Rusya-Ukrayna savaşı: Son Haberler – The New York Times

BUDAPEŞTE – Ukrayna’daki savaş ve Pazar günkü Macaristan ve Sırbistan seçimleri üzerindeki karanlık, Avrupa’nın Kremlin müttefiklerinden ikisinin görev sürelerini uzatmış görünüyor. Medya üzerindeki aşırı kontrolleri ve Rusya’nın ucuz gücü ile güçlenen iki popülist güçlü adam.

Macaristan’da oyların yüzde 60’ından fazlasının sayıldığı ön sonuçlar, Macaristan başbakanının 2010’dan bu yana yaptığı suçlamalara ve zaten uzun süredir Avrupa lideri olan Victor Orban’ın Rusya’nın askeri saldırısına ilişkin suçlamalarına rağmen, Victor Orban’ın art arda dördüncü dönem kazandığını gösteriyor. Uzun yıllar Rusya Devlet Başkanı Vladimir V.

“Büyük bir darbe aldık, belki aydan görebilirsiniz, elbette Brüksel’den” dedi. Orban Pazar günü geç saatlerde tezahürat yapan bir taraftar kalabalığına söyledi. Macar seçmeninin demokratik iradesini ihlal eden LGBTQ ve göçmenlerin hakları.

İlk sonuçlar, Bay Orban’ın siyasi muhaliflerinin, iktidardaki Fidesz partisinin Ukrayna’nın yanındaki Orta Avrupa ulusu üzerindeki artan diktatörlüğünün alışılmadık şekilde birleşik bir muhalefet kampı tarafından kırılabileceğine dair umutlarını paramparça etti.

Pazar günü erken saatlerde başkenti Kiev’de konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, Bay Orban’ı “Avrupa’da Bay Putin’i açıkça destekleyen tek kişi” olarak nitelendirdi.

Pazar sabahı Budapeşte’de yapılan oylamanın ardından Sn. Jelensky’nin değerlendirmesi sorulduğunda, Mr. Orban kısaca şunları söyledi: “Sn. Zhelensky bugün oy kullanmadı. Teşekkürler. Başka soru? “

borç…The New York Times için Nanna Muhtarı

Moskova ile dostane olan ve 2012’den beri Sırbistan’ı yöneten Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vusiç’in, Rusya’ya yaptırım uygulamak için AB’ye katılmayı reddetmek ve yeniden seçilmek için milliyetçi ve Rusya yanlısı tabanını harekete geçirmesi bekleniyordu. Sırbistan Avrupa kampına üye olmayı umuyor, ancak başvurusu askıya alındı.

Sırbistan’daki yetkililer, seçmenlerin yaklaşık yüzde 60’ının sandık başına gitmesiyle, sandık merkezlerini akşama kadar açık kalmaya zorladı. Başkent Belgrad’daki Merkez Seçim Komisyonu muhalefetin suistimal ettiği yönündeki şikayetleri üzerine, sonuçları Pazartesi sabahına kadar açıklamayacağını söyledi.

READ  Dizi

Ama giden anketler, Mr. Vui, yeni cumhurbaşkanlığını kazanacağını ve Sırp ilerici partisinin dar bir çoğunlukla da olsa meclis üzerindeki kontrolünü sürdüreceğini belirtti. Muhalefet Belgrad’daki belediye yönetiminin kontrolünü talep etti.

Macaristan ve Sırbistan’ın çok farklı tarihleri ​​var. Bay. Orban iktidara gelene kadar, özellikle Moskova’nın anti-komünist ayaklanmayı vahşice bastırmak için 1956’da asker göndermesinden bu yana, Rusya’nın geçmişte çektiği acılar sonucunda Rusya’yı büyük bir güvensizlikle gören bir ülkeyi yönetecek. Bay. Ancak Vusiç, ulus – Rusya gibi Slav ve Ortodoks Hıristiyanlar gibi – Moskova’yı uzun zamandır müttefiki ve savunucusu olarak görüyor.

Ancak iki güçlü liderin yönetimi altında, her iki ülke de son on yılda eleştirel medya seslerinin alanını büyük ölçüde azalttı, ulusal düzeydeki televizyon istasyonlarını propaganda balonlarına dönüştürdü ve diktatörlük yönetimine doğru ilerledi. Ukrayna’nın işgalinden kısa bir süre önce Şubat ayında Moskova’yı ziyaret eden Macar liderin seçim kampanyasını onaylıyor.

borç…The New York Times için Nanna Muhtarı

2004 yılından bu yana Avrupa Birliği üyesi olan Macaristan, Avrupa yaptırımlarının ilk turunu kabul ettiğinde Rusya’ya yaptırım uygulamayı reddetti.

Komşu Polonya’daki liderlerin aksine, Mr. Orban’ın yakın müttefikinin liberal değerlerine ortak düşmanlıkları nedeniyle Macar lider, Ukrayna’ya tahsis edilen silahları ülkesine göndermeyi reddetti.

Macaristan seçimleri yaklaşırken, Ukrayna politikasının sadece yabancı müttefiklere değil, aynı zamanda Macaristan’ın Rusya’nın işgaliyle ilgili acı hatıralarına da ihanet ettiği yönündeki suçlamalara karşı çıktı. Orban misilleme yaptı. Bay. Orban, çoğu hükümet ve müttefik patronlar tarafından kontrol edilen medyayı, rakiplerini Rusya’ya karşı savaşmak için Macar birlikleri göndermeye kararlı savaş ağaları olarak göstermek için seferber etti. Hükümet yanlısı medya, seçimin “savaş ve barış arasında bir seçim” önerdiği konusunda uyardı.

