Rusya, astronotların Ukrayna’yı desteklemek için sarı giydiği fikriyle alay ediyor

Rus astronotları Oleg Artemyev, Denis Matveev ve Sergey Korsakov, 18 Mart 2022’de Soyuz kapsüllerinden hareketsiz bir görüntü kestikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonunda sarı ve mavi uçak giyiyorlar. 18 Mart 2022’de çekilen video. REUTERS aracılığıyla NASA TV / Rehber.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

19 Mart (Reuters) – Rusya’nın uzay ajansı Cumartesi günü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) katılan Rus astronotlarının Ukrayna’yı desteklemek için mavi süslemeli mavi bir takım elbise giymeyi tercih ettiği yönündeki haberleri yalanladı. daha fazla oku

Roscosmos’un basın servisi Telegram kanalında “Bazen sarı sarıdır” dedi.

“Yeni mürettebatın uçak kostümleri, üç astronotun da mezun olduğu Baman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi’nin logosunun renklerinde yapıldı … her yerde Ukrayna bayrağına bakıyor ve her şey için deli oluyor.”

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Roskosmos genel müdürü Dmitry Rokosin, kişisel telgraf kanalında Rus astronotlarının Ukraynalı milliyetçilere sempati duymadığını söyledi.

Cuma günü ISS’den canlı yayınlanan bir basın toplantısında, misyon komutanı kıdemli astronot Oleg Artemyev’e kıyafetler hakkında sorular soruldu.

“Her takım farklı görünen bir renk seçer. Bizim yöntemimiz bir renk seçmektir” dedi. “Gerçek şu ki, çok fazla sarı kumaş yığdık, bu yüzden kullanmak zorunda kaldık. Bu yüzden sarı uçak kıyafetleri giymek zorunda kaldık.”

Cumartesi akşamı Roscosmos’un Telegram kanalında takım elbiselerin altı ay önce yapıldığını ve üç astronotun mezun oldukları okulun renklerini seçtiğini söyledi.

“Renk sadece renktir. Bunun Ukrayna ile ilgisi yok” dedi. “Bu günlerde uzayda olsak da cumhurbaşkanımızın ve halkın yanındayız!”

Şubat. 24’ünde, Rusya Ukrayna’yı mavi ve sarı bayrakla işgal etti. Birleşmiş Milletler, devam eden çatışmalarda binlerce kişinin öldüğünü, şehirlerin bazı bölümlerinin harap olduğunu ve milyonlarca Ukraynalının evlerini terk ettiğini söylüyor.

READ  Şahinler vs. Hornets skoru, paketler: Atlanta, baskın bir zaferin ardından 8. sıradaki Cleveland ile karşı karşıya geldi.

Rogosin, işgale misilleme olarak uygulanan ABD yaptırımlarının ISS misyonunu yok edebileceğini ve uzay istasyonunu yörüngeden çıkarabileceğini öne sürdü.

ABD uzay ajansı NASA’dan yetkililer, ABD’li ve Rus mürettebat üyelerinin Dünya’da neler olduğunun farkında olduklarını, ancak görevlerinin jeopolitik gerilimlerden etkilenmediğini söylüyor.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Düzenleme Kevin Liffey, Helen Popper

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.