Ukrayna bayrağı gibi renklerde Rus Astronotlar Kurulu ISS

Üç Rus astronot, Cuma sabahı erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonuna fırlatıldı. Birkaç saat sonra, Soyuz uzay aracı uzay istasyonuna indi ve yörüngeye çıkarken Ukrayna bayrağının renklerine benzer sarı ve mavi renkte çarpıcı uçaklar giydiler.

Rus astronotları, kıyafetlerinin siyasi bir ifade olduğuna dair hiçbir şey söylemedi. Ancak bunun bir kaza olduğuna inanmak zor görünüyordu. Astronotların yörüngede günlük olarak giydikleri kostümler mütevazı. Ancak Kasım ayında istasyona gelen aktris Yulia Perzild de dahil olmak üzere Rusya’dan son ekip, çeşitli renklerde canlı hava yastıkları giydi. kalın kırmızı bir zarf.

Ars Technica web sitesinin uzay muhabiri Eric Berger’e göre, uçak gemileri genellikle birkaç ay önceden üretilir ve paketlenir, ancak uzay aracındaki son yüke alternatifler içermiş olabilir.

Uzay yolculuğunu yakından takip eden Harvard Astronomi Merkezi’nde görevli bilim insanı Jonathan McDowell, bu renklerin aslında Oleg Artemiev, Denis Madveev ve Sergei Korsakov adlı üç astronotun katıldığı Moskova Devlet Teknoloji Üniversitesi’nin renkleri olabileceğini öne sürdü. Üniversiteden bir yetkili Russian Live’da konuk olarak konuştu Cuma Lansman Töreni.

Ancak, Sn. Berger, uçak takımının renklerinin Ukrayna bayrağıyla çok uyumlu olduğunu kaydetti.

Ukrayna’daki savaş ve ardından gelen yaptırımlar sırasında Rusya’nın uzay programına ve bazı ortaklarına ve müşterilerine verilen ortak hasar. Avrupa Uzay Ajansı Mars’a yolculuk Perşembe günü durduruldu Rus roketi fırlatmak gibiydi. Bu aydan daha erken, İngiliz hükümetine ait bir İngiliz uydu şirketi olan OneWeb, füzeleri iptal etti Rusya’nın Soyuz roketi internet uydularını fırlattı.

Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, Twitter’da, NASA astronot Mark Vande Hey’in Dünya’ya dönmeyi planladığı bir parodi videosunun retweeti de dahil olmak üzere bir dizi kışkırtıcı mesajla yanıt verdi. Rus Soyuz bu ayın sonunda. Bay. Rocosin alenen Scott Kelly ile savaştıEmekli astronot oldu Uzayda takip eden günler Bay bir Amerikalı tarafından. Vande Hey kısa süre önce başardı.

READ  Dizi

Bir kamu açıklamasında, NASA yetkilileri Mr. Rogozin’in açıklamalarını göz ardı ederek, Rus muadilleriyle her zamanki gibi operasyonları sürdürmekte ısrar ettiler. Bay Vande Hey’in dönüşü için planlarda bir değişiklik olmadığını söylediler.

Bir çift ekip, SpaceX’in Crew Dragon uzay aracını önümüzdeki ay istasyona uçuracak – biri Axiom’lu özel bir turist grubu ve diğeri NASA ve ESA astronotlarının bir kombinasyonu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.