READ  Dizi

Kampanya, 1956’da Moskova birliklerinin yol açtığı acıları hatırlayan bazı yaşlı seçmenler arasında bile işe yaramış gibi görünüyor. “Macar çocuklar neden Ukrayna için savaşmalı?” Macar ayaklanması sırasında 13 yaşında olan Janos Diozeki, Sovyet yanlısı yetkililer tarafından 14 yıldır hapsedilen babasına Moskova karşıtı ayaklanmadaki rolünü sordu. Budapeşte yakınlarındaki küçük bir kasaba olan Nagikovachi’de oy kullandığında “elbette” dedi. Orban, Fidesz’in partiyi seçtiğini söyledi.

Fidesz tarafından kontrol edilen medyada sık sık yayınlanan bir repliği yineleyen Mr. Dioszegi, Ukrayna’nın bir “ABD askeri üssü” haline geldiği ve savaşı kışkırttığı için kendisini savunmaya ihtiyacı olmadığını söyledi.

Bay. Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker gönderene kadar, Mr. Orban’ın seçim kampanyasının merkezinde, transseksüel ameliyatın küçük çocuklara okulda öğretilip öğretilmemesi konusunda parlamento seçimlerinin yapıldığı gün yapılan referandum var. Ve müstehcen cinsel içeriğe sınırsız maruz kalma.

Ancak, Ukrayna’daki bir sonraki savaş, seçmenlerin dikkatini transeksüellere ve eşcinsellere odaklamaktı. Orban’ın girişimi engellendi ve düşmanlarını Macaristan’ı savaşa götürmeye istekli olarak göstermeye odaklanmak zorunda kaldı.

borç…The New York Times için Nanna Muhtarı

Yüzlerce Ukrayna yanlısı Macar ve Ukraynalı mülteci, hükümetin savaş çitini kınamak için Cumartesi günü Budapeşte’nin merkezinde bir araya geldiğinde, devlete ait ana televizyon kanalı M1 olayı “savaş yanlısı bir miting” olarak nitelendirdi. Katılan 24 yaşındaki Kievli Ukraynalı Anna Olishevska, sıradan Macarları sınırı geçtikten sonra kendisine yardım ettikleri için övdü. Geçen ay 500.000’den fazla Ukraynalı Macaristan’a girdi, bu Polonya’ya giren iki milyondan fazla Ukraynalıdan çok daha az, ancak yabancı göçmenlere karşı zehirli düşmanlık uzun zamandır Bay için bir hayal kırıklığı kaynağı oldu. Siyasi platform.

READ  Kanıtlar, Trev Nova'nın Kanye West'in Grammy şovunun iptaliyle hiçbir ilgisi olmadığını gösteriyor

Bayan, onun Macaristan’da karşılandığını görmekten çok memnun oldu. Bay Olyshevsky, hükümetin Rusya’nın işgalini kınamak için çok geçici olduğunu ve Ukrayna’nın kendisini savunmasına yardım etmeye karşı olduğunu söyledi. Orban, tekrar kazanırsa Macaristan’da kalmaktan endişe duyduğunu da söyledi.

“Hükümetin Rusya’yı desteklediği bir ülkede olamam” dedi. Putin, roketlerini nereye monte edeceği konusunda elle çizilmiş tahtayı salladı.

Bay. Tarihçi ve müze müdürü Maria Schmidt, Orban’ın partisinin bazı kilit destekçilerinin 1956’da dökülen kandan Ukrayna’yı sorumlu tuttuklarını söyledi. Onlar yalan O yıl birliklerin Macaristan’a konuşlandırılmasını emreden Sovyet lideri Nikita S.. Kruşçev bir Ukraynalıydı. O Rus. Bayan Schmidt, Sovyet liderinin görünüşünü yanlış tanıttı İngiliz komedyen John Cleese’den tweet, Macar seçmenleri Rusya’nın mı yoksa Ukrayna’nın mı 1956’da Macaristan’ı işgal ettiğini düşünmeye çağırdı.

borç…The New York Times için Nanna Muhtarı

Fitzgerald tarafından kontrol edilen Macar medyasındaki çarpıtmalar ve yalanlar, muhalefet destekçilerini umutsuzluğa düşürdü.

81 yaşındaki doktor Judith Barna, Budapeşte’nin merkezindeki sandık merkezinin dışında, muhafazakar küçük kasaba Peter Margi J. Belediye Başkanı.

1989’da Sovyet birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulundu. Orban’ın erken dönem siyasi kariyerine Moskova’ya karşı bir tür kundakçılık olarak atıfta bulunarak, “40 yıllık Sovyet işgali ve 30 yıllık demokrasiden sonra bu nasıl mümkün olabilir? Rusya’nın şu anda ‘Ruslar, evinize dönün’ diyebilir misiniz? Ukrayna’da sadece savaş mı?”

Fitzgerald’ın medyayı boğması sayesinde şunları ekledi: “Macaristan nüfusunun yarısı bu yalanları yiyor. Bu Macaristan için bir yüz karası.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.