Tahminler, Macron ve Le Pen’in Fransa’da ikinci tur seçimlere doğru gittiğini gösteriyor

  • Macron ve Le Pen ilk turda öne geçti
  • Başkanlık için oylama 24 Nisan’a ertelendi
  • Evrensel ve Euroseptik arasına çizilen savaş çizgileri

PARİS, 10 Nisan (Reuters) – Pazar günkü ilk tur oylamanın ardından yapılan tahminlere göre, Fransa’nın mevcut lideri Emmanuel Macron ve aşırı sağ rakibi Marine Le Pen, 24 Nisan’da cumhurbaşkanlığı için yarışacak.

Anketçi Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos’un ayrı tahminlerine göre, Macron ilk turda oyların %28,1-29,5’ini alırken, Le Pen oyların %23,3-24,4’ünü aldı. Anketler kapandıktan sonra açıklanan bu tahminler, Fransa’da genellikle en güvenilir olanlardır.

Onaylanırsa, karar, küresel bir ekonomik perspektif olan Macron ile Ukrayna savaşına kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açık sözlü bir hayranı olan, ekonomik liberal, derin bir Avrupa septik ekonomik milliyetçisi arasında bir mücadele için zemin hazırlayacak.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Elysee Sarayı’nın bir sonraki sahibi kim olacak, Macron ve Le Pen’in rakiplerine destek verenlerin nasıl oy kullanacağına bağlı.

Muhafazakar aday Valerie Begresse, Sosyalist Anne Hidalgo, Yeşiller’den Yanik Jodot ve Komünistlerden Fabian Roussell, aşırı sağı engellemek için Macron’u destekledi.

Hidalgo, “Sizi 24 Nisan’da Marine Le Pen’in aşırı sağına karşı oy kullanmaya içtenlikle davet ediyorum, böylece Fransa, herkesin herkese karşı nefretine kapılmasın” dedi.

Beckress, ikinci tur başarısız olursa Macron’un “felaket sonuçlarıyla” karşılaşacağı konusunda uyardı.

Ancak Zemmore ve Le Pen’in gelini Marianne Marchell BFM TV’ye verdiği demeçte, başka bir aşırı sağ aday Eric Gemmore’un destekçilerini Le Pen’i desteklemeye çağıracağını söyledi.

“Kazanacağız! Kazanacağız!” Bunu söyleyen taraftarların tezahüratlarına Le Pen, tüm Fransızları birleştirmek istediğini söyledi. İkinci tur seçimin “medeniyetin seçimi” olacağını söyleyerek, üssünün zayıfları korumak ve Fransa’yı özgürleştirmek olduğunu da sözlerine ekledi.

READ  Dizi

Macron nadir bir ikinci sezon istiyor

Bir Fransız cumhurbaşkanı yirmi yıldır ikinci bir dönem kazanamadı.

Bir ay önce, Macron, güçlü ekonomik büyüme, parçalanmış bir muhalefet ve politikacısının Doğu Avrupa’daki savaşı önlemeye çalışmadaki rolü ile anketlerde artan bir rahatlığa dönüştürdü.

Ancak kampanyaya geç girmesinin bedelini ödedi ve bu süre zarfında Paris dışındaki büyük bir mitingi desteklemek için Fransa eyaletindeki pazar yürüyüşlerinden kaçındı. İnsanların daha uzun süre çalışmasını sağlama planı da popüler değildi ve Le Pen, kamuoyu yoklamalarındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oldu.

Bunun yerine, aylarca Fransa’daki şehirleri ve köyleri gezerek, milyonları rahatsız eden yaşam sorunlarına odaklanarak ve öfkesini siyasi seçkinlere boşalttı.

23 yaşındaki Adrian Theory, “Marine Le Pen, insanlarla en acil sorunları hakkında nasıl konuşulacağını biliyor. O (Macron) önümüzdeki iki hafta içinde Fransa’da neler olduğuna daha fazla odaklanmalı ve diplomatik bir ara vermeli.” – Yaş destekçisi.

Macron Mart ayı sonunda 10 puandan fazla kazandıktan sonra, ilk turdan önceki seçmen anketleri, son turdaki zaferindeki farkı hata payı içinde gösterdi.

Paris’te Macron’a oy veren 89 yaşındaki Therese Eisenhower, “Siyasi bir karışıklıktan korkuyorum” dedi. “Fransa’nın ne olacağını bilmiyorum.”

‘Ona bir şans verin’

Tahminlere göre aşırı solcu Jean-Luc Melenchon Pazar günü tahmini %20 ile üçüncü sırada yer aldı.

24 Nisan’daki Le Pen zaferi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) Brexit referandumu veya Donald Trump’ın 2017’de Beyaz Saray’a girmesi gibi düzen için bir şok olacak.

AB’nin ikinci en büyük ekonomisi olan Fransa, Avrupa entegrasyonunun arkasındaki itici güç olan NATO askeri ittifakının Avrupa’ya şüpheyle bakan şüphecisi olmanın eşiğine gelecek.

Le Pen, Fransa’yı bir “frexit” veya avro bölgesi tek para biriminden çekmek için geçmişteki emellerinden vazgeçmiş olsa da, AB’yi yalnızca egemen ulusların bir ittifakı olarak görüyor.

READ  Dizi

2002 ve 2017’deki son Fransız seçimlerinde, sol ve sağ seçmenler, aşırı sağın iktidara gelmesini engellemek için bir araya geldi.

Bununla birlikte, araştırmalar, birçok sol seçmenin, kibirli ve “zenginlerin lideri” olarak alay edilen bir lideri desteklemek istemediklerini söylemesiyle, sözde “Cumhuriyet Cephesi”nin çarpıtıldığını gösteriyor.

“Değişim istiyoruz, öyleyse neden ona (ikiden fazla) bir şans vermiyorsunuz?” Teknoloji uzmanı Alex Talcon, bunu Paris’in bir banliyösü olan Bobigny’de aşırı solcu bir aday olan Jean-Luc Mலlenchon’a oy verdikten sonra söyledi.

Reuters.com’a sınırsız ücretsiz erişim için şimdi kaydolun

Paris’te Tassilo Hummel, Sybille de La Hamaide, Michel Rose, Leigh Thomas, Hedy Beloucif, Gus Trompiz, Makini Brice ve Yonathan Van der Voort, La Villetle’de Juliette Jabkhiro, Sevres’te Mimosa Spencer, Michaela Cabreera Ingrid Melander ve Richard Lough tarafından yazıldı; Düzenleme Jane Merriman ve Andrew Cowthorn

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.