Trump telefon kayıtlarıyla ilgili resmi inceleme yazısı 6 Ocak’tan bu yana tamamlandı

Çağrıdan başkanın günlüğünde veya başkanlık davetinde bahsedilmese de, varlığı, ABD Capitol saldırısını araştıran Meclis Seçim Komitesi önünde ifade veren eski yardımcılar da dahil olmak üzere, o sırada Trump ve Pence ile bir dizi kaynak tarafından doğrulandı.

Yedi saatlik aranın gizemi, aramaların neden kaybolduğuna dair öfkeli spekülasyonlara yol açtı. Buna, Trump’ın “yakıcı telefonlar” kullandığı (ki inkar ediyor) veya kayıtların kasten bastırıldığı iddiaları da dahildir.

Ancak boşluğun daha az gizemli bir açıklaması olabilir.

Trump’ın telefon davranışlarına ve Beyaz Saray santral kayıtlarına aşina olan çeşitli kaynaklara göre 6 Ocak kaydı, Trump’ın normal telefon alışkanlıklarını yansıtıyor. Genelde apartmandayken santralden aramalar yapardı, ancak Oval Ofis’teyken nadiren kullanırdı. 6 Ocak 2021’de kaynaklar, Trump’ın Oval Ofis’ten gelen aramaları kaydetmemesinin nadir olmadığını çünkü çalışanların genellikle sabit hatlardan veya cep telefonlarından doğrudan arama yaptığını söyledi. Bu aramalar santral kaydında belirtilmeyecektir.

Konuya yakın bir kaynak, Beyaz Saray kayıtlarının resmi incelemesine dayanarak 6 Ocak 2021’de Beyaz Saray Santral kayıtlarının altı sayfasının tamamlandığını söyledi. Eksik sayfa yok ve yedi saatlik ara, Beyaz Saray sabit hatları, Beyaz Saray cep telefonları ve santralden geçmeyen kişisel cep telefonları ile açıklanabilir.

Cevapsız aramalar aynı zamanda yerel olanın da altını çiziyor: başkanın iletişimini izleyen kusurlu ve ilkel sistem.

Ulusal Arşivlere göre, Beyaz Saray çağrı kaydı 1960’larda bir santral sistemi tarafından oluşturuldu. 1963’te kurulan sürüm zaten oradaydı Düşünülen İki yıl sonra “biraz modası geçmiş”.

Cep telefonları ve kısa mesajların çağına ya da resmi iletişim kanallarını atlama çabaları ile tanınan cumhurbaşkanına kesinlikle uygun değil.

Çağrı kaydını yoksayma

Çağrı kaydındaki boşluğu açıklayan çeşitli nedenler olabilir.

Muhtemelen Trump insanlarla cep telefonundan konuşmuş olabilir. CNN tarafından daha önce bildirildiği üzere, Trump bir alışkanlıktı Arama yapmak veya almak için kendisinin ve başkalarının telefonlarını kullanmak.

Bir başka açıklama da, Trump yardımcılarının santral hariç doğrudan Oval Ofis’ten arama yapması.

READ  Dizi

Obama yönetiminde görev yapan eski bir Beyaz Saray çalışanı CNN’e, o zamanki Başkan Barack Obama’nın Oval Ofis’ten birini aramak isterse, genellikle yakınlarda oturan bir yardımcıdan o kişiyi aramasını isteyeceğini söyledi. Yardımcı daha sonra numarayı alır ve arayanı başkana bağlamak için transfere basar.

Eski çalışan, aramanın Beyaz Saray santralinden geçmediğini, bu nedenle Beyaz Saray santral kaydına kaydedilmeyeceğini söyledi.

Trump bazı aramalar yaptığında nerede olduğu başka bir faktör gibi görünüyor. 6 Ocak kaydındaki tüm aramalar, Beyaz Saray’ın evinden yapıldığını ve Trump’ın bu aramaları yapmak için santrale güvendiğini gösteriyor. Cevapsız aramalar, günlük, Trump’ın evden Oval Ofis’e taşındığından bahsettiğinde başlıyor gibi görünüyor.

Birkaç kaynağa göre, Trump özel bir evdeyken santrali sıklıkla kullandı. Ancak Oval Ofis’teyken, eski başkan genellikle bazı milletvekillerini veya müttefiklerini aramak için ofisinin dışında oturarak yardımcılarını yapardı.

İki eski Trump yetkilisi buna inanıyor ve 6 Ocak’taki Batı Kanadı’nın kaotik doğası da arama kayıtlarında boşluklara yol açtı.

Çağrılar, Beyaz Saray için ayrıntılı bir arşivci tarafından derlenen Başkan’ın günlük günlüğünde de belgelenmelidir. Bu, “çalışan üye girişi ve telefon görüşmeleri gibi anlık anları” içerse de, Diarist’in hesabı, başkanın personelinden aldığı bilgiler kadar iyidir.

Eski Obama çalışanı, sürecin saygın bir kuruluşta ve diğer yönetimlerde çalışan asistanların ne kadar titiz olduğuna veya onlara ne gibi tavsiyeler verildiğine bağlı olduğunu da kabul etti.

Trump’ın Oval Ofis’te bulunduğu birkaç saat içinde yapılan aramaların neden Başkan’ın günlüğüne kaydedilmediğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Kafa karıştırıcı kayıt

Birkaç kaynak, kaydın Trump yönetimi sırasında genel olarak kafa karıştırıcı olduğunu açıkladı. Bu kaynaklar ve eski başkanın davranışlarına ilişkin daha önceki bir kongre duruşmasının parçası olarak ifade veren tanıklar, Trump’ı Beyaz Saray’ın santralinde “derin bir şüpheli” olarak nitelendirdi ve belirli telefon görüşmelerinin kayıtlarına sahip olmaktan kaçınmanın çeşitli yollarını ayrıntılı olarak açıkladı.

