Twitter’ın ‘zehir hapı’ nedir ve ne yapmalıdır? | sosyal medya haberleri

Cuma günü, bir Twitter ekibi Musk’ın şirketi satın almayı teklif etmesinin ardından sessiz kalmayacağını gösterdi.

Twitter, milyarder Elon Musk’ın satın alma girişimini, şirketlerin on yıllardır vicdansız avukatlara karşı kullandığı bir finansal araç olan “zehir hapı” ile engellemeye çalışıyor.

Perşembe günü, Tesla CEO’sunun artık sosyal medya şirketinin yönetim kuruluna katılmayacağını söylemesinden birkaç gün sonra Musk, Twitter’ı satın almayı teklif etti.

Twitter için hisse başına 54,2 dolar ödedi ve fiyatı en iyi ve nihai teklifi olarak nitelendirdi.

Cuma günü, Twitter yönetim kurulu, şirketin onayı olmadan hisselerin yüzde 15’inden fazlasının satın alınmasının, piyasayı hisse senetleriyle doldurma planını tetikleyerek satın almayı zorlaştırarak sessizce gitmeyeceğini gösterdi.

Zehirli haplarla ne yapılır?

Her zehir hapının içeriği farklıdır, ancak hepsi şirket yönetim kurullarına yeni oluşturulan borsayı doldurma seçeneği sunmak için tasarlanmıştır.

Bu strateji, 1980’lerde, genellikle Carl Icon gibi kurumsal sürücüler tarafından yönetilen şirketler tarafından takip edildiğinde popüler hale geldi – şimdi genellikle “aktif yatırımcılar” olarak anılıyor.

Twitter, zehir hapının ayrıntılarını Cuma günü yayınlamadı, ancak Cuma günü kamu piyasalarının kapanmasını geciktiren Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılacak bir başvuru hakkında daha fazla bilgi sağlayacağını söyledi.

Musk şu anda hissenin yaklaşık yüzde 9’una sahip.

Zehir Hapı Bir Müzakere Numarası Olabilir mi?

İstenmeyen satın almaları önlemeye yardımcı olmaları gerekirken, zehirli haplar genellikle müzayedeciyi anlaşmayı tatlandırmaya zorlayabilecek daha fazla müzakereye kapı açar.

Yüksek fiyat pano için mantıklıysa, kışkırttığı ciddiyetle birlikte bir zehir hapı bir kenara bırakılabilir ve satışı sonlandırmanın yolunu netleştirebilir.

Twitter, zehir hapının yönetim kurulunun “partilerle ilişki kurmasını veya yüksek fiyatlı bir satın alma planını kabul etmesini” engellemediği konusunda ısrar ederek kapısını açtı.

READ  Dizi

Zehirli bir hapı kabul etmek, genellikle bir şirket kurulu ve yönetim kurulunun çalışmalarını ortakların çıkarlarına karşı korumak için taktikler kullandığını iddia eden davalarla sonuçlanır.

Musk, Twitter’ın duyurusuna nasıl yanıt verdi?

Twitter’da 82 milyon takipçisi bulunan Musk, şirketin zehirli hapına hemen yanıt vermedi.

Ancak Perşembe günü yasalara karşı savaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Musk, “Mevcut Twitter yönetim kurulu, hissedarların çıkarlarına aykırı bir eylemde bulunursa, güvenilir yükümlülüklerini ihlal edecekler” dedi. “Böylece hissettikleri sorumluluk Titanik seviyesinde olacak.”

Musk, halka açık olarak 43 milyar dolarlık teklifinin Twitter için en iyi ve son teklif olduğunu söyledi, ancak diğer şirket liderleri çıtayı yükseltmeden önce benzer açıklamalarda bulundular.

265 milyar dolarlık bir varlık değerine sahip olan Musk, teklifini yükseltmek için yeterince derin ceplere sahip görünüyor, ancak hala önerilen satın alımı nasıl finanse edeceğini düşünüyor.

Musk, Suudi Arabistan’ın Suudi Arabistan’ın Twitter Inc’deki rolünü de sorguladı, ardından Kraliyet Prensi Alwaleed bin Talal, milyarder girişimcinin sosyal medya şirketini satın alma teklifine karşı olduğunu tweetledi.

Prens Perşembe günü Musk’ın teklifinin Twitter’ın “doğal değerine” yakın olmadığını tweetledi.

Prince, sahibi olduğu Suudi merkezli Kingdom Holdings’e, “Twitter’ın en büyük ve en uzun vadeli ortaklarından biri olan ingKingdom_KHC & I olarak bu teklifi geri çeviriyorum” dedi.

Tweet’e yanıt veren Musk, Twitter’ın doğrudan ve dolaylı olarak ne kadarının Suudi Arabistan’a ait olduğunu sordu.

“Devletin basın özgürlüğüne bakışı nedir?” Kasturi eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.