Rusya ve Ukrayna’daki Savaşla İlgili Son Haberler

Rusya, Avrupa hükümetinin Ukrayna’ya tedarik ettiği S-300 füze sistemlerini imha ettiğini açıkladı.

10 Nisan 2022’de Dinibro Havalimanı’ndan dumanlar yükseliyor.

Ronaldo Şemit | AP | Getty Resimleri

Rusya Pazartesi günü, kimliği belirsiz bir Avrupa ülkesi tarafından Ukrayna’ya tedarik edilen S-300 uçaksavar füze sistemlerini imha etmek için deniz füzeleri kullandığını söyledi.

Savunma Bakanlığı, Rusya’nın Pazar günü Ukrayna’nın Dinifro kentinin eteklerinde bir hangarda gizlenmiş dört S-300 füzesine kalibre kalibreli seyir füzeleri ateşlediğini söyledi.

Rusya, saldırıda 25 Ukrayna askerinin öldüğünü duyurdu.

– Reuters

Ukrayna, Pazartesi günü dokuz insani koridor üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vareşçuk Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ülkenin kuşatma altındaki doğusundaki insanları tahliye etmek için dokuz insani koridorun kabul edildiğini söyledi.

Wereshchuk, planlanan koridorların Luhansk bölgesinde beş, Saporizhia bölgesinde üç ve Donetsk bölgesinde bir tane olacağını söyledi.

– Sam Meredith

Zelenskyy, Mariupol’da on binlerce kişinin öldürüldüğünü söylüyor; 300 hastane yıkıldı

Zelenskyy, Güney Koreli milletvekillerine Ukrayna’da yaklaşık 300 hastanenin yıkıldığını söyledi.

Chung Chung-jun | AFP | Getty Resimleri

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, Güney Koreli milletvekillerine Rusya’nın kuşatma altındaki liman kenti Mariupol’a saldırısının on binlerce insanı öldürebileceğini söyledi.

Zhelensky çeviride, “Ruslar saldırıyı durdurmasalar bile Mariupol’un örnek olmasını istiyorlar” dedi.

Rusya’yı, yaklaşık 300 hastane de dahil olmak üzere Ukrayna’nın altyapısını hedef almak ve yok etmekle suçladı ve on binlerce Rus askerinin bir sonraki saldırıya hazırlandığı konusunda uyardı.

Zelenskyy, “Rus rasyonel düşüncesi hakim ve Rusya’nın duracağına dair bir umut yok. Bu ancak Rusya’yı zorlayarak yapılabilir” dedi.

– Sam Meredith

Almanya, Ukrayna’da Rus savaş suçlarının ‘büyük işaretlerini’ görüyor

Reuters’e göre Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Barbach, Ukrayna’da Rus savaş suçlarına ilişkin “büyük işaretler” olduğunu ve tüm kanıtların korunması gerektiğini söyledi.

Reuters, Avrupalı ​​bakanlarla Lüksemburg’da yapacağı toplantı öncesinde, “savaş suçlarına dair çok büyük emarelerimiz olduğunu” bildirdi. “Sonunda mahkemeler karar vermeli ama bizim için önemli olan tüm kanıtları korumak.”

“Alman federal hükümeti olarak önce kömür başta olmak üzere fosil yakıtların, ardından petrol ve gazın tamamen ortadan kaldırılacağını ve bunun AB’de ortaklaşa uygulanması gerektiğini açıkça ifade ettik.

– Sam Meredith

Vali, kuzeydoğu Ukrayna şehri Harkov’da son 24 saat içinde 66 saldırı gördüğünü söyledi.

Bu fotoğraf, 10 Nisan 2022’de Ukrayna’nın Kharkiv şehrinde, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ortasında, kısmen yıkılan beş katlı bir apartmanı gösteriyor.

Sergei Bobok | AP | Getty Resimleri

Harkov bölge idaresi başkanı Ole Sinekubov, Rus güçlerinin kuzeydoğudaki şehir ve yakın bölgelerde 24 saat içinde yaklaşık 66 saldırı düzenlediğini söyledi.

Sinekubov, saldırıda 7 yaşında bir çocuk da dahil olmak üzere 11 sivilin öldüğünü ve 14 kişinin de yaralandığını söyledi. Etkilenen bölgeler arasında Saltivka, Piatihatki, Kolotna Hora, Pisochin, Solosiv, Palaklia ve Derhachi bulunur.

CNBC bu raporu bağımsız olarak doğrulayamadı.

Sinekubov, telgraf aracılığıyla yaptığı bir çeviride, “Bölgede düşman casus uçaklarının operasyonunu görüyoruz” dedi.