READ  Sıralamak

2020 Senato istihbarat raporu, danışmanların Cumhuriyetçi aktivist Roger Stone’a ne söylediklerini bilmek istemedikleri için Trump’ın koruması Keith Schiller’in cep telefonunu kullanmaya devam ettiğine dair eski yardımcılarının ifadelerini içeriyor.

Eski bir Trump yetkilisi CNN’e, “Trump, Santralden geçtiği gece evden kiminle konuştuğunu bildiği için insanlardan nefret ediyordu” dedi.

John Kelly, Trump’ın CEO’suyken, Trump’ın kiminle konuştuğunu görmek için santrali izledi. Santral arama kaydında görüntülenmesini istemiyorsa, Trump genellikle aramayı durdurur ve onu cep telefonundan geri arar.

Kaynaklar, Mark Meadows’un CEO olarak devraldığında, Beyaz Saray yetkililerinin çağrı kayıtlarına erişimini kısıtladığını ve grubu sınırlı sayıda kıdemli yardımcıyla sınırladığını söyledi.

Boşlukları doldurma

Arama kayıtlarındaki boşluklara rağmen, Meclis seçim paneli tanıkların ifadelerine, ek belgelere ve Sapona aracılığıyla elde edilen telefon kayıtlarına dayanıyordu.

Bu özellikle Pence’e yapılan cevapsız arama için geçerlidir. Bu çağrı, House’un Trump’ın Kongre’nin seçimleri onaylamasını engellemesi için Pence’e baskı yaptığı için suç faaliyetine karıştığı yönündeki argümanında kilit bir nokta. Trump’a herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Benz’in eski ulusal güvenlik danışmanı Keith Kellogg, bu yılın başlarında komite önündeki ifadesinde çağrıyı anlattı ve müfettişlere kendisinin ve diğer üst düzey yardımcılarının olay sırasında Trump ile birlikte Oval Ofis’te olduğunu söyledi. Sadece Trump’ın söylediklerini dinleyebileceğini ve Pence’in cevaplarını duyamadığını söyledi.

Kellogg, görüşmeyi Ocak ayı sonlarında Trump’ın kızı Ivanka’ya bir panel mektubunda anlattı ve panelden önce görünmesini ve soruşturmada işbirliği yapmasını istedi.

Mektupta, “6 Ocak yaklaşırken Başkan Trump, Başkan Yardımcısı Pence’i programına katılması için ikna etmek için birkaç girişimde bulundu. Başkan’ın görüşmelerinden biri 6 Ocak sabahı telefonda gerçekleşti.”

“Oval Ofis’teydiniz ve o telefon görüşmesinin en azından bir tarafını fark ettiniz. Bu görüşme sırasında General Keith Kellogg Oval Ofis’teydi ve bu tartışma hakkında ifade verdi” denildi.

READ  Sıralamak

Geçen ay CNN, Ivanka Trump’ın bir röportaj için panelden önce görünmeye gönüllü olduğunu bildirdi. Çağrıya tanık olan diğer kişiler de zaten ifade verdi.

Grup 'üçgen' 'tam resim' Trump'ın eylemleri

Ekip üyeleri, Beyaz Saray kayıtları ve günlük gibi resmi kayıtlardaki bazı boşlukları doldurmanın tek yolunun tanık ifadesinin olmadığını söyledi.

“Bizimle işbirliği yapmak istemeyen bir tanık olsun ya da bize ulaşan belgelerde boşluklar olsun, o bilgiyi farklı bir şekilde alacağız” dedi. Stephanie Murphy CNN+’dan Kasie Hunt’a anlattı Çarşamba günü “Kaynak”. “O konuşmalar tek yönlü konuşmalar değildi. O konuşmaların diğer tarafında birileri vardı ve bu şekilde bilgi alırdık.”

Murphy, “Biz temelde 6 Ocak’a kadar farklı açılardan bir üçgeniz ve o gün olanların tam bir resmini elde ediyoruz” dedi.

Seçim komitesinin başkanı Mississippi Demokrat Temsilcisi Benny Thompson Çarşamba günü CNN’ye, grubun Ulusal Arşivlerden Başkan Yardımcısı telefon kayıtlarını almadığını söyledi.

Ancak bu ayın başlarında, Thompson CNN’e grubun hiçbir şeyden bahsetmeden başkan yardımcısının kaydını “almaya başladığını” söyledi. Arşivler, Başkan Yardımcısının kaydının bir kısmını, Başkan Yardımcısının Beyaz Saray davetlerini açıklayan belgelerle değiştirdi.

O günkü davetiye kaydında olmasa da Cumhurbaşkanı’nın günlüğünde bir davetten bahsedildi.

Meclis tarafından elde edilen belge, Başkanın kişisel programıdır ve bu Sen. Kelly Lofler ile 11:17-11:20 saatleri arasında ve “VPOTUS” ile 6 Ocak saat 11:20 arasında telefon görüşmelerini yakalamak için el yazısıyla yazılmış notları gösterir. , 2021.

Komiteye verilen bir başkanlık günlüğünde, Trump’ın 6 Ocak saat 11:17’de “kimliği belirsiz bir kişiyle telefon görüşmesi” yaptığı, ancak 11:20 aramasından bahsetmediği gösterildi. Beyaz Saray arama kaydı herhangi bir konuşmayı yansıtmadı.

Bu hikaye ek raporlarla güncellendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.