Rusya Ukrayna’yı işgal etti ve Azak Denizi’nden Mariupol’a saldırdı

16 Mart’ta Magari’de Rus bombardımanıyla yıkılan bir konut binasının görünümü

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, Ukrayna güçlerinin son birkaç gündür Ruslardan toprak almaya çalıştığını söyledi. “Can ve Will” Böyle yaparak.

İşte zeminin durumu:

Başkentin yakınında karşı saldırı: Kiev’in kuzeyinde ve batısında bir Ukraynalı karşı taarruz varmış gibi görünüyordu. biraz gelişmişRusların başkenti kuşatma girişimlerini etkiliyor ve Rus kuvvetlerinin şehrin kuzeyinde ortaya çıkan ileri birlikleri geri gönderme kabiliyetini tehdit ediyor.

Makariv: Böyle bir bölge, Kiev’in 30 mil (48 km) batısındaki stratejik Makariv şehridir. Birkaç gün süren çatışmadan sonra, Ukrayna kuvvetleri Kontrol yeniden kazanıldı Şehir, Ukrayna silahlı kuvvetleri Salı günü bir Facebook gönderisinde söyledi. CNN iddiayı doğrulamadı. McCarthy, Rus hava saldırılarında önemli hasar gördü Video Yaygın yıkım gösteriliyor. Ukrayna kuvvetleri ise Kontrollerini pekiştirmek için Makari’de Rus kuvvetleri, Batı’nın Kiev’e yaklaşımlarını savunmayı ve ardından daha güneye doğru ilerlemeyi daha zor bulacak.

Kiev’in kuzeyi: Rus kuvvetlerinin varlığına dair işaretler de var. aksilikler yaşadı Kiev’in kuzeyindeki bölgelerde, neredeyse işgalin başlangıcından beri ellerinde bulundu. A Kısa video CNN, başkentin yaklaşık 20 mil (35 km) kuzeyindeki Mochun şehrinde konuşlanmış Ukrayna birliklerini gösterdi. Ukraynalı drone videosu hafta sonu durduruldu gösterildi Aynı bölgede Rus kalkanı da imha edildi.

İrfin Nehri taşkınları: Uydu görüntüleri Pazartesi gösterdi yükselen sel Irbin Nehri’nden. CNN daha önce Dinyeper Nehri üzerindeki bir barajın Irbine Nehri Havzasını ve kollarını sular altında bıraktığını bildirmişti. Bu nehir, Rusya’nın Kiev’e doğru ilerlemesi için önemlidir; Ruslar onu geçemezlerse, Kiev’i batıdan alamazlardı. Barajın nasıl sular altında kaldığı belli değil: Kapıların kasıtlı olarak Ukraynalılar tarafından mı açıldığı yoksa askeri bir saldırıyla mı saldırıya uğradığı bilinmiyor.

Porotianca: Makari’nin yaklaşık 20 km kuzeyinde, seferin başlangıcından itibaren Rus ve Çeçen güçleri tarafından ele geçirilen Porodianka kasabası bulunuyor. Ukraynalılar ise Porodianka’yı almak için, İleri Rus birimlerinin bağlantısı kesilebilir. Savaş alanı akışkandır ve Ruslar son kayıpları tersine çevirebilir. Ancak Ukraynalılar Makari’yi ele geçirir ve bölge üzerindeki kontrollerini genişletirse, şehir ile Kiev arasındaki Rus mevzileri zarar görecek ve başkenti kuşatmak için doğu-batı otoyolunun ötesine güneye itme hedefini daha da bloke edecek.

READ  Sıralamak

Kherson ve Mykolaiv: A ABD’li üst düzey bir savunma yetkilisi şunları söyledi: Ukraynalılar savaşıyor Güneydeki Gershon şehrini geri çekin ve Rus kuvvetlerini Mykolayiv’in kuzeydoğu kısmından itin ve onları şehrin güneyinde yeniden kurun. Yetkili, ABD’nin hareketin Ukraynalılar için “daha büyük bir eylem planının” parçası olup olmadığını söyleyemeyeceği konusunda uyardı, ancak Ukrayna savunmasını “hızlı” ve “aktif” olarak nitelendirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.