Ruslar Çernobil’deki üssü terk ediyor ve başka yerlerde savaşıyor

KYIV, Ukrayna (AP) – Ukraynalı yetkililer, Rus birliklerinin Çernobil nükleer santralinin kontrolünü Ukraynalılara devrettiğini ve ağır kirli bölgeyi ele geçirdikten bir aydan fazla bir süre sonra Cuma sabahı erken saatlerde terk ettiğini söyledi. Kiev ve diğer cepheler.

Ukrayna’nın devlet elektrik şirketi Energoatom, kapalı tesisin etrafındaki muafiyet bölgesinde ormandaki hendekleri kazmaktan “önemli miktarda” radyasyon birlikleri aldıktan sonra Çernobil’den ayrıldığını söyledi. Ancak bağımsız olarak onaylamadı.

Sapma, Kremlin’in dolaylı olarak Ukrayna’daki genişlemede bir yavaşlama konuşmasını kullandığına dair artan göstergelerin ortasında geliyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Jelensky, Rusya’nın ülkenin kuzeyinden ve ortasından çekilmesinin yalnızca bir askeri manevra olduğunu ve güneydoğuda yeni ve güçlü bir saldırı için güçlerin ortaya çıktığını söyledi.

Zhelensky, her gece yaptığı video konuşmasında ulusa “Onların amaçlarını biliyoruz” dedi. “Bizim için zor olan diğer en önemli şeylere odaklanmak için onlara saldırdığımız alanlardan uzaklaştıklarını biliyoruz.”

“Önümüzde savaşlar olacak” dedi.

Bu arada, 45 otobüslük bir konvoy, Rus ordusunun bölgede sınırlı bir ateşkesi kabul etmesinin ardından kuşatma altındaki liman kentinden insanları tahliye etmek için başka bir girişimde bulunmak üzere Mariupol’a doğru yola çıktı. Ancak Ukrayna hükümetine göre Rus kuvvetleri otobüsleri engelledi ve sadece 631 kişi özel araçlarla şehri terk edebildi.

Başbakan Yardımcısı Irina Vareshchuk Perşembe günü yaptığı açıklamada, on iki Ukrayna otobüsünün Mariupol’a 14 ton gıda ve tıbbi malzeme teslim edebildiğini, ancak yardımın Rus birlikleri tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Bu şehir savaşın en büyük acılarının yaşandığı yerdir. Son birkaç hafta içinde on binlerce insan insani yardım koridorlarından Mariupol’dan kaçmayı başardı ve savaş öncesi nüfusu tahminen 430.000’den geçen hafta 100.000’e düşürdü, ancak diğer yardım çabaları devam eden Rus saldırıları tarafından engellendi.

READ  Dizi

Beş haftalık savaşta binlerce kişinin öldüğü ve 4 milyon Ukraynalının sınır dışı edildiği Cuma günü yeni bir müzakere turu planlandı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Rus kuvvetleri tarafından Ukrayna’ya bölgenin kontrolünü, dünyanın en kötü nükleer felaketinin yaşandığı yer olan Ukraynalılara devrettiğini yazılı olarak bildirdiğini söyledi.

Muafiyet bölgesinden sorumlu Ukrayna devlet dairesine göre, son Rus birlikleri Cuma sabahı erken saatlerde Çernobil tesisinden ayrıldı.

Enerji Bakanlığı, radyasyona maruz kalan askerlerin durumu hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi ve kaçının etkilendiğini söylemedi. IAEA, Kremlin’den hemen bir yorum yapılmadığını ve Rus birliklerinin çok sayıda asker aldığına dair haberleri teyit edemediğini söyledi. Daha fazla bilgi aradığını söyledi.

24 Şubat işgalinin ilk aşamalarında, Rus kuvvetleri Çernobil’deki üssü ele geçirerek radyasyonun neden olduğu hasara veya aksamalara neden olabileceğine dair korkuları artırdı. Şantiye ekipleri, 1986’da patlayan nükleer reaktörden gömülü beton enkaz ve kullanılmış yakıt çubuklarının güvenli bir şekilde depolanmasını denetler.

ABD merkezli Endişeli Bilim Adamları Birliği’nde nükleer uzman olan Edwin Lyman, çok sayıda askerin ciddi radyasyon hastalığına yakalanmasının “olası” olmadığını, ancak daha fazla ayrıntı olmadan kesin olarak bilemeyeceğini söyledi.

Kirlenmiş malzemelerin Çernobil’i temizlerken gömülmüş veya yeni üst toprakla kaplanmış olabileceğini ve bazı oyuncuların kazarken “sıcak nokta” radyasyonuna maruz kalmış olabileceğini söyledi. Diğerleri kendilerini risk altında görmüş olabilir, dedi.