– Sam Meredith

‘Buna kanmayın’: Ukrayna, Rus yanlış bilgilerinin Batılı milletvekillerini hedef alabileceği konusunda uyardı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Batılı milletvekillerini ve medyayı Rus yanlış bilgisine aldanmamaya çağırdı.

François Walschaerts | AP | Getty Resimleri

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitry Kuleba, Batılı milletvekillerine yaptırım uygulanması ve Ukrayna’ya silah tedariki konusunda “büyük” Rus yanlış propagandası olasılığı konusunda uyardı.

Guleba, Twitter’da “Rusya, Ukrayna’ya silah tedarikinin hayati olduğunun farkında ve onları baltalamak için tüm çabalarını seferber ediyor” dedi.

READ  Dizi

“Moskova, yabancı medyayı ve politikacıları hedef alan devasa bir bilgi kampanyası üretti. Onların trol fabrikası spam e-postaları ve sel yorumları. [disinformation] Ukrayna üzerine. Buna kanmayın.”

– Sam Meredith

Fransa Topluluğu Genel Rosebank’ındaki hisselerin satışıyla Rusya’dan çekilme; Hisseler %5 arttı

Fransız bankası Society General, Rusya’dan ayrılma planlarını açıkladı.

Bloomberg | Bloomberg | Getty Resimleri

Fransız bankası Toplum Genel Rus milyarder Vladimir Botan tarafından kurulan bir yatırım şirketi olan Interros Capital, Rosbank ve Rus kredi veren sigorta yan kuruluşlarındaki hisselerini satmayı kabul etti.

Banka, Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından diğer Batılı şirketlerin ayak izlerini takip etme baskısının artmasının ardından Rusya’dan çekildi.

SocGen Dedim Hariç tutulan faaliyetlerin net defter değeri 2 milyar Euro (2,1 milyar $) düşürülecek ve Grubun 1,1 milyar olan sermaye oranı üzerinde hiçbir etkisi olmayan istisnai bir nakit dışı kalem olacaktır.

SocGen hisseleri, Londra’da sabah erken saatlerde yapılan işlemlerde yaklaşık %5 arttı.

– Sam Meredith

İngiltere, Rusya’nın kuşatma altındaki Mariupol şehrinde fosforlu mühimmat kullanabileceğinden korkuyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde Rus bombardımanının devam ettiğini ve Ukrayna kuvvetlerinin “birkaç saldırıyı püskürttüğünü ve Rus tanklarını, araçlarını ve topçularını imha ettiğini” söyledi.

Bakanlık, Donetsk bölgesinde halihazırda fosforlu mühimmat kullanan Rus kuvvetlerinin “şehir için mücadele yoğunlaştıkça Mariupol’da gelecekteki istihdamlarını artıracağı” konusunda uyardı.

Açıklamada, Rusya’nın “insansız bombalara devam eden güveninin, hedefli saldırılar sırasında ayrımcılık potansiyelini azalttığı ve aynı zamanda sivil kayıp riskini büyük ölçüde artırdığı” belirtildi.

– Sam Meredith

Dünya Bankası, savaşın Ukrayna’nın GSYİH’sini %45’ten fazla azaltacağını tahmin ediyor

Dünya Bankası Pazar günü savaşın ekonomik etkisine ilişkin yeni bir değerlendirmede, Rusya’nın işgalinin işletmeleri kapatması, ihracatı azaltması ve üretkenliği yok etmesi nedeniyle Ukrayna’nın ekonomik üretiminin bu yıl dramatik bir şekilde %45,1’e düşeceğini söyledi.

Dünya Bankası, Rusya’nın 2022 GSYİH üretiminin, ABD ve Batılı müttefikleri tarafından Rusya’nın bankalarına, devlete ait işletmelere ve diğer kuruluşlara uygulanan mali yaptırımlar nedeniyle %11,2 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

Dünya Bankası’nın Ukrayna, Beyaz Rusya ve Moldova’yı içeren Doğu Avrupa bölgesinin, savaşın neden olduğu şoklar ve ticaretin kesintiye uğraması nedeniyle bu yıl GSYİH’nın %30,7’si oranında küçülmesi bekleniyor.

Ukrayna örneğinde, Dünya Bankası ülkedeki işletmelerin yarısından fazlasının kapandığını, diğerlerinin ise hala açıkken normal kapasitede çalıştığını bildirdi. Ukrayna’dan gelen Karadeniz deniz taşımacılığının kapatılması, ülkenin tahıl ihracatının %90’ını ve toplam ihracatının yarısını kesti.

Reuters

CNBC’nin önceki canlı yayınını buradan okuyun:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.