Ukrayna-Rusya: Kiev belediye başkanı, Rusya’nın yenilenen saldırısının ortasında kaçan sakinleri geri dönmemeleri konusunda uyardı.

Ukrayna kuvvetleri Rus birlikleri tarafından işgal edilen bölgeleri geri almaya devam ederken, Kiev çevresindeki şehirlerde 900’den fazla sivil öldürüldü.

Rusya’nın bir kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan son füze saldırısının ardından Cumartesi günü Kiev’e dumanlar yükseldi.

Kiev Belediye Başkanı Vitaly Klitschko, bu yeni saldırıların ortasında şehri terk eden sakinleri geri dönmemeleri konusunda uyardı.

Klitschko, “Başkentte daha fazla grev olasılığını dışlamıyoruz.” Dedi. “Güvenli şehirlerde bir süre kalma şansınız varsa, yapın.”

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Rusya’nın güvenlik kurumu askeri cenazeler için daha fazla para talep ediyor

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), askerlerin cenaze masraflarını karşılamak için fazladan para talep ettiği bildirildi.

Radio Free Europe, hükümet web sitesinde yaptığı açıklamada, hizmet için %17 fon istediğini söyledi. Bu bir askerin kalitesine göre yaklaşık 700-900 dolar artacaktır.

Rus askeri kayıplarının kesin sayısı doğrulanmadı, ancak Batı ülkelerindeki yetkililer kayıpların ciddi olduğuna inanıyor.

Ukrayna ordusu, 19.500 Rus askerinin öldürüldüğünü söyledi.

İngiltere Başbakanı Johnson, Ukraynalı Hristiyanlara Paskalya diledi

Kiev, Rusya füze saldırıları başlatırken sokağa çıkma yasağı süresini kısalttı: rapor

Rusya ordusu 200 Ukraynalı çocuğu öldürdü, 360’tan fazla kişiyi yaraladı: rapor

Tercüme: “Ukrayna’da Rus işgalciler şimdiden 202 çocuğu öldürdü.”

Rusya’nın 17 Nisan’daki askeri kayıpları

Zelenskyy Mariupol, gece konuşmalarında ‘insanlık dışı’ koşullar ve kurtarma çabalarından bahsediyor

Cumartesi gecesi yaptığı konuşmada Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zhelensky, Ukrayna-Rusya savaşının sona ermesinin ardından toparlanma çabalarını tartıştı. Ayrıca feci mür’e de atıfta bulundu.

Mariupol’daki durum olabildiğince vahim” dedi. “Sadece insanlık dışı. Rusya Federasyonu bunu yaptı. Kasten. Ve kasten şehirleri yok ediyor. Rusya, Mariupol’deki herkesi kasten yok etmeye çalışıyor.”

Yorumlar, Rusya’nın büyük Ukrayna şehirlerine yönelik saldırısını yenilemesiyle geldi.

Finlandiya, Rusya’nın tehditlerine rağmen NATO’ya katılmaya devam ediyor: Rapor

Zelenskyy: Rusya’nın nükleer silah kullanmasına hazır olmalıyız

Rus ordusu Kharkiv’de bir topluluk mutfağını yok etti: rapor

Rus ordusu Cumartesi günü Harkov’u bombalayarak ünlü bir şefin işlettiği ortak mutfağı yok etti.

World Central Kitchen tarafından kurulan mutfak, afet ve savaş bölgelerinde gıda sistemleri kurmak için yaratıldı ve günde yaklaşık 300.000 öğün yemek servis ediliyor.

Ünlü şef Jose Andres, “anlamsız bir savaşın ortasında beslenmek bir cesaret, gerileme ve direniş eylemidir” diyerek Ukrayna halkına yardım etmeye çalışmaya devam edecek.

Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Tıklamak Burada Cumartesi kapsamı için.

READ  Sıralamak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.