna’nın başkentine yaklaşırken Kiev’de bombalar duyuldu.

Ukraynalı yetkililer Cuma günü, Ukraynalı sivilleri en kötü etkilenen bölgelerden tahliye etmede sınırlı başarı olduğunu duyurdular.

Kiev çevresinde gönüllüler ve yerel yetkililer, binlerce kişinin şehrin kuzey ve batısındaki en kötü etkilenen bölgelerden kaçmasına yardım edebildi.

Oleksiy Kuleba, şiddetli patlamalara ve gelen yangınlara rağmen, üç gün sonra, tamamı büyük yıkıma sahne olan, elektrik ve suyu olmayan Vorzel, Hostomel, Bucha ve Irpin ilçelerinden 22 binden fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi. Kiev Bölge İdaresi.

Guleba, Cumartesi günü, yönetimin “artık insanları tahliye edemeyeceğimiz şehirlere taşınmak için yeni yollar yaratacağını” sözlerine ekledi.

Bunlardan en önemlisi, Kiev’in yaklaşık 25 kilometre (15 mil) kuzeydoğusundaki Porodianka şehridir. Rus kuvvetleri başkenti kuzeyden kapatma çabalarını sürdürürken, bombardıman Cuma günü yeniden başladı.

Bu arada Harkov Valisi Ole Sinehubov, Isiam kentinden daha fazla insanı tahliye etme girişiminin “Rus işgalciler tarafından engellendiğini” söyledi. Bir telgraf yazısında.

20 otobüs ve insani yardım hazırladık” dedi.

Bomba atıldığı için otobüsler bir süre güvenli bir şekilde dönemedi. Otobüslerde bombardıman izleri bulundu, diye devam etti.

Yetkililer, bir hafta önce orta Ukrayna’da Rus güçlerinin eline geçen Enerhodar ve çevresindeki köylerden daha fazla kadın ve çocuğun başarılı bir şekilde tahliye edildiğini söylüyorlar.

Bölgedeki göçmenlerin çoğu, batı Ukrayna’ya giden trenlere binmeden önce Zaporizhia’ya getiriliyor.

Mariupol Denemeleri: Zaporizhzhia bölgesel askeri yönetiminin başkanı Oleksandr Starukh, yerel din adamlarının kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’a bir yardım birliği sağlama çabalarına dahil olduğunu söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Resnikov, Mariupol’daki durumu “son derece zor” olarak nitelendirdi. Resmi görüşmeler sırasında bile Rusları şehri bombalamakla suçladı.

Mariupol’daki yerel yetkililer, Mariupol’da şehre yönelik bombardıman ve hava saldırıları sonucunda yaklaşık 1.600 kişinin öldüğünü söylüyor.

READ  ABD SEC'den Elon Musk'a: Tweetlerinize göre anlaşma anlaşmadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.