Bu haftanın başlarında Ruslar, Kiev ve kuzeydeki Chernihiv kentindeki askeri operasyonları önemli ölçüde azaltacaklarını, iki taraf arasındaki güveni artıracaklarını ve müzakereleri kolaylaştıracaklarını söylediler.

Ancak Kiev’in banliyölerinde bölge valisi Oleksandr Balvyuk Perşembe günü sosyal medyada Rus güçlerinin Irfin ve Makariv’i bombaladığını ve Hostoma çevresinde savaşların sürdüğünü söyledi. Pavliuk, Ukrayna’nın karşı saldırıları ve Brovari’nin doğu banliyölerinde bazı Rus geri çekilmeleri olduğunu söyledi.

READ  Dizi

Chernihiv saldırıya uğradı. Ukraynalı İnsan Hakları Komiseri Lyudmila Denisova, Rusya’nın yiyecek, su ve diğer malzemeleri tahliye etmek için Çernivtsi’ye gönderdiği insani yardım otobüslerini bombalaması sonucu en az bir kişinin öldüğünü ve dört kişinin de yaralandığını söyledi.

Ukrayna, kuzeydoğudaki Kharkiv şehri ve çevresine Rus topçu ateşi açacağını duyurdu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını azaltmadığını, aksine kuvvetlerini yeniden düzenlediğini, yeniden konuşlandırdığını ve Donbass’taki saldırısını güçlendirdiğini belirtti.

Stoltenberg, “Rusya niyetleri hakkında defalarca yalan söyledi” dedi. Aynı zamanda, Kiev ve diğer şehirlere baskı yapılıyor ve “daha fazla acıya neden olacak daha fazla saldırı operasyonları bekleyebiliriz” dedi.

Donbass, Moskova yanlısı ayrılıkçıların 2014’ten beri Ukrayna güçleriyle savaştığı Rusça konuşulan ana sanayi bölgesi. Son birkaç gün içinde Kremlin, savaş niyetlerindeki değişikliğin artık “ana hedefi” olduğunu söyledi. Mariupol dahil Donetsk ve Luhansk bölgelerini içeren Donbass’ın kontrolünü ele geçirdi.

Donetsk’teki baş isyancı lider Denis Bushlin, Rus devlet haber ajanslarına göre, Rusya’nın şehri yönetme ve yönetme niyetinin bir işareti olan Mariupol’a rakip olacak bir şehir hükümeti kurulmasını emretti.

Ukrayna ve Rusya arasındaki görüşmeler video yoluyla devam edecekken, iki tarafın anlaşmazlığı her an çözeceğine dair bir umut yok.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından ateşkes koşullarının henüz “olgunlaşmadığını” ve müzakereler bitene kadar Jelensky ile görüşmeye hazır olmadığını söyledi. .

Diğer gelişmelerin yanı sıra, Salı günü güneydeki Mykolayiv kentindeki bir hükümet yönetim binası olan Ukrayna’nın acil servislerine Rus füze saldırısında ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi.

Üst düzey bir İngiliz istihbarat yetkilisi, Batılı yetkililer Rusya’nın bir sonraki hamlesinin ne olacağına dair ipuçları ararken, Ukrayna’daki bunalımlı Rus askerlerinin emirleri yerine getirmeyi reddettiğini söyledi. Ve ekipmanlarını mahvetti ve yanlışlıkla kendi uçaklarını düşürdü.

READ  Dizi

GCHQ’nun elektronik casusluk dairesi başkanı Jeremy Fleming, Avustralya’ya yaptığı bir konuşmada, Putin’in işgali “büyük ölçüde yanlış temsil ettiğini” söyledi.

Pentagon Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’den Ukrayna’ya yapılan ilk yarım düzine silah ve diğer savunma yardımı ihracatının bu ayın başlarında Başkan Joe Biden tarafından onaylanan 800 milyon dolarlık yardım paketinin bir parçası olarak Ukrayna’ya ulaştığını söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby, sevkiyatın ciritli tanksavar silahları, Stinger füzesavar sistemleri, vücut zırhı, tıbbi malzemeler ve diğer malzemeleri içerdiğini söyledi.

ABD istihbarat yetkilileri böyle karar verdi Putin’e gerçeği söylemekten korktukları için, Putin danışmanları tarafından savaşın ne kadar kötü olacağı konusunda yanlış bilgilendiriliyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, ABD’nin hatalı olduğunu ve “Dışişleri Bakanlığı’nın da Pentagon’un da Kremlin’de olup bitenler hakkında gerçek bir bilgisinin olmadığını” söyledi.

___

Karmanov, Ukrayna’daki LV’den bildirdi. Dünyanın dört bir yanındaki Associated Press gazetecileri bu rapora katkıda bulundu.

___

AP’nin Savaş Kapsamını https://apnews.com/hub/russia-ukraine adresinden takip edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.